Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 7 Nisan 2019, Pazar 10:53
banner

Yönetmen Emin Alper, LTB'nin sunduğu "6.Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali"ne katıldı

Yönetmen Emin Alper, LTB'nin sunduğu 6.Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivaline katıldıLefkoşa Türk Belediyesi’nin sunduğu “6. Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali(KAFF)” Türkiye’nin önemli yönetmenlerinden Emin Alper’i ağırladı.
Paylaş  
3
4
2
0

Emin Alper, Berlin’den sonra Lefkoşadaydı

LTB'den verilen bilgiye göre, 11 yıl aradan sonra sinema seyircisiyle ve başkent Lefkoşa ile buluşan festival 4 Nisan gecesi yönetmen Emin Alper’in “Kız Kardeşler” filmiyle açılırken yönetmen Emin Alper ve filmin oyuncusu Kayhan Açıkgöz 5 Nisan Cuma günü Avenue Cinemax’ta gerçekleşen filmin ikinci gösterimine katılarak festival seyircisiyle biraraya geldi.

Şubat ayında yarışma filmi olarak yer aldığı 69. Uluslararası Berlin Film Festivali sonrasında dünyadaki ikinci festival olarak 6. KAFF’nde seyirciyle buluşan film büyük beğeniyle izlenirken Alper ve Açıkgöz gösterim sonrasında sinemaseverlerin sorularını yanıtladı. Pervin Avcı’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen Soru-Cevap bölümünde Alper ve Açıkgöz filmle ilgili merek edilen tüm konulara cevap verdi.

Alper: “Filmlerimdeki zamansızlık konusunu işleyi seviyorum”

Emin Alper daha önceki Abluka ve Tepenin Ardı filmleriyle birlikte bu filmde de zamansızlığın ortak olduğuna dikkat çekerek bunu sevdiğini söyledi. Belli dönemlerde veya farklı dönemlerde ve farklı coğrafyarda da izlenebilecek hikayeler çekmenin hoşuna gittiğini kaydeden Alper, bunun da filmi kafasında evrenselleştirdiğine dikkat çekti. Belli bie zaman dilimini kodlamak istemediğini ifade eden Alper, filmde belirsizlik ve gizemin her zaman hoşuna gittiğini söyledi.

Dönem filmi çekmenin hem eski köy mimarisini ve çevreyi bulmama hem de büyük bütçeleri bulamamakdan dolayı Türkiye’de çok zor olduğunu ifade eden Alper bu köyün eski mamarisini korumasının da artık terkedilmiş olmasından kaynakladığını vurguladı.

Alper: “Senaryo uzun tartışmalardan sonra iyice pişti. Feminist check in de yaptırdım.”

Hikayeyi oluşturuken kadın veya erkek hikayesi diye düşünmediğini ancak yazım sürecinde erkek diyaloglarını daha kolay ve kadın diyaloglarını daha zor yazdığını kaydeden Alper, 5-6 kişilik edebiyatçı-sinemacı çevresi ile muhakkak senaryoyu paylaştığını ve tartıştığını da belirtti. Alper, “Senaryoyu gerek bu çevrem gerekse yapımcılarla konuşuruz ve senaryo pişer. Feminist check-in de yaptırdım” dedi.

Alper: “Havva dışında herkes profesyonel oyuncu. Baştan beri baba rolün için düşündüğüm Müfit Kayacan dışında genç bir kadro olmalıydı. Kayhan’ı da oyuncu seçmelerinde hemen etkilenerek beğendim ve seçtim.Havva için ise 14 yaşındaki Helin Kandemir öne çıktı. Onla saatlerce uzun uzun çalıştık. Çocuk oyuncu koçumuz da vardı. Şive ve insan kimyası oturması için uzun provalar yaptık ve bunun çok faydası oldu”

Açıkgöz: “ Rekabetçi değil de yardımlaşarak filmi çektik”

Oyunculukla ilgili sorulara karşılık Kayhan Açıkgöz kendisinin ve Müfit Kayacan’ın doğal şivesi olduğunu belirterek herkesin oyunculuğa bakışının farklı olduğunu ancak yaratım sürecinde rekabetçi değil de yardımlaşarak filmi çektiklerini de sözlerine ekledi.

2019 yılı Türkiye, Almanya, Hollanda ve Yunanistan yapımı olan “Kız kardeşler” filminde Cemre Ebuzziya,Ece Yüksel,Helin Kandemir,Müfit Kayacan,Kayhan Açıkgöz ve Kubilay Tunçer başrolleri paylaşırken filmin görüntü yönetimini de hayatını Almanya’da sürdüren Kıbrıslı Türk görüntü yönetmeni Emre Erkmen yaptı.

7 farklı bölümde 24 ülkeden 43 farklı film yer alıyor

KKTC Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın ana sponsor, Telsim Vodafone Grup Şirketi,  Merit Grubu ile Avenue Cinemax İşletmesi’nin sponsor olarak destek verdiği ve Creditwest Bankası’nın da katkı koyduğu festivalde 4-12 Nisan tarihleri arasında 7 farklı bölümde 24 ülkeden 43 farklı film Avenue Cinemax ve  birçok mekanda seyirciyle buluşuyor. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

La Casa De Papel'in yeni sezonu yayında!
image İspanyol dizisi La Casa De Papel'in yeni sezonu için uzun bekleyiş bugün sona erdi. Dizinin 8 bölümlük 3'üncü sezonu saat 10.00 itibariyle Netflix platformunda yayına girdi.
Altan: "Kıbrıs kültürü öne çıkacak"
image AKSA Geleneksel IV. FOTOFEST 2019 Fotoğraf Yarışması'nın basın toplantısı bugün saat 12:00'de Eziç Restoran'da gerçekleşti.
"Kıbrıs Türkü'nün kurtuluş destanı" tanıtıldı
image KTAY, Öksüzoğlu'nun yazıp seslendirdiği "Kıbrıs Türkü'nün kurtuluş destanı"nı tanıttı.