Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 13 Nisan 2019, Cumartesi 13:32
banner

UKÜ'de 6. Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali kapsamında seçilmiş kısa filmlerin gösterimi gerçekleştirildi

UKÜ'de 6. Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali kapsamında seçilmiş kısa filmlerin gösterimi gerçekleştirildiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) İletişim Fakültesi, Radyo ve Televizyon Bölümü ev sahipliğinde, Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından organize edilen "6. Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali" kapsamında seçilmiş kısa filmlerin gösterimi gerçekleştirildi.
Paylaş  
4
5
3
0

Kısa Filmler Kuşağı çerçevesinde ülkemizden Vasfi Çiftçioğlu ve Doğuş Özokutan yönetmenliğinde “Olağan Denemeler”, Türkiye’den Buğra Mert Alkayalar‘ın “Turp Gibi” ve Elif Sözen’in yönetmenliğinde ise “Kutlama”  adlı kısa filmler gösterilirken, Fransa’dan Onur Yağız’ın  “Toprak” ve Çin’den de Wei Shujun’un “On The Border” adlı kısa filmleri UKÜ Cep Sineması’nda gösterildi.

Kısa film seçkilerinin gösterimleri sonrasında “Toprak” filminin Yönetmeni Onur Yağız ve “Turp Gibi” filminin Yönetmeni Buğra Mert Alkayalar ile moderatörlüğünü Dr. Göral Erinç Yılmaz’ın üstendiği bir söyleşi gerçekleştirildi.

Birçok ulusal ve uluslararası başarı elde eden YönetmenOnur Yağız, Toprak filmi ile ilgili öğrencilere bilgi verdi. Fransa’da yaşayan göçmen bir ailenin hikayesini anlatanToprak filmindeki çift dilliliğe dikkat çeken Yağız, göçmen bir ailenin çocuğu olarak kendi deneyimlerinden de bahsederek, bazen çocukların duymaması gereken şeyleri duyup, çevirmek zorunda kalabildiğini açıkladı. Bir filmle bir dünya görüşünü yansıtabileceklerini aktaran Yağız, öğrencilere film çekerken bir fikir sahibi olmaları gerektiğini de söyledi.

“Turp Gibi” filminin Yönetmeni Buğra Mert Alkayalar daha çok deneysel projeler gerçekleştirdiğini belirterek, filmlerini oluştururken öncelikle hikâyeye odaklandığını, konseptin ise hikâyenin akışına göre şekillendiğini anlattı. Her çektiği kısa filmin kendisi için bir basamak olduğunu aktaran Alkayalar,öğrencilere üniversitede öğrendikleri bilgilerle yetinmemelerini, öğrendiklerini pratiğe dökerekyarışmalara katılmalarını tavsiye etti.

6. Kıbrıs Avrupa Filmleri Festival Koordinatörü Murat Obenler ise festival kapsamında belediye olarak 43 filmlik bir programı sinemaseverlerle buluşturmayı hedeflediklerini açıkladı. Obenler, festival çerçevesinde ülkemizden, Türkiye’den ve dünyadan kısa filmlerden oluşan bir seçkiyi yönetmenlerinde katılımıyla üniversite öğrencileriyle bir araya getirmeyi amaçladıklarınıda kaydetti.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Uluslararası Bellapais İlkbahar Müzik Festivali'nde Meltem Cumbul ve Emre Yav...
image 15. Uluslararası Bellapais İlkbahar Müzik Festivali'nde bu gece Meltem Cumbul ve Emre Yavuz, "George Sand ve Chopin" konserinde sanatseverlerle buluşacak. Kuzey Kıbrıs Müzik Derneğinden verilen bilgiye göre, Bellapais...
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın "Çocuklardan Bayram Konserleri" başla...
image Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın (CSO), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda çocuklarla birlikte verdiği "Çocuklardan Bayram Konserleri" başladı.
Mormenekşe Enginar Festivali 3 Mayıs'ta başlıyor
image Mormenekşe Enginar Festivali "Sizin için enginar sakladık" sloganı ile 3-4-5 Mayıs tarihlerinde düzenleniyor.