Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 14 Nisan 2019, Pazar 10:15
banner

Cemal Mert'in yeni kitabı, 'Solcu Efendi - Barış ve Yeni Toplum İnşâsı' yayımlandı

Cemal Mert'in yeni kitabı, 'Solcu Efendi - Barış ve Yeni Toplum İnşâsı' yayımlandıPolitik aktivist ve yazar Dr. Cemal Mert’in yeni kitabı, Solcu Efendi - Barış ve Yeni Toplum İnşâsı yayımlandı.
Paylaş  
4
4
3
1

banner

2010 yılında, “Onuncu Köy”, 2013 yılındaysa “Yöneten Sol” isimli kitapları yayımlanmış olan Dr. Cemal Mert, “Solcu Efendi” ile üçüncü kitabına imza atmış oluyor.

295 sayfadan oluşan kitabın ana teması, 21. yy’da Kıbrıs’ta ve Dünyamızda, barış ve yeni toplumun inşâ sürecine, Kıbrıslı Türk solcuların katkıda bulunmasına yönelik tezlerin ilerletilmesi çabası olarak öne çıkıyor.

Yazar Mert, Kıbrıs’ta barışa ulaşılabilmesi için radikal bir metodoloji değişikliğinin önemine işaret etmektedir. Barış mücadelesiyle bütünsel olarak Kuzey Kıbrıs’ta solun rehabilitasyon programını öneren yazar, KKTC yeni sağının dillendirdiği “KKTC’nin restorasyonu” söylemini reddediyor.

Onuncu Köy ve Yöneten Sol’da hâkim olan “eleştirel akla dayalı” tezlerini geliştiren Cemal Mert, Kıbrıs’ta barış ve yeni toplumun inşâ edilmesi gerekliliğini savunurken, dünyada da küreselleşmenin kaçınılmazlığı tezinden hareketle, küresel vicdanı ve küresel demokratik bir yönetimin gerekliliğini savunmaktadır. Yazar, Sonsöz’de, Fuzulî’den alınma “söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil” dizesiyle ironi yapsa da, kitabın başlangıcında, Nietzsche’nin “en kötü kelime ve en ağır mektup bile kayıtsızlıktan iyidir” sözüyle gerçek niyetini açıkça belli ediyor.

Sekiz ana başlıkta toplanan ortak temalı makaleler ve eklerden oluşan kitapta yazarın, tanınmış yerli ve yabancı birçok yazarın eserlerinden alıntılarla tezlerini güçlendirdiği gözlemlenmektedir.

Kitapta yer alan bölüm başlıkları şöyledir: Toplumsal Vizyon ve Küresel Yurttaşlık Bilinci, Solcu Hükümet Deneyimine ve Topluma Eleştirel Bakış, Nisan 2015 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine Giderken, Ucube Bir Deneyim CTP – UBP Koalisyonu, Kıbrıs’ta Solculuk Eylemek, Özersay Sendromunu Teşhis Etmek, KKTC’de Bir İç Faktör olarak TC, Kızıl Görmüş Boğalar ve Barış İnşâ Süreci.

Önceki kitaplarda olduğu gibi, Solcu Efendi’de de irdelenen zaman dilimlerindeki sağcı, milliyetçi politik liderlerin uygulamaları eleştirilirken, solcu politik liderler de eleştiriden muaf tutulmamış. Çağdaş politik mücadelede, önde gelen filozof Slavoj Žižek’in önermesi olan “Efendi’nin Rolü” tezine atfen, Kıbrıs’ta “Solcu Efendi” figürünü, barış ve yeni toplumun kurucu öznesi olarak tartışan kitabın, çölleşen entelektüel yaşantımıza bir katkı yapması beklenmektedir.

“Solcu Efendi” yerel kitabevlerimizde okuyucusuna sunulmuş bulunuyor.
            

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
14 Nisan 2019, Pazar
        - Lefkosa
Sankim da gendi degildi CTP-UBP kurulmazsa yokoluruz dexen, simdi da ucube deneyim der. Yoru be arsenofiligo oyanni.

banner
banner
banner
banner

Netflix, Elif Şafak'ın 'Aşk' romanın haklarını aldığını duyurdu
image Netflix, Elif Şafak'ın Aşk adlı kitabının haklarını satın aldı. Biri günümüzde, biri 13. yüzyılda geçen iki hikâyeyi bir araya getiren kitap, diziye uyarlanacak.
Arda Gündüz'den yeni bir CD daha
image Ülkenin sevilen müzisyenlerinden olan Arda Gündüz, yeni CD'sinin tanıtımını yaptı.
Hasan Çakmak, Antalya'da kitaplarını imzaladı
image Gazeteci-yazar Hasan Çakmak aldığı davet üzerine kitaplarını Antalyalı kitapseverler için imzaladı.