Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 17 Nisan 2019, Çarşamba 07:58
banner

Öztan Özatay 11. Fotoğraf Yarışması Sergisi açıldı: Sergi, 27 Nisan'a kadar ziyarete açık olacak

Öztan Özatay 11. Fotoğraf Yarışması Sergisi açıldı: Sergi, 27 Nisan'a kadar ziyarete açık olacakÖztan Özatay 11. Fotoğraf Yarışması Sergisi açıldı.
Paylaş  
2
4
1
0

Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alan ödül töreni ve serginin açılışını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yaptı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı açılışta yaptığı konuşmada, ülkede kültür ve sanatın bir gelişim içinde olduğunu belirterek, bunun takdire şayan olduğunu kaydetti.

Sergi açılışına Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı'nın yanı sıra Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ve diğer yetkililer katıldı.

ÖZATAY

Yarışma organizatörü Buket Özatay sergi açılışında yaptığı konuşmada, yarışmayı merhum babası Öztan Özatay'ı Anmak ve Kıbrıs Türk fotoğrafçılığına katkıda bulunmak için düzenlediklerini söyledi.

Yarışmanın ülkenin en çok katılımlı fotoğraf yarışması olduğunu belirten Özatay, yarışma hakkında bilgi verdi, Geleneksel hale gelen yarışmayı her yıl geliştirerek devam ettireceklerini söyleyen Özatay, katılan herkese teşekkür etti.

Özatay, yarışmadan elde edilecek gelirin bir kısmının Sosyal sorumluluk çerçevesinde Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı’na bağışlanacağını da belirtti.

Özatay daha sonra bağış çekini Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Nevhiz Özer’e verdi. Özer, vakıf ve çalışmaları hakkında bilgi vererek, Yarışmanın toplumun en büyük sorun yaşadığı hastalığa karşı farkındalık oluşturduğuna dikkat çekti ve herkesten bu tür etkinliklere destek istedi.

AKINCI:” ÜLKEDE KÜLTÜR VE SANAT GELİŞİM İÇİNDE”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, her yıl katıldığını belirttiği etkinlikte 3 önemli unsura işaret ederek, şunları söyledi:

"Burada ilk önce vurgu yapılması gereken vefa duygusudur. Bir kız, babasının adını aile adını unutturmamak için çalışıyor. Bu takdire değerdir.

İkinci önemli unsur Kemal Saraçoğlu vakfına katkıdır. Sadece maddi katkı değil, farkındalık yaratma çabası alkışlanmaya değerdir.

Üçüncü önemli unsur ise fotoğrafçılık sanatına yapılan teşviktir. Yeni sanatçıları yüreklendiren bir ortamın yaratılmasıdır."

Cumhurbaşkanı Akıncı, yarışmaya 97 fotoğraf sanatçısının binden fazla fotoğrafla katıldığını, bunun da ülkede fotoğrafçılık sanatının ne kadar geliştiğini gösterdiği kaydetti.

Ülkede kültür ve sanatın bir gelişim içinde olduğunu belirten Akıncı, ülkenin rakamsal olarak gelişebileceğini ama rakamların bazen yetersiz kaldığını söyledi.

Zor bir ekonomik dönemden geçildiğini, el birliğiyle bunu aşabileceklerini ancak son dönemde yine dövizin başını alıp gittiğini, ekonominin kötü olduğunu kaydeden Akıncı, rakamsal olarak gelişirken toplumun kültürel ve sanatsal anlamda da gelişmesinin önemine vurgu yaptı.

Akıncı, kültürel ve sanatsal alanlarda gelişme yaşanmasının takdir edilecek bir olay olduğunu kaydederek, kültürel ve sanatsal etkinliklere emek verenlere teşekkür etti.

SERGİ VE ÖDÜLLER

Merhum fotoğrafçı Öztan Özatay’ın anısına Özatay Fotoğrafçılık tarafından düzenlenen fotoğraf yarışmasında, 49 fotoğrafçının 112 fotoğrafı sergilenmeye değer bulundu.

Etkinlikte, jüri değerlendirmeleri sonrası dereceye girenlere ödülleri de verildi.

Buna göre; Öztan Özatay Başarı Ödülü Nikon D3500 18-55 profesyonel fotoğraf makinesini “Hanging Araound” adlı fotoğrafıyla Tevfik Ulual, Atakom Ltd. Özel Ödülü 2 bin TL’yi “Rain” adlı fotoğrafıyla Nedim Enginsoy, Kemal Saraçoğlu Özel Ödülü bin 500 TL’yi “BusLine” adlı fotoğrafıyla Ramadan Gümüşok, Öztan Özatay Özel Ödülü Altın Madalyayı “Ayşe Gadın” adlı fotoğrafıyla Ahmet Dağbaşı, Öztan Özatay Özel Ödülü Gümüş Madalyayı “Foggy Land” adlı fotoğrafıyla Haktan Okumuşoğlu, Öztan Özatay Özel Ödülü Bronz Madalyayı “Av Yasak” adlı fotoğrafıyla Banu Elçin Yoldaşcan aldı.

Denktaş Vakfı Başarı Ödülü 2 bin 500TL’yi “Köy Kızı” adlı fotoğrafıyla Cem Melih, Türkiye İş Bankası Özel Ödülü 2 bin TL’yi “Fırtına” adlı fotoğrafıyla Kenan Hürdeniz, TangülÇağıner Çocuklara Yardım Vakfı Özel Ödülü 2 Gece 2 kişi Acapulco Hotel Konaklama ödülünü “Bir Bakış” adlı fotoğrafıyla Nevin Yüksek, Öztan Özatay Özel Ödülü Altın Madalyayı “White Dreams” adlı fotoğrafıyla Kenan Hürdeniz, Öztan Özatay Özel Ödülü Gümüş Madalyayı “Horon” adlı fotoğrafıyla Emel Sefer, Öztan Özatay Özel Ödülü Bronz Madalyayı “No Afraid” adlı fotoğrafıyla Nilgün Ortaş aldı.

Öztan Özatay Başarı Ödülü Canon EOS 4000D 18-55 profesyonel fotoğraf Makinesini “Yelpaze” adlı fotoğrafıyla Sadık Azimli, Türkiye İş Bankası Özel Ödülü bin 500 TL’yi “Doğanın Renkleri” adlı fotoğrafıyla Başar Taşlı, Zeki Gürsel Özel Ödülü bin TL’yi “Maskeli” adlı fotoğrafıyla Ali Özdinç, Öztan Özatay Özel Ödülü Altın Madalyayı “Yakışıklı” adlı fotoğrafıyla Kenan Hürdeniz, Öztan Özatay Özel Ödülü Gümüş Madalyayı “Hayat Yolu” adlı fotoğrafıyla A. Emre Gürsev, Öztan Özatay Özel Ödülü Bronz Madalyayı “Jelousy” adlı fotoğrafıyla Giray Karahasan aldı.

En fazla sergileme alan Fotoğrafçı Ödülü Arkın Palm Beach Hotel Mağusa 2 Gece 2 kişi Konaklama ödülünü 10 fotoğrafla Kenan Hürdeniz, Arkın Group Özel Ödülü Colony Hotel Girne 2 gece 2 kişi konaklama ödülünü “Kaçış” adlı fotoğrafıyla Engin Arca, Özatay Fotoğrafçılık Özel Ödülü Altın Madalyayı “Highway” adlı fotoğrafıyla Haktan Okumuşoğlu, Jüri Özel Ödülü Atın Madalyayı “Frame of Light” adlı fotoğrafıyla Kenan Hürdeniz aldı.

Sergileme ödülleri ise şöyle:

“Ahmet Dağbaşı 1, A. Emre Gürsev 1, Ali Özdinç 4, Arcan Ekdal 1, AyçeErseven 1, Ayşe Ruh Oğuz 1, Banu Elçin Yoldaşcan 3, Başar Taşlı 5, Besim Zafersoy 1, Cem Melih 1, Daniel Ghetu 7, Duygu Akarsu 1, Emel Sefer 2, Emine Üzmez 1, Engin Arca 2, Eren Aksoylu 4, Erkan Çelikeri 4, Ersin Sığa 1, Ertaç Cüneyt 1, Eyüp Tamer Hüdaverdioğlu 1, Fatma Arca 2, FergünUlual 1, Giray Karahasan 2, Haktan Okumuşoğlu 8, Hasan Bağlar 5, Hüseyin Çekirdek 1, İbrahim Alkan 1, İsmail Özyol 1, Kenan Hürdeniz 10, M. Alper Eroğlu 1, Mehmet Gökyiğit 1, Mehmet Gül 1, Mehmetali Karahasan 1, Mete Algün 1, Nedim Enginsoy 3, Nevin Yüksek 4, Nihal Sakarya 1, Nilgün Ortaş 2, Osman Yüksek 2, RamadanGümüşok 3, Sadık azimli 2, Saydam Soy 5, Şefik Ormancıoğlu 2, Şenay Akkoç 1, Tanfer Aktunç 2, Tevfik Camgöz 2, Tevfik Ulual 1, Umut Yolsal 1, Yıltan Taşçı 2.”

Ödül töreninde sergileme alanlara katılımcı belgesi verildi, ayrıca sergi kataloğu dağıtıldı.

Sergide satılacak fotoğrafların yüzde 50’si Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakıf’ına verilecek.

Sergi, 27 Nisan’a kadar açık kalacak ve hafta içi mesai saatlerinde, cumartesi günleri ise 08.30–13.00 saatleri arasında izlenebilecek.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

TUFAD Kastamonu - Taşköprü'de beğeniyle izlendi...
image Turizm ve Folklor Araştırma Derneği (TUFAD), Kastamonu’ya bağlı Taşköprü Belediyesi tarfından 33. kez düzenlenen “Sarımsak Festivali, Kültür Şöleni”ne katılmak üzere 13 Ağustos Salı günü adadan ayrılan ekip Taşköprü ’...
Usta oyuncu Peter Fonda hayatını kaybetti
image Hollywood efsanesi dünyaca ünlü oyuncu Peter Fonda akciğer yetmezliği nedeniyle 79 yaşında yaşamını yitirdi.
"Saraybosna Film Festivali" yarın başlıyor
image Bosna Hersek'te 1992-1995'te yaşanan savaşın izlerini silmek ve başkent Saraybosna'yı yeniden kültür-sanat merkezi haline getirmek amacıyla düzenlenen "Saraybosna Film Festivali" yarın başlıyor.