Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 16 Mayıs 2019, Perşembe 09:14
banner

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi'nde "Mini Art Fest" gerçekleşti

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi'nde Mini Art Fest gerçekleştiKıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ), Güzel Sanatlar Fakültesi 14 Mayıs 2019 Salı günü Lefkoşa Surlariçi’nde Mini Sanat Festivali (Mini Art Fest.) düzenlendi.
Paylaş  
3
4
2
0

KAÜ öğrencileriyle birlikte halkın katılımına da açık olan festival, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Tanzimat Sokak No:54’teki iç bahçeli atölyelerinde gerçekleşti. Sabah 10:00’da başlayan festival, akşam 22:00’ye kadar birçok sanat ve eğlence aktiviteleri eşliğinde sürdürdü.

Festival, Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrenci Proje Sergisi açılışı ile saat 10.00’da başlayıp, Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği “kağıt yapımı” çalıştayı ile devam ederken, eşzamanlı olarak “maske yapımı”, “duvar resimleme” ve “kolaj” çalışma grupları da üretmek isteyen katılımcılara farklı teknikleri tanıma olanağı sağladı.  Çalıştayların yanı sıra, KAÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin oraganize ettiği yiyecek- içecek stantlarının çeşitliliği ve kalitesi de katılımcıların beğenisini topladı. Stantlardan elde edilen gelirin, aynı bölgede yer alan Arabahmet İlkokulu öğrencilerine bağışlanacağı ve çocukların ihtiyaçları doğrultusunda kullanılacağı bildirildi.

KAÜ Rektör Yardımcısı ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe Keçeci etkinlikle ilgili olarak “Öğrencilerimizin derslerde aldıkları eğitimle birlikte sanatın birleştirici ve bütünleyici yönünü de içselleştirip, çevre duyarlılıklarının ve sosyal sorumluluk farkındalıklarının oluşmasını, kalıcı olmasını amaçlıyoruz. Bu sürece katkı koyan KAÜ yönetimeine ve fakülte çalışanlarına teşekkür ediyorum. Aynı yöne bakıp, aynı şeye inanan bir ekiple çalışmanın kıymeti çok büyük.” dedi.

Sanatı paylaşma temelinde öğrenme-uygulama-sergileme üçlemesini de deneyimleme olanağı sunan “Mini Sanat Festivali”nde yer alan çalıştaylarda ana malzeme olarak atık kağıt kullanıldı. Atık kağıtların yeniden üretilerek sanatta farklı bir söylem aracı olarak kullanılabileceğini deneyimleyen katılımcılar, festival süresince ürettiklerini aynı mekanda sergileme olanağı da buldular. On’ar kişilik gruplarla gün boyu üretim yapan dört farlı çalıştay alanları katılımcıların yoğun ilgilisini topladı.

Kağıt Sanatçıları Derneği’nin yürüttüğü “yeniden üretim kağıt” çalıştayını İsmet Tatar, İnci Kansu ve Emel Samioğlu üstlendi.

KAÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Elemanları’ndan Şenol Özdevrim’in yürüttüğü “maske yapımı” başlıklı çalıştayda ise yine atık kağıtlar kullanılarak üç büyük maske yapımı gerçekleştirildi.

Salvador Dali’nin üç büyük eserinin aktarıldığı “Duvar resimleme” çalıştayını ise Plastik Sanatlar Öğretim Elemanı Kemal Behçet Caymaz yürüttü. Yaklaşık 10x5m boyutundaki bahçe duvarına aktarılan çalışmalar Atölye 54’te açıkhava sergi ortamının yaratılmasına katkı sağladı.

Farklı kağıt ve atık malzemelerin bir arada kullanılarak yeni çalışmalar yaratıldığı “kolaj” çalıştayını ise Plastik Sanatlar Öğretim Görevlisi Sinem Ertaner üstlendi.

Festival süresince canlı müzik performansı yapan Deniz Amcazade ve genç yetenekler grubundan Merve Antel, Aleyna Şahin, Dila Baygün ve Ceyda Köklüoğlu’nun sunumları büyük beğeni topladı.

Festival sonunda çalıştayları yürüten sanatçılara, üretim yapan katılımcılara ve müzik performansı yapanlara teşekkür sertifikaları takdim edildi.

KAÜ Mini Sanat Festivali’nin organizasyonundan sorumlu KAÜ Etkinlik Koordinatörü İmge Tonyalı’nın yanısıra, Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine ait “AUC Art&Design Club” ve “AUC Art4Us Club” da etkinliğin önemli paydaşları olarak hizmet verdi.

Festival kapsamında açılan ve Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık ve Plastik Sanatlar öğrencilerinin stüdyo, mimari çizim, desen, illüstrasyon, 3D Tasarım, temel sanat eğitimi, dijital tasarım ve sunum gibi ders projelerinin sergilendiği “Proje Sergisi” Yrd. Doç. Dr. Alp Karaca, Dr. Buğu Şah ve Öğrt. Gör. Ediz Oraç tarafından düzenlendi. Sergide 21 adet üç boyutlu heykel çalışması, 1 adet video art, 22 adet dijital illüstrasyon, 18 adet akrilik-tuval, 20 adet mimari maket, 28 adet de mimari poster yer aldı. Serginin iki hafta süresince izleyicilere açık olacağı bildirildi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

He - Man dizi oluyor
image 'Gölgelerin gücü adına, güç ben de artık' sözleriyle hafızalara kazınan, 1980'lerin popüler çizgi filmlerinden He - Man, Netflix dizisi olarak ekrana dönmeye hazırlanıyor.
Ara bölgede film festivali
image Ara bölgede 27-29 Eylül tarihleri arasında film festivali düzenleniyor.
13. Uluslararası Halk Dansları Festivali 28 Ağustos'ta
image 13. Uluslararası Halk Dansları Festivali 28 Ağustos - 1 Eylül arasında gerçekleştirilecek...