Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 23 Mayıs 2019, Perşembe 18:22
banner

4 kitabevinden Hala Sultan Kitap Etkinliği'yle ilgili basın açıklaması

4 kitabevinden Hala Sultan Kitap Etkinliği'yle ilgili basın açıklamasıGaleri Kültür Kitabevi, Işık Kitebevi, Doku Kitap Kırtasiye / KTEV ve Khora Kitabevi Hala Sultan Kitap Etkinliği ile ilgili ortak bir basın açıklaması gerçekleştirerek yetkililere etkinlik ve etkinliğin yaratacağı durum ile ilgili sorular yönlendirerek kaygılarını dile getirdi.
Paylaş  
4
5
3
0

Bildirinin tam metni şöyle: 

“Kıbrıs’ın kuzeyinde faaliyet yürüten kitabevi ve yayıncılar olarak her gün yüzleştiğimiz zorluklara rağmen üretmeye ve insanımızı kitap ile buluşturmaya çalışmaktayız. Türkiye’den kitap getirtme ve burada yayınlamadaki zorluklardan biri olan kitaba uygulanan KDV’nin kaldırılması konusunda 22 Ocak tarihinde ortak bir basın açıklaması yaptık. Ardından ilgililere de talebimizi ilettik. Maalesef bugüne kadar konu ile ilgili tarafımıza herhangi bir dönüş olmamıştır. Şimdi ise Kıbrıs Vakıflar İdaresi, Yunus Emre Enstitüsü ve Türk Tarih Kurumu tarafından düzenlenecek “Hala Sultan Kitap Günleri” adlı etkinliği şaşkınlıkla öğrenmiş durumdayız.

Kıbrıs’ın kuzeyinde faaliyet yürüten kitabevleri olarak ithalat yapabilmek için her yıl Ticaret Odasına para ödeyip ithalatçı belgesi almaktayız. Kitaplarımızın adaya girişinde, hem kitapların hem de taşımacılığın KDV’sini peşin ödüyoruz.

Ayrıca kusurlu veya satılmayan kitapların iade edilmesi aynı taşımacılık ücretinin yeniden ödenmesi anlamına geleceğinden getirdiğimiz her kitabı peşin almaktayız. Buna rağmen okuyucumuzun uygun fiyatlara kitap okuyabilmesi için ek bir ücret talep etmeden kitaplarımızı Türkiye satış fiyatları ile satmaya çalışmaktayız. Tüm bu koşulların birleşimi Kıbrıs’ın kuzeyinde faaliyet yürüten bir kitabevinin, Türkiye’deki meslektaşlarına göre çok daha düşük kar marjları ile yaşamaya çalışması anlamına gelmektedir.

Duyurulmuş olan Hala Sultan Kitap Günlerinde Kıbrıs’ın kuzeyinden davetli herhangi bir yayıncı ve kitapçı olmaması, daha da ötesi kitapçılığı ve yayıncılığı ayakta tutmaya çalışan bizlerin bilgisi dahi olmaksızın Türkiye’den yayınevleri ve dağıtımcılarla temasa geçilerek yapılıyor oluşu şaşkınlığımızın kaynağıdır.

Yetkililere ve organizatörlere şu soruları yöneltmeyi kendimize görev biliriz:

1-Etkinliğe tamamı Türkiye’den katılacak yayınevleri ve dağıtımcılara Kıbrıs’a getirecekleri kitaplar için bizlere uygulanan ithalatçı izni zorunuluğu ve KDV uygulaması uygulanacak mı?

2-Kitapların ülkemize girişlerinde bizlerin ödemesi gereken taşımacılık ücretleri etkinlik için Kıbrıs’a gelecek yayınevleri ve dağıtımcılar tarafından ödenecek mi?

3- Etkinlik sonunda satılamamış olan kitaplar ne olacak? Bizlerin yüzleştiği tekrar taşıma maliyeti ödeyerek geri gönderme durumunda kalacaklar mı?

4-Eğer bahsi geçen harcamalar devlet veya halkın kaynakları ile faaliyet yürüten Vakıflar tarafından karşılanacaksa, bu durum Kıbrıs’ın kuzeyinde faaliyet yürüten kitabevleri ve yayıncılar ile haksız rekabet ortamı yaratmıyor mu?

5- Etkinlikte vergi dairemizde kaydı dahi olmayan yayıncıların ve dağıtımcıların satış yapacak olması, satışın vergisinin kaybı ile kamuyu zarara uğratmak anlamına gelmez mi?

6-Vakıflar İdaresinin ve yönetimin önceliğinin buradaki kitabevleri ve yayıncıların faaliyetlerini sürdürebilmeleri ve böylece edebiyatımızın, tarih bilincimizin, kültürümüzün ve ada yarımızda üretimin geliştirilmesi olması gerekmez mi?

Galeri Kültür Kitabevi, Işık Kitebevi, Doku Kitap Kırtasiye / KTEV, Khora Kitabevi”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

SOS Çocuk Köyü yararına konser gerçekleştirildi
image Çağdaş Müzik Derneği TSM Korosu ile TRT İstanbul ve Ankara Radyosu sanatçıları, SOS Çocuk Köyü yararına konser verdi.
9. Girne Kültür Sanat Günleri 18 Haziran'da başlıyor
image Girne Belediyesi’nin düzenlediği 9. Girne Kültür Sanat Günleri, 18 Haziran’da Ankara Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Bir Valize Ne Sığar Ki” isimli tiyatro oyunuyla başlıyor.
Samanbahçe Festivali 22 Haziran'da...
image "Studio 21.cc" tarafından organize edilen Samanbahçe Festivali, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ve Kıbrıs Vakıflar İdaresi işbirliği ve katkılarıyla, 22 Haziran Cumartesi günü Lefkoşa’nın Samanbahçe bölgesinde gerçekleş...