Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 28 Mayıs 2019, Salı 11:39
banner

Girne Turizm Meslek Lisesi'nin Geleneksel Yıl Sonu Sergisi açıldı

Girne Turizm Meslek Lisesi'nin Geleneksel Yıl Sonu Sergisi açıldıGirne Turizm Meslek Lisesi Yıl Sonu Sergisi'nin açılışı Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Girne Kaymakamı Sinan Güneş eşliğinde yapıldı.
Paylaş  
2
3
2
0

1975’ten itibaren Girne Pratik Sanat Okulu olarak hizmet veren okul, 3 yıl önce, Girne Turizm Meslek Lisesi’ne dönüştürülmüş ve burada örgün ve yaygın eğitimin bir arada verildiği bir yapı oluşturulmuştu.

Girne Turizm Meslek Lisesi Yıl Sonu Sergisi açılış törenine, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Girne Kaymakamı Sinan Güneş, Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı bürokratları, Okul Aile Birliği Başkanı Nazif Alper ve davetliler katıldı.

YILDIZDOĞAN

Girne Turizm Meslek Lisesi Müdürü Mehmet Yıldızdoğan, 1975’ten beri pratik sanat okulu olarak yaygın eğitme hizmet veren okulun 3 yıldan bu yana Girne Turizm Meslek Lisesine dönüştürüldüğünü belirterek , okulda şu anda örgün ve yaygın eğitimin bir arada verildiği bir yapı oluşturulduğunu kaydetti.

Yaygın eğitimde nakış, seramik, resim, el sanatları ve ahşam oyma alanında, örgün eğitimde,öğrencilere, turizm sektörüne, yönelik gastronomi, ön büro, kat hizmetleri  alanında, teorik ve pratik  eğitim verildiğini dile getiren Yıldızdoğan, serginin gerçekleşmesine katkı koyan öğretmen, öğrenci ve kursiyerleri kutladı.

ÇAVUŞOĞLU

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise konuşmasına serginin gerçekleşmesine emek koyan herkesi kutlayarak başladı.

İçinde bulunduğumuz yüzyılda, insan nüfusunun  artışına paralel olarak artan ve çeşitlenen ihtiyaçları  karşılamanın büyük önem kazandığını vurgulayan Çavuşoğlu, 50 bin civarı öğrencisi olan KKTC’de, murat edilen sonucun,  ülkedeki  beyin ve kol işgücünden oluşan her türlü ihtiyacı, ülke içinde en iyi şekilde yetişmiş insanlarla karşılamak olduğunu söyledi.

Önemli olanın, bir eğitim ve kursu tamamladıktan sonra, bireylerin işe yarar duruma gelmesi olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Bu okulda, örgün ve yaygın eğitimin bir arada devam etmesi olmazsa olmaz bir modeldir. Vizyonumuz gereği örgün eğitim, belli bir yaşa kadar devam ederken, yaygın eğitim ömür boyu devam eder. İnsanın yaşam boyunca öğreneceği, halkına kendine ve çevresine katabileceği birşeyler vardır ve bu  ancak dünyada olduğu gibi, yaygın eğitimin sürekliliğiyle sağlanabilir” diye konuştu.

İnsanların ihtiyaçları her geçen gün artarak şekillendiğini ve bu ihtiyaçları yurtdışından işgücü ve mamül ithal ederek karşılamanın doğru yaklaşım olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, doğru yaklaşım modelinin ülkede eğitimi çeşitlendirerek bu ihtiyaçları, ülke içinden karşılamak olduğunu kaydetti.

Ülke eğitiminin bu anlamda durgun bir yapıya sahip olduğunu belirterek, amaçlarının görev sürelerinde, eğitimi daha modern, kolay çeşitlenebilen ve ihtiyaçlara cevap verebilecek bir yapıya kavuşturmak olduğunu dile getiren Çavuşoğlu,örgün ve yaygın eğitimi genişletmeye,ülkede sanat ve mesleki eğitimi geliştirecek programlara önem vereceklerini söyledi.

Ülkede yıllar içinde ihmal edilen sanat eğitimini yaygınlaştırmak, gençlere kaybolan bu becerileri yeniden kazandırarak topluma katma değer sağlamak için çalışacaklarını anlatan Çavuşoğlu, görev sürelerinde, KKTC coğrafyasında öğrenmeye meraklı insanlara öğrenmek istedikleri her konuda eğitim alabilecekleri bir sistem yaratmayı hedeflediklerini vurguladı.

BAŞÇERİ

TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de,sergide eserleri olan ve serginin gerçekleşmesine katkı koyan herkesi kutladı.

Okulun, 1975ten beri  Girne Pratik Sanat okulu  olarak , son 3 yıldır da, Girne Turizm meslek Lisesi olarak  hizmet verdiğini anımsatan Başçeri, burada şu anda sanat  alanında  yaygın eğitim faaliyetleri devam ederken,  okulun ülke turizmi için  ara işgücü  elemanı yetiştirmek gibi önemli bir misyon üstlendiğini dile getirdi.

Okulun bu yönüyle turizm sektörü için büyük bir önem taşıdığını ve burada sektörün tüm paydaşlarına kaktı sağlayacak  elemanların yetiştiğini vurgulayan Başçeri, TC Lefkoşa Büyükelçiliği ve  Kalkınma  Ekonomik İşbirliği Ofisi olarak, buradaki eğitimin sürekliliği ve öğrencilerin turizmin her alanında yer bulmasını sağlamak için ellerinden gelen katkıyı yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından, Girne Turizm Meslek Lisesi Yaygın Eğitim öğrencilerinin hazırladığı geleneksel Kıbrıs kıyafetlerinden oluşan defile yer aldı.

Defilenin ardından, Yaygın Eğitim öğrencilerinin, el sanatları, seramik, resim, ahşap oymacılık ve dikiş  nakış kurslarına devam eden kursiyerlerinin el emeği eserlerinin yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi.

Sergi, bugün ve yarın, 09.00-12.00 ile 16.00-19.00 saatleri arasında gezilebilecek.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

He - Man dizi oluyor
image 'Gölgelerin gücü adına, güç ben de artık' sözleriyle hafızalara kazınan, 1980'lerin popüler çizgi filmlerinden He - Man, Netflix dizisi olarak ekrana dönmeye hazırlanıyor.
Ara bölgede film festivali
image Ara bölgede 27-29 Eylül tarihleri arasında film festivali düzenleniyor.
13. Uluslararası Halk Dansları Festivali 28 Ağustos'ta
image 13. Uluslararası Halk Dansları Festivali 28 Ağustos - 1 Eylül arasında gerçekleştirilecek...