Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 16 Mayıs 2018, Çarşamba 18:27
banner

Süt fiyatlarında indirime gidiliyor... Üreticiye litre başı 0,25 TL destek

Süt fiyatlarında indirime gidiliyor... Üreticiye litre başı 0,25 TL destekTarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığına bağlı SÜTEK’in Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ve Süt Ürünleri İmalatçıları Birliğiyle çiğ süt fiyatlarının yeniden düzenlenmesi konusunda bir süredir devam eden görüşmeleri olumlu sonuçlandı.
Paylaş  
10
2
11
0

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliğiyle görüşmelerde, 1-15 Mayıs 2018 devresinde çiğ inek sütüne yapılan 0.05 TL/Lt fiyat ayarlamasının yetersiz olduğunu, döviz karşısında artan maliyetlerinin karşılanamadığını ve en az 0.15 TL daha artış yapılması gerektiği görüşünü ortaya koyduğu belirtildi.

Açıklamada, Süt İmalatçıları’nın da, sütün en yoğun üretildiği içinde bulunulan sezonda bu fiyatlarla özellikle ihracatta sorun yaşanacağı ve çiğ süte gelecek fiyat artışının iç piyasaya yansımasının da hayat pahalılığını etkileyeceği görüşünü dile getirdiği kaydedildi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı açıklamasında, 1 Mayıs 2018 tarihi itibarı ile çiğ süte yapılan %3’lük fiyat artışının, özellikle UHT süt fiyatlarına iç piyasada %15 zam olarak yansıdığı ancak diğer mamüllere çok büyük bir yansımasının olmadığını kaydetti.

Açıklamada, bugün itibarıyla 0.15 TL’lik çiğ süte yapılan fiyat artışının, piyasada süt mamüllerinin fiyatına yüksek oranda yansıyabileceği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz hafta Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında, özellikle hellim ve UHT süte teşvik verilmesi konusunda yapılan açıklamanın ardından, Başbakan, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı ve Maliye Bakanı ile ilgili bürokratların katılımıyla yapılan görüşme neticesinde, Hayvancılar Birliği’nin çiğ süt fiyatlarındaki artış talebine yanıt verilmesi ve aynı oranda çiğ süt fiyatlarının imalatçıya satışında sübvansiye uygulanmasına karar verilmişitir. Bu noktada hem iç piyasada fiyatları dengede tutmak, hem de ihracat noktasında sorun yaşamadan ülkede üretilen sütün pazarlanması için gerekli tedbir alınmıştır. Şu anda ülkede günlük olarak 475,000 Lt inek sütü ve 25,000 litre koyun-keçi sütü üretilmektedir. Karar altına alınan yeni uygulamayla imalatçıya yapılacak sübvansiye ile iç piyasada süt ve süt ürünlerinde fiyat artışı engellenmiş olacaktır. İnek sütünün 0.15 TL/Lt sübvansiye edilmesinin maliyeti günde 71,250 TL civarında olacaktır. Çiğ süt üretiminin mevsimsel olarak durakladığı hatta Haziran ayı itibarı ile azalması öngörüldüğünden bu miktar düşecektir”.

Ülkede içme sütü için de litre başına 0.25 TL destek verilip içme sütü fiyatların düşürülmesinin de kararlaştırıldığı belirtilen açıklamada, “Ülkede günde yaklaşık 40,000 Litre içme sütü UHT ve Pastörize süt olarak tüketilmektedir. Bunun maliyeti ise günde 10,000 TL dolayında olacaktır. Sosyal devlet anlayışı çerçevesinde temel tüketim maddesi olan sütün fiyatının iyileştirilmesi için gerekli tedbir alınmıştır” denildi.

Alınan önlemlerle ülkede içme sütü fiyatlarında tüketiciye sunulma noktasında indirime gidileceği vurgulanan açıklamada, “Çiğ süte yapılacak 0.15 TL/Lt sübvansiye ile de süt ve süt ürünlerine hem iç piyasada zam yapılmasının hem de ihracatta yoğun sezonda olmamızdan dolayı pazarlamada yaşanacak sıkıntıların önüne geçilmiş olacaktır” ifadesine yer verildi.

Küçük baş sütünün fiyatına yapılan artışta ise bu artışın 16-31 Mayıs 2018 devresi için sübvansiye edilmesinin düşünüldüğü de kaydedilen açıklamada, “Küçükbaş sütünün gerçek değerinde satılması ve özellikle Hellim Tescili konusunda küçükbaş süt üretiminin artırılması için fiyatında yapılan düzenlemede pazarlamada yaşanabilecek sıkıntılardan dolayı bir devre sübvansiye edilmesi durumunda günlük maliyeti yaklaşık olarak 13,000 TL olacaktır. 16 günlük devrede toplam maliyet ise yaklaşık 208,000 TL olacaktır. Küçükbaş sütünü tüketen hellim üreticilerinin yeni fiyatlarını piyasaya bildirmeleri için bir devre daha fiyatların aynı tutulması gerektiği konusunu gündeme getirdiklerinden dolayı bu sübvansiyenin yapılması düşünülmüştür” denildi.

 

 

ÇİĞ SÜT FİYATLARINDA BUGÜNDEN İTİBAREN 30   HAZİRAN’A KADAR GEÇERLİ OLAN FİYAT DÜZENLEMESİ;

 

 

SÜTEK Yönetim Kurulu, Süt Fiyatlarının 16/05/2018 tarihinden 30/06/2018 tarihine kadar aşağıdaki şekilde uygulanmasına karar vermiştir.

 

 

 

 

İnek Sütü İmalatçıya Satış Fiyatı ;  

İmalatçıya Satış Sübv.

Sübv. Satış Fiyatı

 

Açık

1,39 TL/lt den         1,54 TL/lt ‘ye

0,15 TL/Lt

1,39 TL/lt        

 

Soğutulmuş

1,46 TL/lt den         1,61 TL/lt ‘ye

0,15 TL/Lt

1,46 TL/lt        

 

Soğuk

1,53 TL/lt den         1,68 TL/lt ‘ye

0,15 TL/Lt

1,53 TL/lt       

 

 

 

 

 

 

Koyun Sütü İmalatçıya Satış Fiyatı ;

 

 

 

 

Açık

2,58 TL/lt den

3,08 TL/lt’ye

 

 

 

Soğutulmuş

2,70 TL/lt den

3,20 TL/lt’ye

 

 

 

Soğuk

2,81 TL/lt den

3,41 TL/lt’ye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keçi Sütü İmalatçıya Satış Fiyatı ;

 

 

 

 

Açık

1,92 TL/lt den

2,22 TL/lt’ye

 

 

 

Soğutulmuş

2,00 TL/lt den

2,40 TL/lt’ye

 

 

 

Soğuk

2,08 TL/lt den

2,58 TL/lt’ye

 

 

                   

 

 

 

 

 

 


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Çeler: "Asgari ücret yeterli değil... Eksiklerimizi ek maaş sistemiyle tamaml...
image Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çeler, mevcut asgari ücretin yeterli olmadığını her yerde açıkladığını belirterek, Perşembe günü Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeniden toplanacağına işaret etti, “Bazı yapamadıkla...
Döviz kurları tedirgin ediyor!
image 2018’in son günlerinde düşüş yaşayan döviz kurları, 2019’da ise yeniden yükselişine devam ediyor.
Çangar Motors 20 yaşında
image KKTC otomotiv sektörüne yön veren Çangar Motors sektördeki 20. yılını kutluyor.