Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 14 Haziran 2018, Perşembe 07:40
banner

Döviz, ihracat rakamlarını aşağıya çekti

Döviz, ihracat rakamlarını aşağıya çektiTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in verilerine göre Türkiye’den KKTC, Ürdün, Suriye, Kuveyt ve İsrail’e ihracatta artış yaşandı ve Kuzey Kıbrıs’ın da aralarında olduğu Orta Doğu ve Körfez ülkelerine ihracat, yılın 5 ayında 10 milyar 527 milyon 552 bin dolar düzeyinde gerçekleşti…
Paylaş  
15
0
15
0

  • TİM verilerini değerlendiren KTSO Başkanı Avunduk, Ülkede turizm ve öğrenci artışının tüketim artışını doğurduğunu ve bu nedenle Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a ihracatın artmış olabileceğini söyleyerek, dövizin artışından dolayı KKTC’nin ihracat rakamlarının düşük gözükebileceğini söyledi. 
  • Avunduk Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a ihracatın artmasının nedenlerini sıralayarak, Türkiyeli sanayicilerin rekabetçi pozisyona geçerek, dış ülkelere ihracat yapmaya ağırlık verdiklerini dile getirdi. 
  • Türkiye’de ASO ve ATO ile yapılan görüşmenin Ankara Ticaret Odası’nın yeni yönetimini tebrik ve teknik destek konusunda işbirliği talepleri doğrultusunda yapıldığını da anlatan Başkan Avunduk, “Bu yılın sonunda ASO ve ATO’yu KKTC’ye bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 
  • Görüşmenin birinci gündem maddesinin “Teknik destek kurulması ve yönetimi” olduğunu, Türkiye’deki iş adamlarının Kuzey Kıbrıs’a yatırım yapma konusunda olumlu tavır sergilediklerinin altını çizen Avunduk, “KKTC artık turizmin yanında OSB ile de tanınacak” dedi.
Kıbrıs Postası - Rahmican Çalışkan

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bahreyn, BAE, Filistin, Irak, İran, İsrail, Katar, Kuveyt, Lübnan, Suriye, Suudi Arabistan, Umman, Ürdün ve Yemen'den oluşan Orta Doğu ve Körfez ülkelerine ihracat, yılın 5 ayında 10 milyar 527 milyon 552 bin dolar düzeyinde gerçekleşti. Söz konusu ülkelere geçen yılın ocak-mayıs döneminde 11 milyar 345 milyon 205 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, bu da geçen bir yıllık süreçte dış satımın yüzde 7,2 azaldığına işaret etti. Orta Doğu ve Körfez bölgesinde yer alan 6 ülke ihracatındaki 1 milyar 792,7 milyon dolarlık düşüşe karşın 9 ülkeye dış satımda 975,1 milyon dolarlık artış yaşandı. Bu da bölge genelinde ihracatın 817 milyon 653 bin dolar azalarak kan kaybettiğini ortaya koydu. 

“KKTC’YE İHRACAT ARTTI”

Türkiye'den 2018'in ocak-mayıs döneminde Orta Doğu ve Körfez bölgesine gerçekleştirilen ihracat miktarına bakıldığında, en fazla artışın Katar'da yaşandığı görüldü. Söz konusu dönemde Katar'a ihracat yüzde 153,1 artarak 166 milyon 250 bin dolardan 420 milyon 848 bin dolara ulaştı. Katar'ın ardından en fazla ihracat artışı yaşanan ülkeler, yüzde 124,8 ile Umman, yüzde 32,8 ile Bahreyn ve yüzde 27,3 ile Yemen oldu. KKTC, Ürdün, Suriye, Kuveyt ve İsrail de ihracatta artış yaşanan diğer ülkeler olarak sıralandı.

AVUNTUK: “TÜKETİM ARTTI” 

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO)Başkanı Candan Avunduk, Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a ihracatın artmasının nedenlerini sıraladı. Dövizdeki artışlardan dolayı Türkiyeli sanayicilerin kârının arttığını, bu nedenler rekabetçi pozisyona geçerek, dış ülkelere ihracat yapmaya ağırlık verdiklerini dile getirdi. KKTC’de tüketimin artmasından dolayı da Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a ihracatın artmış olabileceğini dile getiren Avunduk, bunun nedeninin turizm sezonunun açılmasından dolayı yaşanan turist artışı ve ülkemizde her geçen yıl artan öğrenci artışı kaynaklı olduğunu söyledi. 

“DÖVİZ ARTIŞI İHRACAT RAKAMLARINI DÜŞÜK GÖSTEREBİLİR” 

“Türkiye’den ithalatın artması ülkemizdeki üretimin ya da ihracatımızın azaldığı anlamına mı geliyor?” sorusunu cevaplayan KTSO Başkanı Avunduk, ülkedeki üretimin düşmediğini, tam aksine arttığını söyleyerek, buna rağmen dövizin artışından dolayı KKTC’nin ihracat rakamlarının dolar bazında düşük gözükebileceğini dile getirdi. 

“BU YILIN SONUNDA ASO VE ATO’YU KKTC’YE BEKLİYORUZ” 

Geçtiğimiz günlerde Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Ankara Ticaret Odası (ATO) ile Türkiye’de yapılan görüşme ile ilgili açıklamalarda bulunan Avunduk, geçen sene ATO ile işbirliği protokolü yapıldığını, 2017’de ATO’nun KKTC’ye geldiğini ve daha sonra KTSO olarak Türkiye’ye gittiklerini ve Türkiye Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ile görüştüklerini söyledi. “Bu yılın sonunda ASO ve ATO’yu KKTC’ye bekliyoruz” diyen Başkan Avunduk, Ankara’da yapılan görüşmenin ASO ve ATO’nun yeni yönetimlerini tebrik ve teknik destek konusunda işbirliği talepleri doğrultusunda yapıldığını anlattı. 

“KKTC ARTIK SANAYİSİ İLE DE TANINACAK” 

KTSO olarak ASO ve ATO ile çalışma grubu oluşturduklarını ve çeşitli dokümanlarla ülkeye döndüklerini ifade eden Candan Avunduk, KKTC’de yeni bir Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulması ve yönetimi konusunun masaya yatırıldığını dile getirdi. Görüşmenin birinci gündem maddesinin “Teknik destek ve OSB yönetimi” olduğunu açıklayan Avunduk, Türkiye’deki iş insanlarının Kuzey Kıbrıs’a yatırım yapma konusunda olumlu tavır sergilediklerinin altını çizerek, “KKTC artık turizmin yanında OSB ile de tanınacak” ifadelerini kullandı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Döviz kurlarının ateşi dinmiyor
image Döviz kurlarının yükselişi devam ediyor. Sterlin şimdilerde 7.18, Euro 6.23 ve bugünün en dalgalı döviz kuru olan ABD Doları ise, 5.46 bandında devam ediyor.
ABD Merkez Bankası faiz oranını değiştirmedi
image ABD Merkez Bankası Fed politika faiz oranını değiştirmedi.
İktisatbank piyasa analiz raporu: "FED 2019'da faiz artırımı ön görmüyor, ris...
image KKTC İktisat Bankası, 21 Mart’a ilişkin günlük piyasa analiz raporunu yayımladı.