Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 8 Ekim 2018, Pazartesi 10:14
banner

Döviz fiyatlarının enflasyon üzerinde baskı kurdu...

Döviz fiyatlarının enflasyon üzerinde baskı kurdu...İktisat Bankası Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu'nun günlük piyasayı değerlendirdiği makalesinde, KKTC Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) Eylül ayı enflasyon rakamları değerlendirildi.
Paylaş  
1
1
1
0

Değirmencioğlu'nun değerlendirmeleri şöyle:

“DPÖ verilerine göre, tüketici enflasyonu Eylül ayında % 6,20 oranında yükseliş kaydederken, yıllık enflasyon ise % 37,23 seviyesine yükseldi. Enflasyonun, döviz kurlarında yaşanana yükseliş nedeniyle yüksek gelebileceğinden zaten endişe ediliyordu.

Alt kalemlere indiğimiz zaman, ana harcama gurupları itibarı ile bir önceki aya nazaran en yüksek artış % 15,13 ile ulaştırmada gerçekleşirken, gıda ve alkolsüz içecekler grubu % 10,41 ; mevsim etkisine bağlı olarak eğitim ana grubunda ise % 6,44 artış görüldü.

Eğlence ve kültür kalemi hariç, 11 ana grubun tümünde yükseliş yaşanması, döviz fiyatlarının enflasyon üzerinde genele yayılan bir şekilde baskı kurduğunu gösteriyor.

Öte yandan ABD 10 yıllık tahvil faizinin son 7 yılın zirvesine ulaştığı bir ortamda, her ayın ilk Cuması olduğu üzere, ABD’de açıklanan resmi istihdam raporu, piyasalar tarafından yakından takip edildi.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan İstihdam raporu tahminler paralelinde sonuçlandı. Saatlik kazançlar aylık % 0,3 ile tahminlere paralel artarken, tarım dışı bordrolu çalışan sayısı beklentilerin bir miktar altında kaldı. İşsizlik oranı ise % 3,8 beklenirken % 3,7 geldi.

Veri sonrası piyasa yansıması ilk etapta olumsuz olduğunu gördük. EUR/USD paritesi 1,15 seviyesinin altına sarkarken, USD/TL kuru 6,17 seviyelerine varan bir yükseliş kaydetti. Akabinde piyasaların dengeye geldiğini gördük.

USD/TRY kuru haftayı 6,12’li seviyelerde tamamlarken, BIST100 endeksi bankacılık hisseleri önderliğinde haftayı artıda tamamladı. Beklentileri oldukça aşan enflasyon rakamları ardından sert satış baskısına maruz kalan tahvil faizleri de bir miktar sakinledi.

ABD dolarının piyasa faizi olan ve piyasalarca risksiz faiz olarak görülen 10 yıllık ABD tahvil faizlerinin % 3,23 seviyelerinde salınmaya devam etmesi (faizin yükselmesi), piyasaları huzursuz etmeye yeni haftada da devam edebilir.

Uzun bir süredir tartışma konusu olan danışmanlık şirketi McKinsey’den alınacak hizmete Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan “biz bize yeteriz” diyerek danışmanlık hizmetinin iptal edildiğini duyurdu.

Ayrıca, Sn. Cumhurbaşkanı, hafta sonu yaptığı konuşmada “IMF ile işimiz yok, biz o defteri kapattık” dedi.

Hafta sonundan sarkan bir diğer önemli satır başı ise, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkan Yardımcısı Sn. Enver Taştı’nın görevden alınması oldu. Sosyal medyada görevden alınma ile yüksek açıklanan enflasyon rakamları arasında bağ kurulsa da, yazılı bir açıklama yapan TÜİK, kurumun dünyanın en şeffaf istatistik kurumları arasında olduğunu belirtti.

Bakan Albayrak, enflasyonla mücadele için bu hafta güçlü bir program açıklanacağını duyururken, gözler Cuma günü görülecek Rahip Brunson davasına çevrilmiş durumda.

Son dönemlerde yaşanan iyimser fiyatlamanın arkasında Rahibin serbest bırakılabileceği gerçeğinin yattığını söylemek gerekiyor. Hatırlanacağı üzere geçen haftanın ilk yarısında bu iyimser beklenti ile USD/TL kuru 5,91 seviyelerine kadar gerilemişti. Geçen haftanın ikinci yarısında olumlu beklenti ivme kaybederken, yüksek açıklanan enflasyonun yarattığı moral bozukluğu ile iyimser fiyatlama yerini daha temkinli bir seyre bıraktı.

Rahibin serbest bırakılması durumunda, Türk-Amerikan ilişkilerinde olumsuz havanın dağılacağı beklentisi ile ucuzlayan TL ve TL cinsi yatırım araçlarına talep gelebileceğini düşünüyoruz.

Makroekonomik cephede ise bugün hava sakin görünüyor.”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Creditwest Bank Pazarlama ve Kurumsal İletişim ekibi Brandweek 2018'e katıldı
image İstanbul Zorlu PSM’de gerçekleşen reklam, pazarlama, medya ve iletişim dünyasının buluştuğu Brandweek 2018’e Creditwest Bank Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yetkilileri katıldı.
OPEC petrol üretimi kısıntısında anlaştı
image OPEC petrol üretimi kısıntısında anlaştı, nihai miktar henüz belirlenmedi.
Katar'ın ardından OPEC'e bir darbe de İran'dan
image Katar'ın, Ocak 2019'da OPEC'ten ayrılacağını açıklaması ardından bir flaş karar da İran'dan geldi. İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh yaptırım uygulandığı sürece OPEC kotasını görüşmeyeceklerini açıkladı.