Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 8 Ekim 2018, Pazartesi 10:14
banner

Döviz fiyatlarının enflasyon üzerinde baskı kurdu...

Döviz fiyatlarının enflasyon üzerinde baskı kurdu...İktisat Bankası Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu'nun günlük piyasayı değerlendirdiği makalesinde, KKTC Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) Eylül ayı enflasyon rakamları değerlendirildi.
Paylaş  
10
10
10
0

Değirmencioğlu'nun değerlendirmeleri şöyle:

“DPÖ verilerine göre, tüketici enflasyonu Eylül ayında % 6,20 oranında yükseliş kaydederken, yıllık enflasyon ise % 37,23 seviyesine yükseldi. Enflasyonun, döviz kurlarında yaşanana yükseliş nedeniyle yüksek gelebileceğinden zaten endişe ediliyordu.

Alt kalemlere indiğimiz zaman, ana harcama gurupları itibarı ile bir önceki aya nazaran en yüksek artış % 15,13 ile ulaştırmada gerçekleşirken, gıda ve alkolsüz içecekler grubu % 10,41 ; mevsim etkisine bağlı olarak eğitim ana grubunda ise % 6,44 artış görüldü.

Eğlence ve kültür kalemi hariç, 11 ana grubun tümünde yükseliş yaşanması, döviz fiyatlarının enflasyon üzerinde genele yayılan bir şekilde baskı kurduğunu gösteriyor.

Öte yandan ABD 10 yıllık tahvil faizinin son 7 yılın zirvesine ulaştığı bir ortamda, her ayın ilk Cuması olduğu üzere, ABD’de açıklanan resmi istihdam raporu, piyasalar tarafından yakından takip edildi.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan İstihdam raporu tahminler paralelinde sonuçlandı. Saatlik kazançlar aylık % 0,3 ile tahminlere paralel artarken, tarım dışı bordrolu çalışan sayısı beklentilerin bir miktar altında kaldı. İşsizlik oranı ise % 3,8 beklenirken % 3,7 geldi.

Veri sonrası piyasa yansıması ilk etapta olumsuz olduğunu gördük. EUR/USD paritesi 1,15 seviyesinin altına sarkarken, USD/TL kuru 6,17 seviyelerine varan bir yükseliş kaydetti. Akabinde piyasaların dengeye geldiğini gördük.

USD/TRY kuru haftayı 6,12’li seviyelerde tamamlarken, BIST100 endeksi bankacılık hisseleri önderliğinde haftayı artıda tamamladı. Beklentileri oldukça aşan enflasyon rakamları ardından sert satış baskısına maruz kalan tahvil faizleri de bir miktar sakinledi.

ABD dolarının piyasa faizi olan ve piyasalarca risksiz faiz olarak görülen 10 yıllık ABD tahvil faizlerinin % 3,23 seviyelerinde salınmaya devam etmesi (faizin yükselmesi), piyasaları huzursuz etmeye yeni haftada da devam edebilir.

Uzun bir süredir tartışma konusu olan danışmanlık şirketi McKinsey’den alınacak hizmete Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan “biz bize yeteriz” diyerek danışmanlık hizmetinin iptal edildiğini duyurdu.

Ayrıca, Sn. Cumhurbaşkanı, hafta sonu yaptığı konuşmada “IMF ile işimiz yok, biz o defteri kapattık” dedi.

Hafta sonundan sarkan bir diğer önemli satır başı ise, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkan Yardımcısı Sn. Enver Taştı’nın görevden alınması oldu. Sosyal medyada görevden alınma ile yüksek açıklanan enflasyon rakamları arasında bağ kurulsa da, yazılı bir açıklama yapan TÜİK, kurumun dünyanın en şeffaf istatistik kurumları arasında olduğunu belirtti.

Bakan Albayrak, enflasyonla mücadele için bu hafta güçlü bir program açıklanacağını duyururken, gözler Cuma günü görülecek Rahip Brunson davasına çevrilmiş durumda.

Son dönemlerde yaşanan iyimser fiyatlamanın arkasında Rahibin serbest bırakılabileceği gerçeğinin yattığını söylemek gerekiyor. Hatırlanacağı üzere geçen haftanın ilk yarısında bu iyimser beklenti ile USD/TL kuru 5,91 seviyelerine kadar gerilemişti. Geçen haftanın ikinci yarısında olumlu beklenti ivme kaybederken, yüksek açıklanan enflasyonun yarattığı moral bozukluğu ile iyimser fiyatlama yerini daha temkinli bir seyre bıraktı.

Rahibin serbest bırakılması durumunda, Türk-Amerikan ilişkilerinde olumsuz havanın dağılacağı beklentisi ile ucuzlayan TL ve TL cinsi yatırım araçlarına talep gelebileceğini düşünüyoruz.

Makroekonomik cephede ise bugün hava sakin görünüyor.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıs Postası döviz kurlarının 1 haftalık değerlendirmesini yaptı: Rekor Eur...
image Döviz kurlarındaki yükseliş devam ediyor. Sterlin bir haftada, yüzde 0.78, ABD Doları yüzde 0.99, Euro ise, 1.18 yükseldi.
MÜNHAL: Ulusal Birlik Partisi muhasebe elemanı arıyor!
image MÜNHAL: Ulusal Birlik Partisi muhasebe elemanı arıyor!
"CDS 515: Türkiye'nin risk primi, Güney Afrika, Brezilya ve Rusya'nın toplamı...
image KKTC İktisat Bankası, 24 Mayıs'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.