Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 11 Kasım 2018, Pazar 16:22

İş Kadınları Derneği: "Krizi fırsata çevirmesini bilelim"

İş Kadınları Derneği: Krizi fırsata çevirmesini bilelimİş Kadınları Derneği (İKD), Kuzey ve Güney Kıbrıs arası açılmış ve açılacak kapıların, KKTC ekonomisine büyük katkısı olacağı inancında olduğunu ifade etti.
Paylaş  
14
13
14
1

İKD’den yapılan yazılı açıklamada, Kuzeyde üretilen ürünlerin Güney üzerinden dünyaya açılması için Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından yapılan, yıllardır yürürlükte olmasına rağmen yönetimlerin engellemeleri nedeniyle Yeşil Hat Tüzüğü’nün etkin ve fiili olarak çalıştırılamadığı belirtildi.

Son dönemlerde Türkiye’de başlayan ekonomik kriz nedeniyle Türk Lirasındaki hızlı değer kaybının Kıbrıslı Rumların kuzeyde satın alma gücünü yükselttiği belirtilen açıklamada, tüm bürokratik engellere rağmen yoğun bir şekilde KKTC’de alışveriş yapılmasının, daralan KKTC ekonomisine bir nefes aldırdığını ve “krizin fırsata dönüşmesinin” doğal yollarla gerçekleştiği ifade edildi.

Yöneticilerin ve iş insanının üzerine düşen vazifenin bu gelişen durumdan ekonominin maksimum fayda sağlamasına yardımcı olmak olduğu belirtilen açıklamada, bunun için de öncelikle Kuzeye geçişlerin kolaylaştırılması için gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması gerektiği kaydedildi.

İKD açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

HÜKÜMETE ÇAĞRI

“İlave olarak ise hızla yeni geçiş kapılarının açılması planlanmalı ve hayata geçirilmelidir. Güneyden Kuzey’e daha kolay ve daha fazla bölgeden geçilebilmesi, doğal olarak daha fazla alışveriş yapabilmeleri ve piyasada nakit para akışının hızlanması anlamına gelecektir.

Bu yüzden İş Kadınları Derneği olarak hükümeti ivedilikle mevcut kapılardan geçişleri rahatlatmaya ve paydaşları ile hızla anlaşarak yeni geçiş kapıları açmak için girişim başlatmaya davet ediyoruz.

“ULUSLARARASI MÜŞTERİ HİZMETLERİ NORMLARI İÇERİSİNDE HAREKET EDİLMELİ”

Öte yandan bu yoğun geçiş ve alışverişlerde gerek kapıdaki memurlarımızın gerekse alışveriş ortamında çalışanların sorumluluk bilinci içerisinde ve uluslararası müşteri hizmetleri normları içerisinde hareket etmeleri gerektiğini de vurgulamak isteriz. Kısa günün kârı mantığı ile yürünecek hiçbir ticari yöntemin bizi uzun vadede bir yere götürmeyeceğini de hatırlatmak isteriz.”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
11 Kasım 2018, Pazar
HüseyinBecer         - Gazimagusa
Ne yazık ki turistlere yönelik satışlarda fahiş fiyat istenmektedir. Bu Gazimağusa surlar içi ve Lefkoşa surlar içerisinde uygulanıyor. Kızım magusada çakma bir evrak çantası sordu. En fazla elli atmış TL olan çantadan iki yüz TL istendi. Orijinalini çok daha ucuza aldı. Bir gün Arastadan geçerken küçük bir şal sordu. Turist zannedip yine çok yüksek bir Euro fiyat söylediler. Yani kazıklayan kazıklayana. Tabi almadı. Gidip geziyoruz ancak alışveriş yapmıyoruz. Şikayet ediyorlar yerli vatandaş uğramıyor. Biz enayimiyiz.?

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Fransız Bakan uyardı: "Avrupa ve ABD çok ağır bedeller ödeyebilir"
image ABD ile Çin arasında patlak veren ve sonrasında Avrupa Birliği ile ABD arasında şirketlere kesilen vergi cezalarında gündeme gelen ticaret savaşlarına değinen Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ticaret savaşlarının ...
Ders zili çaldı ancak veliler iki kat artan masraflar nedeniyle endişeli
image Yarıyıl tatilini tamamlayan öğrenciler için dün sabah ilk ders zili çaldı… Kıbrıs Postası’na konuşan veliler, eğitim masraflarının bir yılda iki kat arttığına dikkat çekti.  Ekonomik krizin eğitim sektörünü de vurduğu...
Sokağın Nabzı: "Eskisi gibi tükETemiyoruz!"
image Vatandaşın vazgeçilmezi; ‘kırmızı et’ tüketiminde geçtiğimiz yıla nazaran düşüş kaydedildi. Kıbrıs Postası’na konuşan vatandaş, pahalılıktan et alamadığını, dolayısıyla da tüketemediğini dile getirdi.