Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 15 Ocak 2019, Salı 09:47

Çeler: "Asgari ücret yeterli değil... Eksiklerimizi ek maaş sistemiyle tamamlamaya çalışacağız"

Çeler: Asgari ücret yeterli değil... Eksiklerimizi ek maaş sistemiyle tamamlamaya çalışacağızÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çeler, mevcut asgari ücretin yeterli olmadığını her yerde açıkladığını belirterek, Perşembe günü Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeniden toplanacağına işaret etti, “Bazı yapamadıklarımızı ek maaş sistemiyle tamamlamaya çalışacağız” dedi.
Paylaş  
12
12
12
0

Kıbrıs Postası – Ertuğrul Senova

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler dün akşam Genç TV’de Didem Gürses’in sunduğu ‘Sözün Özü’ isimli programa konuk oldu.

EK MAAŞ ÇALIŞMALARI… “İŞVERENLERE TAVSİYEM EK MAAŞ DESTEĞİNİ İYİ ARAŞTIRSINLAR”

Ek maaş konusuna değinen Çeler, konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Ek maaşın pilot çalışmasını basın sektöründe yaptık. Bir teşvik sistemi hazırladık. Örgütlü bir sendikayla TİS imzalanması karşılığında tüm çalışan KKTC vatandaşlarının sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı bakanlığımız tarafından ödenecektir dedik. Bir da artı koyduk. Çalışan her 5 işçiye karşı bir tane da KKTC vatandaşı iletişim fakültesinde okuyan bir gencimizin asgari ücret oranının yüzde 60’ını biz ödeyeceğiz dedik. Bunu şuan yapan gazete ve televizyonlar var. Ve sendikalaştılar. Yazdan bu yana sendikalaşıyorlar. Ne oldu şimdi basın çalışanları her gün iş mi durduruyor, her gün yol mu kapıyor sendikalı olunca? Aksi gibi herkes mutlu. İşverenin aldığı payı da yatırımları biz yapıyoruz. İşverenlere tavsiyem ek maaş desteğini iyi araştırsınlar.”

SEKTÖREL BAZDA ASGARİ ÜCRET KONUSU…

Asgari ücretin tanımının değişmesi gerektiğine dikkat çeken Bakan Çeler, “Belirlenecek taban asgari ücret üzerinden sektörelbazda ücretin belirlenmesi lazım. Bunu yapacağımızda masaya sektörlerle oturacağız” dedi.

Sektörelbazda asgari ücretin tanımını belirli senaryolarla vatandaşa aktaran Bakan Çeler şöyle devam etti:

“Bankacılık, turizm veya sanayi sektöründe belirlenecek taban maaşlar çalışanın daha iyi maaşlar almasını sağlayacak. Örneğin Kıbrıs’ın güneyinde de böyle olur. Mesela turizm sektöründeki işveren sendikaları ile işçi sendikaları, hükümet yetkilileriyle masaya oturur. Diyelim ki bu yıl sektörde yüzde 30’luk bir artış oldu. Madem kar oldu, çalışanlar olmasa kar yapamazdınız. Bunu ona yansıtmalısınız deniyor. Ya da 2019’da bizi çok ciddi bir ekonomik kriz mi bekliyor. Örneğin yüzde 20’lik bir düşüş oldu. İşveren bu durumda ne yapacak? Ya işten durduracak ya da ciddi kısıtlamalara gidecek. İşverenin bunları yapmaması için ne olmalı? Artış konusunda fikir sunacak komisyona. Ona göre tartışılacak. Sistemi, işçinin iş yerine sahip çıkacağı, işverenin de işçisini köle gibi görmeyeceği bir düzene dönüştürme çabasındayız.”

BAKAN ÇELER’İN KAFASINDAKİ RAKAM NE?

Program sunucusunun, Bakan Çeler’i asgari ücrete yönelik kafasındaki rakamı sorması üzerine Çeler, “Rakam söylemek doğru olmaz. Rakamları önümüzdeki Perşembe günü konuşacağız. Umut ederimki Perşembe günü toplantıyı tamamlarız” dedi.

Mevcut rakamın kesinlikle yeterli olmadığını, kafasında çok daha büyük rakamlar olduğunu ama kendisinin de bir bakan olduğu hatırlatan Çeler, “Bazı yapamadıklarımızı ek maaş sistemiyle tamamlamaya çalışacağız” şeklinde konuştu.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
7
 
0
 
5
 
0
 
1
 
2
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Fransız Bakan uyardı: "Avrupa ve ABD çok ağır bedeller ödeyebilir"
image ABD ile Çin arasında patlak veren ve sonrasında Avrupa Birliği ile ABD arasında şirketlere kesilen vergi cezalarında gündeme gelen ticaret savaşlarına değinen Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ticaret savaşlarının ...
Ders zili çaldı ancak veliler iki kat artan masraflar nedeniyle endişeli
image Yarıyıl tatilini tamamlayan öğrenciler için dün sabah ilk ders zili çaldı… Kıbrıs Postası’na konuşan veliler, eğitim masraflarının bir yılda iki kat arttığına dikkat çekti.  Ekonomik krizin eğitim sektörünü de vurduğu...
Sokağın Nabzı: "Eskisi gibi tükETemiyoruz!"
image Vatandaşın vazgeçilmezi; ‘kırmızı et’ tüketiminde geçtiğimiz yıla nazaran düşüş kaydedildi. Kıbrıs Postası’na konuşan vatandaş, pahalılıktan et alamadığını, dolayısıyla da tüketemediğini dile getirdi.