Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 24 Ocak 2019, Perşembe 08:39
banner

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği: "Tarım kesimi iflasla yüz yüze"

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği: Tarım kesimi iflasla yüz yüzeKıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu ve Merkez Yönetim Kurulu, dün toplanarak gündemdeki konuları değerlendirdi.
Paylaş  
12
12
12
0

Toplantıda, ülkede üretilen ürünlerin, üretildiği fiyatların altında satılmasından dolayı tarım kesiminin iflasla yüz yüze kaldığı ve belirlenen bütçe ile canlandırılamayacağı savunuldu.

Birlikten yapılan yazılı açıklamaya göre toplantıda, özellikle geçen yıl yaşanan ciddi kuraklık felaketinin ardından yarısı ödenen kuraklık tazminatlarının geriye kalanının en kısa zamanda ödenmesi konusunda ilgili bakanlık ve Tarım Sigortası Fonu ile devam eden görüşmeler ve bu yıl için belirlenmesi gereken Doğrudan Gelir Desteği kalemleri ve ödemeleri irdelendi.

“ÜRETİME DARBE”

Geciken kuraklık tazminatlarının vakit kaybedilmeden ödenmesi gerektiği üzerinde durulurken, bu gecikmeden dolayı üreticilerin kayıplarının ve maruz kalınan faiz ve karşılanamayan diğer giderlerin üretime darbe vurduğu belirtildi. 

“Kuraklık tazminatlarının yarattığı enkaz ortada iken” hükümetin 2018-2019 üretim yılına ait yeni beyanlarda uygulamaya koymak istediği yeni Pul Yasası da eleştirildi.

2018-2019 üretim yılında iki katı artan girdi fiyatlarından dolayı önlenemez bir artış gösteren üretim maliyetlerinin ne şekilde destekleneceğinin Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından açıklanması gerektiğine vurgu yapılan toplantıda, birlik yönetim kurulu gündemdeki sorunların aşılması için bakanlık ve hükümet nezdindeki görüşmeleri de artırma kararı aldı.

Tarımın tüm dünyada desteklenen bir üretim dalı olduğu belirtilen toplantıda, ülkede ithalatın desteklendiği, yani yurt dışındaki üreticilerin desteklendiği savunuldu.

Hükümetlerin görevlerinden birinin de, ülke üretiminin önünü açması ve desteklemesi olduğu belirtilirken, sürekli yapılan desteklerden bahsedildiği, dünyadaki desteklerin ise göz ardı edildiği ve tarım sektörünün ülke ekonomisine gerçek anlamdaki katkısının da örtbas edildiği ileri sürüldü.

Ülke ihracatının önemli bir kesiminin tarım ürünlerinden oluştuğu hatırlatılırken, “ekonomiye olan katkının artık farkına varılması gerektiği” belirtildi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Uçtu uçtu döviz uçtu
image Döviz kurlarındaki artış devam ediyor. Sterlin 7.59, Euro 6.57 düzeylerinde seyrediyor. ABD Doları ise, 5.82 sularında ilerliyor. Dolar, gün içerisinde en fazla artış gösteren döviz kuru olma özelliğini taşıyor.
İstanbul'da 18 günün ardından seçim sonuca vardı, piyasalar az da olsa hareke...
image KKTC İktisat Bankası, 18 Nisan’a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.
İmamoğlu'nun mazbatasını alacağı haberi sonrası döviz kurları düşüşe geçti
image Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak mazbatasını alacağı haberiyle düşüşe geçen Dolar, 5,78'den 5.71'e kadar gerilerken, Euro/TL 6.56'dan 6.48'e, İngiliz Sterlini ise 7,50'den, 7,48'e düştü. ...