Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 31 Ocak 2019, Perşembe 08:06
banner

Hastalanacak zam'an değil!

Hastalanacak zam'an değil!Hükümetin bir yıllık iktidar süreci içerisinde tüketim zincirinin baş halkası sayılabilecek sağlık harcamaları ile ilaçlarda ciddi oranda artışlar yaşandı. Zamlar hasta vatandaşın sağlığına kavuşması önünde büyük engel. Halk, döviz kriziyle paralel sağlık harcamalarından da kısmak durumunda kaldı.
Paylaş  
6
5
6
0

Kıbrıs Postası - Ertuğrul SENOVA

Dörtlü koalisyon hükümetinin iktidara geldiği Şubat 2018’den bu yana bir yıl geride kalıyor. Koalisyonun bir yıllık iktidar dönemi içerisinde yapılan zamları araştıran Kıbrıs Postası; ekmekten akaryakıta, arpadan elektriğe, GSM’den süt ve süt ürünlerine kadar, tüketim zincirinin hemen her halkasına zam yapıldığı gerçeğini gözler önüne serdi.

Hükümetin bir yıllık iktidar süreci içerisinde tüketim zincirinin baş halkası sayılabilecek ‘sağlık’ harcamaları ile ilaçlarda ciddi oranda artışlar yaşandı.

Nisan ayında yüzde 25-30’u bulan zamlarla birlikte son bir yılda Avrupa’dan ithal edilen ilaçlarda zam oranı yüzde 60’ı buldu. Bunun yanı sıra DPÖ verilerine göre özellikle sinir sistemiyle ilgili ilaçlarda yüzde 40’lık gerçekleşen zam, en yüksek artış gösteren yirmi mal ve hizmet arasında dokuzuncu sırada…

Özellikle içinde bulunduğumuz kış aylarında vatandaşın eczacılardan sıkça talep ettiği Broksin şurup, 10,04 TL ile başladığı 2018’de, ilk olarak 10,29 TL’ye, ardından da 16,41 TL’ye yükselerek yılsonu itibariyle yüzde 60 oranında zamlandı.

Öte yandan Tylol Hot 25,62 TL ile başladığı 2018 yılını, 34,52 ile kapattı. Böylece ateşli günlerin vazgeçilmez ilacı 1 yılda yüzde 36 oranında zamlanırken, Nurofen Cold&Flu’nun fiyatı ise, yüzde 12 oranında arttı.

İlaçların yanında, genel sağlık hizmetlerinde de ciddi bir artış söz konusu. Yine DPÖ verilerine göre bir ameliyat veya doktor kontrolü için vatandaş özelde 2018 Şubat’ına nazaran yüzde 32 oranında daha fazla ücret ödüyor…


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
2
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

İktisatbank'ın günlük piyasa analiz ve yorumu
image KKTC İktisat Bankası, 19 Temmuz'a ilişkin günlük piyasa analiz raporunu yayımladı.
Mnuchin: "Bitcoin finansal sisteme tehdit oluşturabilir"
image ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Bitcoin'in gelecekte finansal sisteme tehdit oluşturabileceği uyarısı yaptı.
"Fiyatlanan haber akışı olumsuz olsa da, TL üzerinde baskı kurmuyor"
image KKTC İktisat Bankası, 18 Temmuz'a ilişkin günlük piyasa analiz raporunu yayımladı.