Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 14 Şubat 2019, Perşembe 07:42
banner

Denetlenmeyen yasa HAL'imizi kurtarmaz

Denetlenmeyen yasa HAL'imizi kurtarmazHem üretici hem tüketici yıllardır beklenen ve son dönemde de taslak olarak meclis raflarında tozlanan Hal Yasası’nı bekliyor ancak denetim geleneğinden uzak devlet yapımız ve fırsatçılık geleneğimiz nedeniyle bazı uzmanlar mevcut koşullarda yasanın da çare olamayacağından endişeli...
Paylaş  
4
2
4
0

Kıbrıs Postası - Rahmican ÇALIŞKAN

Hem üreticiyi hem tüketiciyi doğrudan ilgilendiren ve gıda sağlığı basamaklarının en kritiği kabul edilen ve yıllardır her hükümet döneminde yasalaşması beklenen Hal Yasası’ndan ses yok. CTP-HP-TDP-DP’nin oluşturduğu Hükümet Programı’nda konuyla ilgili, “Özellikle sebze ve meyve ticaretinde toptancı hali kurulması ve işletilmesine ilişkin projeler ve yasal altyapılar hazırlanacaktır” ifadeleri yer alıyor.

Öte yandan hem üretici hem tüketici yıllardır beklenen ve son dönemde de taslak olarak meclis raflarında tozlanan Hal Yasası’nı bekliyor ancak denetim geleneğinden uzak devlet yapımız ve fırsatçılık geleneğimiz nedeniyle bazı uzmanlar mevcut koşullarda yasanın da çare olamayacağından endişeli…

ERCİLASUN: “MEVCUT KOŞULLARDA HAL YASASI DA YETERLİ OLMAZ”

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Kıbrıs Türk Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Mehmet Ercilasun, ülkemizde üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkının; uçurum olduğunu kaydederek, Hal Yasası ile ilgili beklemede olduklarını anlattı.

Mevcut koşullarda Hal Yasası’nın da yeterli olmayacağını işaret eden Ercilasun, açık pazarların güçlendirilmesi gerektiğini savundu.

“FIRSATÇILIK HAF SAFHADA, İSTEYEN İSTEDİĞİ FİYATTAN SATIYOR. DENETİM YOK”

“Ülkemizde kooperatifçilik olmalı” diyen ZMO Başkanı Ercilasun, kooperatifçilik yapısı altında birleşmesi gerektiğini aktardı. Ülkede ciddi bir fırsatçılık olduğuna dikkat çeken Ercilasun, “Fırsatçılık haf safhada, isteyen istediği fiyattan satıyor. Denetim yok” diye konuştu.

“GİRDİ MALİYETLERİNİN AŞAĞIYA ÇEKİLMESİ İÇİN HÜKÜMETİN ADIMLARI YETERLİ DEĞİL!”

Üreticinin girdi maliyetlerinin hükümet tarafından aşağıya çekilmesi gerektiğini söyleyen Mehmet Ercilasun, “Girdi maliyetlerinin aşağıya çekilmesi için hükümetin adımları var, ancak yeterli değil!” ifadelerini kullandı.

ÖZÇINAR: “AÇIK PAZARLAR GÜÇLENDİRİLMELİ”

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) Başkanı Mahmut Özçınar, ülkede Hal Yasası’nın olmadığını hatırlatarak, “Halk Yasası olsa disiplin sağlanır” dedi. Kurumsal yapıların olması gerektiğinin altını çizen Özçınar, “Açık pazarlar da güçlendirilmeli” ifadelerini kullandı.

“KARAR NOKTALARINDA BELEDİYELERDE OLAN SORUMLULUĞU BAŞKALARI YÖNETİYOR”

İşin mutfağında, yani çalışma ortamında belediyelerin olması gerektiğini vurgulayan KTBB Başkanı Özçınar, karar noktalarında belediyelerde olan sorumluluğun başkaları tarafından yönetildiğine dikkat çekti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
1
 
1
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıs Postası döviz kurlarının 1 haftalık değerlendirmesini yaptı: Rekor Eur...
image Döviz kurlarındaki yükseliş devam ediyor. Sterlin bir haftada, yüzde 0.78, ABD Doları yüzde 0.99, Euro ise, 1.18 yükseldi.
MÜNHAL: Ulusal Birlik Partisi muhasebe elemanı arıyor!
image MÜNHAL: Ulusal Birlik Partisi muhasebe elemanı arıyor!
"CDS 515: Türkiye'nin risk primi, Güney Afrika, Brezilya ve Rusya'nın toplamı...
image KKTC İktisat Bankası, 24 Mayıs'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.