Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 21 Şubat 2019, Perşembe 17:15
banner

FED'in göreceli güvercin duruşu piyasaları sürüklüyor

FED'in göreceli güvercin duruşu piyasaları sürüklüyorTicaret savaşlarına yönelik olumlu haberler bir yanda, FED'in göreceli güvercin duruşu diğer tarafta piyasaları sürüklemeye devam ediyor.
Paylaş  
2
2
2
0

Dün günün ilk yarısında sakin bir seyir izleyen Türk mali piyasaları, özellikle gelişmekte olan ülke para birimlerinin olumsuz seyrinden günün ikinci yarısında nasibini aldı.

İktisat Bankası’nın piyasalara ilişkin bugünkü raporu şu şekilde: Gelişmekte olan ülke para birimleri, Güney Afrika ekseninde olumsuz bir seyir izledi. Kamu elektrik şirketi Eskom’a kurtarma paketi kapsamında 3 yıllığına 69 milyar Rand (4,9 milyar dolar) destek sağlayacak olan Güney Afrika, beraberinde 2019 büyüme tahminini düşürmesi, Rand’ın Dolar karışışında sert bir şekilde satılarak negatif ayrışmasına neden oldu.

Öğle saatlerinde bir ara %2’yi aşan değer kayıpları beraberinde gelişmekte olan ülke para birimlerini de etkilerken, USD/TRY kuru, dün bültenimizde ön plana çıkardığımız bandın üst kısmın olan 5,32 seviyelerini test etti. Piyasaların gündemini her ne kadar Güney Afrika meşgul etse de, haliyle gece geç saatlerde açıklanacak FED’in yılın ilk toplantısının tutanakları beklendi.

Hatırlanacağı üzere, yılın ilk toplantısında piyasaların beklentisinin çok ötesine geçen FED, politika duruşunu sürpriz bir şekilde gevşetmişti Dün akşam yayımlanan tutanaklarda, tahmin edildiği üzere, FED’in faiz artırımına ilişkin “sabırlı” olacağını teyit ederken, ABD ekonomisinin ve istihdam piyasasının güçlü kalmaya da devam ettiğini belirtilerek, bu yıl en azından bir faiz artırımı için kapıyı da açık bıraktığını görüyoruz Politika metnini okuduğumuzda, üyeler arasında faiz konusunda tam bir mutabakat olmadığı görüşüne kapıldık. Keza, bazı üyeler, ekonominin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi durumunda faiz artırımına sıcak bakarken, diğer bazı üyeler, faiz artırımlarının enflasyon göstergelerinin bozulması kaydı ile ele alınması gerektiği fikrini savundu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

AKSA: "KKTC ve Afrika satışları cirolarımızı yüzde 13 artırdı"
image Kâr-Ciro açıklaması yapan AKSA Enerji, yüksek seyreden Türkiye spot enerji fiyatları ile yurt dışında döviz bazlı garantili satışlar yaptığını, KKTC ve Afrika santralleri sayesinde cirosunun 2019 yılı birinci çeyreğin...
"Moodys'den not indirim uyarısı geldi. Yabancılar Türk varlıklarında satıcı t...
image KKTC İktisat Bankası, 17 Mayıs'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.
"Bütçe açığının üçte ikisi ilk dört ayda gerçekleşti. İşsizlik artmaya devam ...
image KKTC İktisat Bankası, 16 Mayıs'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.