Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 6 Mart 2019, Çarşamba 09:25
banner

Enflasyon, Ekim zirvesine göre yüzde 10 geriledi

Enflasyon, Ekim zirvesine göre yüzde 10 gerilediİktisat Bank'ın 6 Mart 2019 tarihine ilişkin günlük piyasa analiz ve yorumu yayımlandı.
Paylaş  
3
2
3
0

İktisat Bank’ın 6 Mart 2019 tarihine ilişkin günlük piyasa analiz ve yorumu şu şekilde:

KKTC DPÖ verilerine göre, Şubat ayında manşet enflasyon aylık %-0,15 düşerken, yıllık enflasyon ise %28,67 seviyesine geriledi. Ana harcama grupları itibariyle, düşüşe en fazla katkı koyan giyim ve ayakkabı, eğlence ve kültür olurken, bir önceki aya göre en yüksek yüksek artış sağlık ana grubunda gerçekleşti.

Türkiye cephesinde her ne kadar manşet enflasyon %25 seviyesinin üzerinden psikolojik %20 seviyesinin altına gerilese de, enflasyonda başarı sağlandığından söz etmek için çok erken olduğunu düşünüyoruz. TCMB’nin %24 olan politika faizini sabit tutacağı ana beklentimizi oluşturuyor. Yine de, karar ardından açıklanacak politika metninde, ileriye dönük verilecek mesajlar dikkatle takip edilecektir. Sıkı para politika vurgusunun sürmesi bekleniyor.  

Dün ABD’de açıklanan güçlü makroekonomik veriler (yeni konut satışları yedi ayın zirvesine yükseldi) doların değer kazanmasına neden oldu. EUR/USD paritesi 1,13 seviyesinin altında çekilirken, Sterlin Brexit belirsizliğine rağmen göreceli güçlü seyrini korumaya devam ediyor.

Brexit ile ilgili artık son virajın eşiğindeyiz. Başbakan May’in, Brexit’e ilişkin daha önce reddedilen anlaşma taslağını revize ederek yeniden oylamaya sunacak. 12 Mart tarihinde bu tasarının da reddedilmesi bekleniyor. Bu durumda, 13 Marttarihinde, İngiltere Parlamentosu anlaşmasız Brexit seçeneğini oylayacak. Bu oylamanın Parlamento’dan hayır alacağı ve 14 Mart tarihinde Brexit’in öteleneceği beklentisi piyasaların ana duruşunun ve beklentisini teşkil ediyor.

ABD-Çin görüşmelerine ilişkin olarak gelen açıklamalar, küresel risk iştahının da yönünü tayin ediyor. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Başkan Trump'ın, arzulan kadar mükemmel olmayacak bir anlaşmaya sıcak bakmayacağı açıklaması, halen daha müzakerelerde yol alınmasına rağmen nihai el sıkışmanın gerçekleşmeyebileceğine işaret ediyor.

Sabah saatlerinde, Asya kanadında, Çin’li otoritelerin tüketimi teşvik etmek adında atacağı ilave adımların olumlu yansıması ile güne başlıyoruz.

Makro cephede, her ayın ilk Cuma günü açıklanan ve ABD ekonomisinin sağlığı açısından en güvenilir bilgiyi verdiğine inanılan resmi istihdam raporu öncesinde bugün ADP özel sektör istihdam verisi takip edilecek.

Dün yurt içinde TCMB tarafından açıklanan reel efektif döviz kuru (REDK) endeksin değerlenmeye devam ederek Şubat’ta 77,2 seviyesine ulaştığın ve Haziran’dan bu yana en yüksek seviyede olduğunu gösterdi.

TCMB toplantısı öncesinde USD/TRY kurunun 5,40 seviyesinin kıyısında işlem görmeye devam ettiğini not edelim. 5,36 seviyesi üzerinde, teknik manada yükseliş isteği devam edecek.

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 06/03/2019 – Çarşamba


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

İktisatbank Günlük Piyasa Analizi: "Hava bozuyor; ABD - İran gerginliği risk ...
image KKTC İktisat Bankası, 20 Mayıs'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.
AKSA: "KKTC ve Afrika satışları cirolarımızı yüzde 13 artırdı"
image Kâr-Ciro açıklaması yapan AKSA Enerji, yüksek seyreden Türkiye spot enerji fiyatları ile yurt dışında döviz bazlı garantili satışlar yaptığını, KKTC ve Afrika santralleri sayesinde cirosunun 2019 yılı birinci çeyreğin...
"Moodys'den not indirim uyarısı geldi. Yabancılar Türk varlıklarında satıcı t...
image KKTC İktisat Bankası, 17 Mayıs'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.