Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 15 Nisan 2019, Pazartesi 07:17
banner

CDS priminde her yüzde 1 yükseliş, USD/TRY kuruna hangi ölçüde yansıyor?

CDS priminde her yüzde 1 yükseliş, USD/TRY kuruna hangi ölçüde yansıyor?KKTC İktisat Bankası, 15 Nisan'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.
Paylaş  
1
1
1
0

banner

İktisatbank’ın 15 Nisan’a ilişkin Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

Yurtdışı cephede Brexit gelişmeleri ve petrol fiyatları; içerde ise reform paketigeçen haftanın belki de en önemli satır başları oldu.

Anlaşmasız bir Brexit’in önüne geçmek için bir türlü Parlamentodan AB ile mutabakata vardığı paketi geçiremeyen Başbakan May, İngiltere’nin AB’den ayrılması için son tarihi 31 Ekim’e ertelemeyi başardı. Piyasaların uzunca bir süredir, anlaşmasız bir ayrılığın engelleneceğini satın almalarından ötürü, karara pek de tepki veremedi. Sterlin’in dolar karşısında haftayı 1,31 seviyelerinde yataytamamladığını görüyoruz.

Bir tarafta OPEC’in arz kesintisi, diğer tarafta Libya’da artan jeopolitik riskler, diğer tarafta ABD’nin İran ve Venezuela yaptırımları Brent cinsi petrolün varil fiyatında haftalık bazda %2 yükselmesine neden oldu. Brent cinsi petrolün varil fiyatı yılbaşına nazaran %40’dan fazla değer kazandı. Petrolün fiyatının kuzeye yönelmesi, net enerji ithalatçısı olan Türkiye’nin cari açık ve enflasyonla mücadelesi açısından olumsuz bir gelişme.

Yurtiçinde ise Sn. Bakan Albayrak’ın açıkladığı yapısal reform paketi piyasalarda büyük bir heyecan uyandıramadı. Reuters haberine göre, Sn. Bakan’ın Washington’da yaptığı sunumun da yabancı yatırımcıları Türk varlıkları konusunda heyecanlandıramadı.

TCMB Başkanı Çetinkaya, benzer bir şekilde, geçen hafta Washington’da gerçekleştirdiği Makroekonomik Görünüm ve Para Politikası başlıklı sunumunda ekonomideki dengelenme eğiliminin daha belirgin bir hale geldiğini, ödemeler dengesinin iyileşme trendini korumasının beklendiğini, çekirdek enflasyon göstergeleri yavaşlamakta görüldüğü ve para politikasında kuvvetli sıkılaştırmanın dezenflasyona katkıda bulunmaya devam edileceğinin altını çizdi.

Piyasa tarafından baktığımızda, USD/TL kuru haftaya içinde en düşük 5,63 en yüksek ise 5,8250 seviyesini test ederken, haftayı %2,6 yükselişle 5,77’li seviyelerden tamamladı.

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 15/04/2019 – Pazartesi


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Atakom'u gururlandıran ödül
image Ülkemizin büyük ve önemli işletmeleri arasında yer alan Atakom Ticaret LTD.'den büyük başarı...
İktisatbank Günlük Piyasa Analizi: "Coğrafyada bugün: İngiltere, Çin, Türkiye...
image KKTC İktisat Bankası, 18 Ekim'e ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.
İktisatbank piyasa analiz raporu: "Sterlin; geniş kanatların boşlukta simsiya...
image KKTC İktisat Bankası, 17 Ekim’e ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.