Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 19 Nisan 2019, Cuma 07:50
banner

İktisat Bank Günlük Piyasa Analiz Raporu: "Dolar/TL kuru tehlikeli sularda yüzüyor"

İktisat Bank Günlük Piyasa Analiz Raporu: Dolar/TL kuru tehlikeli sularda yüzüyorKKTC İktisat Bankası, 19 Nisan’a ilişkin günlük piyasa analiz raporunu yayımladı.
Paylaş  
11
10
11
0

İktisatbank’ın 19 Nisan’a ilişkin Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

TCMB’nin her hafta Perşembe günü açıkladığı haftalık para ve banka istatistikleriraporuna göre, bankalarda mevcut yurtiçi yerleşiklerin yabancı para mevduatları(DTH), 12 Nisan ile biten haftada, bir önceki haftaya göre 0,5 milyar dolar azalarak 181,3 milyar dolara geriledi. Mevduatın 108,7 milyar doları gerçek kişilere, 72,7 milyar dolar ise tüzel kişilere ait. Yılbaşından bu yana 20,3 milyar dolar artan DTH’ları, son 2 haftada 0,6 milyar dolar azaldı.

TCMB’nin her hafta Perşembe günü açıkladığı bir diğer rapor olan haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre, 12 Nisan ile biten haftada, yurt dışında yerleşiklerin bir önceki haftaya göre hisse senedi portföyü 153,4 milyon dolar artarken; tahvil portföyü (DİBS ve ÖST) ise 141 milyon dolar azaldı. Yurtdışından gelen portföy girişlerinin sıcak değil kaynar para olduğunu anlıyoruz.

Mazbatasını alan Sn. Ekrem İmamoğlu’nun kucaklayıcı tonda vermiş olduğu mesajları önemsediğimizi dün bültenimizde belirtmiştik. Siyasette uzlaşma kültürüne, kuvvet ayrımına ve çok sesliliğe olan inancımızın ışığında, dün Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen birlik mesajlarını da yerinde buluyoruz. Sn. Cumhurbaşkanı, özetle, sandıklarını kapandığını, YSK’nın kararına saygı duyduklarını, ekonomi ve güvenlik konularında ülke olarak “Türkiye İttifakı” ekseninde birleşmenin gerektiğini ve zamanın kızgın demiri soğutma vaktiolduğunu söyledi.

Mazbata haberi öncesinde, Salı günü akşamüzeri, gerek siyasilerin Washington temaslarında gelen ılımlı açıklamaların ABD-Türkiye ilişkilerinde yüksek tansiyonunu düşürebileceği yönünde algılanması, gerekse de, Çarşamba günü verilen mazbata ardından USD/TL kuru önemle takip ettiğimiz 5,71 seviyelerini test etmesi ardından dün süratle ve doludizgin bir şekilde, yukarda hedeflediğimiz 5,8450seviyesine yürüdü.

USD/TRY kurunda uzunca bir süredir dile getirdiğimiz yükseliş eğilimli seyrin yavaş yavaş görüntü itibarı ile de teknik analizde çok rastlanan fincan kulp formasyonuna doğru ilerlediğini görüyoruz. 5,71 seviyesinin geçilmesi ile günlerdir ön plana çıkardığımız 5,84-5,85 bandını dün test edilmiş olması ve yine teknik anlamda yükseliş seyir içinde olan kurun, herhangi bir nedenle 5,85 seviyesinin üzerinde gecelik bir kapanış yapması durumunda, sırası ile yukarda 5,99 ve devamında formasyon hedefi olan 6,4 seviyesinin radar menziline girebileceğini öngörüyoruz.

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 19/04/2019 – Cuma


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Fitch 14 Türk bankasının notunu indirdi
image Fitch 14 Türk bankasının notunu indirdi, görünümü negatif olarak belirledi.
"Fed'in hatalı uygulamaları yüzünden yüksek faiz ödüyoruz"
image ABD Başkanı Donald Trump, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) hatalı olduğunu belirterek, faiz indirimine gitmesi gerektiğini söyledi.
İktisatbank'ın günlük piyasa analiz ve yorumu
image KKTC İktisat Bankası, 19 Temmuz'a ilişkin günlük piyasa analiz raporunu yayımladı.