Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 3 Mayıs 2019, Cuma 08:08
banner

"TCMB rezervleri gerilemeye devam ederken, Nisan ayı enflasyonu ve ABD istihdam raporu bekleniyor"

TCMB rezervleri gerilemeye devam ederken, Nisan ayı enflasyonu ve ABD istihdam raporu bekleniyorKKTC İktisat Bankası, 3 Mayıs'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.
Paylaş  
5
5
5
0

İktisatbank’ın 3 Mayıs’a ilişkin Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

FED’den beklenildiği kadar yumuşak bir söylem duyamayan piyasa oyuncularının risk iştahında bir miktar bozulma olduğunu görüyoruz. ABD borsaları, petrol stok verilerinin rekor seviyelere yükselmesinin de yardımı ile gerileyen petrol fiyatlarına paralel enerji hisselerinin gölgesinde  düşüşünü ikinci güne taşıdı. Pasifiğin diğer ucunda ise Çin ve Japonya piyasaların tatiller dolayısıyla kapalıolmaya devam etmesinin etkisi ile Asya genelinde işlem hacimleri düşük seyrediyor.

Piyasaların merceğinde, içerde sabah saatlerinde açıklanacak enflasyon raporu, günün ikinci yarısında ise ABD ekonomisinin gidişatı hakkında en iyi ipuçlarını verdiğine inanılan tarım dışı istihdam verisi bulunuyor. ABD'de tarım dışı istihdamın Nisan ayında 185bin artış kaydetmesi; işsizlik oranının ise %3,8olarak açıklanması bekleniyor. Piyasaların gözü ise enflasyonist baskı olup olmadığını anlamak için ücret artışlarında olacaktır.

FED, bir tarafta Trump’ın faiz indirim baskıları, diğer bir tarafta küresel büyüyememe endişelerini gözetlemeye başlayarak politikalarında beklenmedik ölçüde U dönüşü yaparak güvercin tarafa geçmesi ardından bırakın faiz artırımını, indirim beklentilerinin konuşulmaya başlandığı bir ortamda, hafta ortası olağan FED FOMC toplantısını tamamladı. Karar ve açıklamaların, piyasaların beklediği kadar güvercin bir duruş sergilememesi, piyasalarda fiyatlamaya neden oldu: Değeri altı farklı para birimine göre ölçülen dolar endeksi (DXY), FED'in faiz indirimi beklentilerini azaltmasıyla haftayı artıda kapatmaya hazırlanıyor.

EUR/USD paritesi 1,1160 seviyelerine gerilerken, faizi beklenildiği üzere sabit bırakan İngiltere Merkez Bankası toplantısı ardından GBP/USD paritesi 1,3050 seviyelerinde tutundu. Daha önce de bültenimizde söz ettiğimiz üzere, EUR/GBP paritesi 0,8660 bölgesinden bir kez daha yönünü aşağıya çevirerek 0,85 seviyesine doğru ilerliyor. Sterlin cephesinde asıl hareketin 0,85 seviyesinin aşağı yönlü kalıcı olarak geçilmesi ile başlayacağını düşünüyoruz.

FED Başkanı Powell’in enflasyondaki son dönemdeki yavaşlamayı önemsememesi ve faizleri düşürmek için bir neden görmediğini açıklaması ardından piyasaların barometresi ve risksiz faiz oranı olarak görülen ABD10 yıllık tahvil getirisi neredeyse son 2 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 03/05/2019 – Cuma


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Gerçek kişilerin 100 bin dolar üstü döviz alımlarına bir iş günü valör uygul...
image KKTC İktisat Bankası, 21 Mayıs'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.
Capital Group YK Başkanı Arhun, yeni hükümetten beklentilerini açıkladı
image Tekin Arhun: “Hiç bir siyasi parti bir diğerine birşey ispat etmeye çalışmasın! Bencil davranıp kim ne kadar fazlasını elde ederim diye de uğraşmasın! Ülke daha fazla hükümetsiz kalmamalıdır. Ülke yangın yeri, sorunla...
İktisatbank Günlük Piyasa Analizi: "Hava bozuyor; ABD - İran gerginliği risk ...
image KKTC İktisat Bankası, 20 Mayıs'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.