Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 10 Mayıs 2019, Cuma 08:17
banner

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu: "Yurtiçi piyasalarda volatilite yeniden artıyor"

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu: Yurtiçi piyasalarda volatilite yeniden artıyorKKTC İktisat Bankası, 10 Mayıs'a ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı.
Paylaş  
4
5
4
0

İktisatbank’ın 10 Mayıs’a ilişkin Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

TCMB’nin her hafta Perşembe günü yayımladığı menkul kıymet istatistikleri raporu, yurtdışı yerleşiklerin yatırım davranışı hakkında önemli ip uçları sunuyor. Son 5 haftada, yurtdışı yerleşikler 440 milyon dolar hisse senedi, 1,5 milyar dolar ise tahvil sattılar. Diğer bir deyişle, yurtdışı yerleşiklerin TL cinsi varlıklardan çıktıklarının anlıyoruz.

Yılbaşına nazaran DTH’ları 18,1 milyar dolar artan yurtiçi yerleşikler, son 5 haftadır dövizin sert bir yükseliş kaydetmesi nedeniyle satıcı tarafta boy gösteriyor. TCMB’nin haftalık para ve banka istatistikleri raporuna göre, 5 Mayıs ile biten haftada, yurtiçi yerleşiklerin döviz tevdiat hesaplarının 1,2 milyar dolar azaldı. DTH’ları 179,2 milyar dolara gerilerken, 108,7 milyar doları gerçek kişilerde (bireylerde); 70,4 milyar doları ise tüzel kişilerde (şirketlerde) bulunuyor.

TCMB toplam rezervleri, 5 Mayıs ile biten haftada 0,7 milyar dolar azalarak 93 milyar dolara gerilerken, net rezervlerde ise 25,8 milyar dolar düzeyinde yatay seyretti.

ABD’nin Çin’den aldığı 200 milyar dolarlık ürüne yönelik gümrük vergisi artışı bu sabah yürürlüğe girdi.

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 10 Mayıs 2019 - Cuma


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Gerçek kişilerin 100 bin dolar üstü döviz alımlarına bir iş günü valör uygul...
image KKTC İktisat Bankası, 21 Mayıs'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.
Capital Group YK Başkanı Arhun, yeni hükümetten beklentilerini açıkladı
image Tekin Arhun: “Hiç bir siyasi parti bir diğerine birşey ispat etmeye çalışmasın! Bencil davranıp kim ne kadar fazlasını elde ederim diye de uğraşmasın! Ülke daha fazla hükümetsiz kalmamalıdır. Ülke yangın yeri, sorunla...
İktisatbank Günlük Piyasa Analizi: "Hava bozuyor; ABD - İran gerginliği risk ...
image KKTC İktisat Bankası, 20 Mayıs'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.