Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 13 Mayıs 2019, Pazartesi 07:19
banner

"Sahur operasyonu ve S400 haberleri ile kur geri çekilirken, döviz rezervleri mercek altında"

Sahur operasyonu ve S400 haberleri ile kur geri çekilirken, döviz rezervleri mercek altındaKKTC İktisat Bankası, 13 Mayıs'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.
Paylaş  
4
5
4
0

İktisatbank’ın 13 Mayıs’a ilişkin Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

Hatırlanacağı üzere, özellikle İstanbul seçimleriyle ilgili olarak yaşanan ve demokrasi anlamında soru işaretleri taşıyan süreç, ister istemez ekonomik cephede de etkili olarak TL ve TL cinsi varlıklarda Nisan başından bu yana satış baskısı kurmuştu.

USDTRY kuru, geride bıraktığımız hafta, bültenlerimizde son zamanlarda sıklıkla söz ettiğimiz üzere, 5,85 teknik seviyesini aşarak 6,20 olan hedefimizin de az daha üzerine yükselerek gün içinde 6,2460’a kadar yükseldi.

Akabinde, Perşembe gecesinin Cuma’ya devrolduğu, likiditenin oldukça sığ seyrettiği bir Asya seansında, kur cephesinde hızlı bir çözülme yaşandı. Hızlı yükselmenin nedenleri pek çok kez tekrarladık: YSK kararı, ABD ile S400 füzeleri üzerinden devam eden süreç ve nihayetinde kuru kontrol altına almak için TCMB’nin döviz rezervlerinde izaha muhtaç olarak görülen azalma yatıyordu. Pekiyi bu gelişmeler cereyan ederken, 6,25 seviyesine dayan kurun, Cuma sabahı ve devamında akşamı 5,98 seviyesine düşmesine neler sebebiyet verdi?

TCMB’nin stand by-18.01.2002 tarihli niyet mektubu ile belirlenmiş cari bilançosundan alınan son verilere göre, net rezervler 25,8 milyar dolar düzeyinde seyrediyor. 1 Mart tarihinde görülen 35,2 milyar dolar zirvesine göre düşüş ise 9,4 milyar dolar oldu. TCMB’nin rezervlerinin azalması haliyle iyi bir gelişme değil. Financial Times haberine göre, TCMB’nin piyasalara TL vererek karşılığında aldığı dolar rakamının da (swap) 13,4 milyar düzeyinde olduğu düşünülürse, net rezervlerinin (tam olarak emin olmasak da) 12 milyar dolar düzeyine gerilediğini not etmek gerekiyor. Rezervlerin azalması, tıpkı bir savaşta ordunun cephanesinin azalması gibi düşünülebilir.

Geride bıraktığımız hafta, ilk olarak, TCMB’nin kurun yükselmesi ve volatilitenin artması ardından haftalık olarak politika faizi üzerinden piyasalara verdiği %24 faiz oranı ile TL likiditesini kısarak gecelik fonlamaya geçmesi ve üstü kapalı da olsa 150baz puan faiz artışına gitmesi (%25,5) majör olmasa da bir miktar etkili oldu.

Akabinde, Perşembe günün 6,2460 seviyesi ile zirve yapan kur, Cuma gün içinde sürdürdüğü düşüşünü gece saatlerde 5,98 seviyesine kadar taşıdı. Cuma sabaha karşı, bizlerin uyuduğu zaman diliminde, kamu bankalarının, özellikle likiditenin sığ seyrettiği Asya seansında 1 milyar dolar sattığı haberlerinin Bloomberg’e yansıması ve devamında ise Reuters’in geride bıraktığımız hafta içinde satılan toplam dövizin 4,5 milyar doları bulduğu haberi, döviz talebinin oldukça üzerinde bir arz olduğunun anlaşılması ile kur üzerinde aşağı yönlü baskı yarattı.

İktisatbank Piyasa Analiz ve Yorumu 13 Mayıs 2019 - Pazartesi


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

İktisatbank, günlük piyasa analiz yorumu: "Kır zincirlerini gel, aşka kanalım...
image KKTC İktisat Bankası, 22 Temmuz'a ilişkin günlük piyasa analiz raporunu yayımladı.
Fitch 14 Türk bankasının notunu indirdi
image Fitch 14 Türk bankasının notunu indirdi, görünümü negatif olarak belirledi.
"Fed'in hatalı uygulamaları yüzünden yüksek faiz ödüyoruz"
image ABD Başkanı Donald Trump, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) hatalı olduğunu belirterek, faiz indirimine gitmesi gerektiğini söyledi.