Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 14 Mayıs 2019, Salı 07:17
banner

"TCMB'nin ihtiyat akçesinin bütçeye aktarılacağı yönünde haber, TL ve TL cinsi varlıklar üzerinde satış baskısı kurdu"

TCMB'nin ihtiyat akçesinin bütçeye aktarılacağı yönünde haber, TL ve TL cinsi varlıklar üzerinde satış baskısı kurduKKTC İktisat Bankası, 14 Mayıs'a ilişkin günlük piyasa analiz raporunu yayımladı.
Paylaş  
7
8
8
0

İktisatbank’ın 14 Mayıs’a ilişkin Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

Dün Reuters, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, bütçenin daha fazla bozulmaması için TCMB’nin 40 milyar liralık ihtiyat akçesini merkezi yönetim bütçesine aktarmayı planladığını yayımladı. Reuters’a bilgi veren üst düzey ekonomi kaynağı, merkezi yönetim bütçesinde açığın şu anda öngörülenden daha fazla olduğu ve bütçenin desteklenmesi için böyle bir adımın atılmasının planlandığını kaydetti.

İhtiyat akçesi, öngörülemeyen durumlara karşılık kardan ayrılan para niteliğini taşıyor. 2018 sonu itibarı ile TCMB bilançosunda ihtiyat akçesi 27,6 milyar TL olarak yer alırken, güncel rakamın ise 40 milyar TL düzeyinde olduğu görülüyor. 

Adından da belli olacağı üzere, ihtiyat akçesi, “firmaların öngörülemeyen durumlara” karşı hazırlıklı olmak amacıyla ayırdıkları likiditedir.

Ekonomik şartların ağırlaşması, büyümenin yavaşlaması, iç tüketimdeki cansız seyir ve dolayısı ile gerileyen vergi gelirleri, ister istemez bütçe üzerinde öngörülenden daha kötü bir tablonun gündemde olduğunu tüm açıklığı ile gösteriyor. Merkez Bankası’nın dönem karının Nisan’ı beklemeden Ocak’ta bütçeye aktarılması ardından, dün Reuters haberine göre, TCMB’nin karının %20’si olarak ayrılan yedek akçenin de bütçeye aktarılacağı haberini önemsiyoruz. 

Geride bıraktığımız hafta, kurun yeniden korkusuz bir şekilde yükselişine karşı, TCMB’nin rahatsızlık belirtisi göstererek üstü örtülü de olsa 150 baz puan faiz artışına gitmesi (fonlamayı haftalık vadeden gecelik vadeye alması) ve sistemden TL 7 milyar çekerek TL likiditesini azaltma hamlesi, Reuters’in dün geçtiği haber ile gölgelenmiş oldu. TCMB’nin kara gün akçesinin (40 milyar TL) sisteme enjekte edilecek olması (para basma ile eşdeğer olarak yorumlanabilir), ister istemez TL ve TL cinsi varlıklar üzerinde negatif bir etki doğurdu ve enflasyonla mücadelede konusundan kararlılığı sorgulattı.

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 14 Mayıs 2019 - Salı


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Meriç Trafo Merkezi yarın açılıyor...
image Ülkemizin en güvenilir ve saygın kuruluşlarından olan Kıymet Group Of Companies LTD 1982 yılından itibaren elektrik sektöründe varlığını sürdürmektedir.
Çangar Motors 20 yaşında!
image Salı akşamı Bellapais’de gerçekleşen ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bakanlar, Milletvekilleri, KKTC’nin önde gelen iş insanları ve gazetecilerin katıldığı gala yemeğinde Çangar Motors 20. yaşını kutladı.
"Anlaşmasız Brexit ihtmali Sterlin üzerine adeta kara bulut gibi çöktü"
image KKTC İktisat Bankası, 17 Temmuz'a ilişkin günlük piyasa analiz raporunu yayımladı.