Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 16 Mayıs 2019, Perşembe 07:54
banner

"Bütçe açığının üçte ikisi ilk dört ayda gerçekleşti. İşsizlik artmaya devam ediyor"

Bütçe açığının üçte ikisi ilk dört ayda gerçekleşti. İşsizlik artmaya devam ediyorKKTC İktisat Bankası, 16 Mayıs'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.
Paylaş  
9
9
9
0

İktisatbank’ın 16 Mayıs’a ilişkin Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

Bütçe açığında artış hız kesmeden devam ediyor. Merkezi Yönetim bütçesi Nisan’da 18,3 milyar TL açık verdi (2018 yılının aynı ayında açık 2,8 milyar TL idi). Yılın ilk dört ayında, bütçe harcamaları yıllık %30, gelirler ise %19 artış gösterirken, bütçe açığı 54,5 milyar TL’ye ulaştı. 2019 yılı için öngörülen açık miktarının 80,6 milyar TL olduğu düşünülürse, bütçenin %68’inin ilk 4 ayda tarandığını görüyoruz.

TÜİK verilerine göre, istihdam piyasasındaki zayıf seyri devam ediyor. Mevsim etkisinden arındırılmış İşsizlik oranı Şubat’ta %13,6’ya yükselerek 2009 ortasından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Genç nüfusta işsizlik oranı ise %26,1’e geriledi. İşsizlik oranındaki kademeli yükseliş önümüzdeki dönemde de devam edebileceğini düşünüyoruz.

Brexit belirsizliği Sterlin üzerinde adeta kara bulutlar gibi dolaşmaya devam ediyor. Dün dolar karşından 1,2825; EUR karşısında ise 0,8735 seviyesine gerileyen Sterlin, son 3 ayın en düşüğünü test etti.

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 16 Mayıs 2019 - Perşembe


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

IMF kendi içinde yapılanmaya gidiyor
image Uluslararası Para Fonu (IMF), özellikle Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ta uygulanan programlar ve bu ülkelerdeki ekonomik gelişmelerin fon tarafından öngörüldüğü şekilde gelişmemesi sebebiyle kendi içerisinde yeniden yapı...
"TÜİK verilerine göre tüketici güven endeksi Mayıs ayında adeta çöktü"
image KKTC İktisat Bankası, 22 Mayıs'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.
"Gerçek kişilerin 100 bin dolar üstü döviz alımlarına bir iş günü valör uygul...
image KKTC İktisat Bankası, 21 Mayıs'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.