Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 21 Mayıs 2019, Salı 06:59
banner

"Gerçek kişilerin 100 bin dolar üstü döviz alımlarına bir iş günü valör uygulanacak"

Gerçek kişilerin 100 bin dolar üstü döviz alımlarına bir iş günü valör uygulanacakKKTC İktisat Bankası, 21 Mayıs'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.
Paylaş  
7
6
7
0

İktisatbank’ın 21 Mayıs’a ilişkin Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), dün akşam saatlerinde bankalara gönderdiği yazıda 100 bin dolar üstü döviz alan gerçek kişilere dövizleri ertesi gün verin kısıtı koydu. Yazıda, finansal piyasaların istikrarlı işleyişine ve kredi sisteminin etkin çalışmasına katkıda bulunulmasını ve olası spekülatif işlemlerin önlenmesini teminen alındığı belirtildi.

Hatırlanacağı üzere, geçen hafta da, satılan döviz üzerinden 1/1000 BSMV vergisi getirilmişti. Son verilere göre, gerçek ve tüzel kişilerin toplam Döviz Tevdiat Hesaplarının (DTH) 181 milyar dolar ile tüm zamanlarım zirvesinde yer aldığını hatırlatalım. BDDK’nin almış olduğu kararı, okuduğumuz kadar ile sermaye kontrolüne yönelik endişe yaratmaktan öte bir yarar sağlamayacak gibi görünüyor. Etkisinden ziyade yarattığı izlenimin olumsuz olacağını düşünüyoruz.

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 21 Mayıs 2019 - Salı


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Anastasiadou: Güney Kıbrıs yaşanmakta olan dijital devrimde pasif kalmamalı
image Güney Kıbrıs Ulaştırma, Bayındırlık ve İletişim Bakanı Vassiliki Anastasiadou, Güney Kıbrıs'ın yaşanmakta olan dijital devrimde pasif kalmaması gerektiğini söyledi.
Suudi Arabistan'daki petrol tesislerine saldırı sonrasında petrol fiyatlarınd...
image Suudi Arabistan'daki petrol tesislerine saldırı sonrası petrol fiyatlarında yüzde 19 artış gözlendi.
Küresel piyasaların gözü Fed'de
image Küresel piyasalarda, petrol fiyatlarındaki sert yükselişle birlikte tedirginlik artarken, bu hafta ABD Merkez Bankasının faiz kararı piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacak.