Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 16 Ağustos 2019, Cuma 10:11
banner

Türk-Sen, asgari ücretin yeniden hesaplanması çağrısında bulundu

Türk-Sen, asgari ücretin yeniden hesaplanması çağrısında bulunduKıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Başkanı Bıçaklı, Asgari Ücret Saptama Komisyonu’na asgari ücretin yeniden hesaplanması üzerine çağrıda bulundu.
Paylaş  
12
10
11
1

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) adına yazılı açıklama yapan sendika başkanı Arslan Bıçaklı, asgari ücrette yapılan 250 TL’lik artışın mevcut KKTC şartlarında yetersiz olduğunu, söz konusu artışın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Bıçaklı, “Bu ülkede dört kişilik bir ailenin brüt 3 bin 400 TL asgari ücretle yaşamını sağlıklı ve insanca sürdürmesi mümkün değildir” diyerek komisyonun belirlediği rakama itiraz edeceklerini duyurdu.

Bıçaklı’nın açıklaması şu şekilde:

“Son dönemlerde TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesi ve sürekli olarak bütün tüketim maddelerine yapılan zamlar nedeniyle çalışanların ve halkımızın alım gücü %40 oranında düşmüştür.

Bu gerçekler ortada dururken, açlık sınırının altında olan asgari ücrete çalışanlarla alay edercesine 250 TL artış vererek çalışanlar, özellikle özel sektörde günde 10-12 saat sendikasız olarak çalıştırılan ve emeği sömürülen işçiler açlığa mahkum edilmiştir.

Bu ülkede dört kişilik bir ailenin brüt 3 bin 400 TL asgari ücretle yaşamını sağlıklı ve insanca sürdürmesi mümkün değildir.

17 bin TL maaş alan Siyasi Kamu Görevlileri dahil olmak üzere bütün kamu çalışanları ve emekçileri maaş artışlarını 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde alırken açlık sınırının altında maaş alan asgari ücretlilere 1 Ağustos tarihinden itibaren gülünç bir artış verilmiştir. Bu eşitsizlik Anayasanın eşitlik ilkesine de aykırıdır.

Bu nedenlerden dolayı Türk-Sen olarak yasal hakkımızı kullanarak yeni belirlenen asgari ücrete itiraz edeceğimizi ve Asgari Ücret Saptama Komisyonu’na yapmış oldukları bu hatadan geri dönme imkanı sağlamak üzere komisyonun yeniden toplanmasını sağlayacağız.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
16 Ağustos 2019, Cuma
ismail mehmet         - uzayda
Hade be senda işin gücün dostlar alışverişte görsün tüm belirlenen asgari ücretlere itiraz ettiniz şimdiye kadar ne elde ettiniz ki.Sen de siyasilerden nemalanan sözde sendikacılardansın senin de tuzun kuru.Adam olsanız adam gibi eylem yapıp özelde çalışanların da hakkını alırdınız ama nerde....

banner
banner
banner
banner
banner

Koopbank'tan kredi faiz oranı indirimi
image Kooperatif Merkez Bankası (Koopbank), 1 Ekim tarihinden geçerli olmak üzere Türk Lirası cinsinden kredi faiz oranlarını düşürdü.
İşte! Mali İşbirliği Protokolü
image Türkiye Cumhuriyeti ile imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması T.C. Resmi Gazete'de yayımlandı.
Güney Kıbrıs İstihdam oranı yüzde 3,0 arttı
image Güney Kıbrıs İstihdam oranı bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 3,0 arttı.