Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 20 Eylül 2019, Cuma 13:36
banner

Maliye Bakanlığı: "653 milyon TL Bakanlığımıza aktarıldı"

Maliye Bakanlığı: 653 milyon TL Bakanlığımıza aktarıldıMaliye Bakanlığı, Türkiye'den kaynak akışının başladığını, bugün itibariyle 653 milyon TL aktarıldığını duyurdu.
Paylaş  
12
11
12
1

banner

Türkiye Cumhuriyeti ile imzalanan Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü sonrası KKTC'ye ilk kaynak akışı başladı.

Kaynak akışının ilk dilimi olan 750 milyonun, 653 milyonu ise bugün itibari ile Maliye Bakanlığı’na aktarıldı.

Konuyla ilgili basın bildirisi yayımlayan Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, dörtlü koalisyonun yarattığı 225 milyonluk cari açığında gelen bu kaynakla karşılanacağına başlanacağını duyurdu.

Maliye Bakanı Amcaoğlu; “Hükümete geldikten sonra normalde geçmiş hükümetin bütçede ön görüp gereğini yapmadığından dolayı imzalanamayan ekonomik ve mali işbirliği protokolü imzalandı. Akabinde, ‘Reel Sektör, Alt Yapı Yatırımlar ve Savunma’ başlığı altındaki sektörel dağılımlar tespit edildi. İki ülke tarafından resmi gazetelerde yayınladı. Bugün itibarı ile de 653 milyon Maliye Bakanlığı’na aktarıldı” dedi.

Gün itibarıyla söz konusu protokol binaen yapılacak olan projeler için blokelerin verilmeye başlandığını da duyuran Maliye Bakanı, hem reel sektörün, hem de alt yapılar altında devam eden projelerin blokelerinin verilme noktasında ilk adımların atıldığını kaydetti.

“750 milyonluk kaynağın geri kalanının aktarılması ile ilgili çalışmalar ileriki günlerde tamamlanacak ve önemli olan geçmiş hükümet döneminde oluşan 225 milyonluk cari açık rahatlıkla kapatılacak, savunma başlığı altında eksik yapılan ödemeler de güncellenerek devletin reel sektör tarafına aktarması gereken rakamlar da aktarılacak” diye konuştu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
3
 
0
 
4
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
20 Eylül 2019, Cuma
Kemal         - Girne
Modern dilencilikle memleket idare ederiz ve sevinirizde.Ne utanc verici birsey.

banner
banner
banner
banner

Küçükbaş hayvan üreticilerine '0' faizle "Yemlik Kredisi"
image Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası'nın vereceği kredi için 31 Aralık'a kadar başvuru yapılabilecek.
İstatistik Kurumu 2018 GSYH oranlarını açıkladı: "Yıllık büyüme yüzde 1,3"
image GSYH 2018 yılında yüzde 1,3 büyüyerek 18 milyar 324 milyon 165 bin TL’ye ulaştı... Kişi başı milli gelir ise 13 bin 277...
İktisatbank Piyasa Analiz Raporu: Sterlin; "Mind the gap"
image KKTC İktisat Bankası, 23 Ekim'e ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.