Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 24 Eylül 2019, Salı 14:36
banner

"Yıl sonuna kadar elektrik ve akaryakıta zam olmayacak"

Yıl sonuna kadar elektrik ve akaryakıta zam olmayacakEkonomi Bakanı Taçoy, "Yıl sonuna kadar elektrik ve akaryakıta zam olmayak, bu hedef için çalışıyoruz" dedi.
Paylaş  
4
3
4
1

banner

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, BRT’de katıldığı Gündem Artı programında akaryakıt ve elektrik fiyatları konusunda açıklamalarda bulundu. Taçoy, 2019 sonuna kadar elektrik ve akaryakıta zam yapmayacaklarını söylediklerini anımsatarak, bu hedef için çalıştıklarını söyledi.

Uluslararası piyasalardaki fiyatların seyrinin belirleyici olduğuna işaret eden Bakan Taçoy, son zamanlarda suni bir takım etkenlerin neden olduğu dalgalanmalar yaşandığını söyledi.Bu dalgalanmanın yüzde 3 yüzde 5 oranını geçmeyeceğini ifade eden Taçoy, bu oranda bir seyrin 2019 sonuna kadar akaryakıt ve elektrik fiyatlarında artışa neden olmayacağını kaydetti.

Bakan Taçoy, “Maliye ile bu noktada elbette biraz çekişeceğiz ama önemli değil, birbirimizi yakalarız, uzlaşırız. Bizden onlara daha farklı bir kaynak gider, bir dengeyi sağlarız” dedi.
Elektrikte göreve geldiği günden bu yana kendisinden 6 kuruşluk bir zam talep edildiğini dile getiren Taçoy, “ben bu zammı yapmadım ve yapmaya da niyetim yok” şeklinde konuştu.

Zam yapmak yerine, çok fazla karşı çıkılsa da devlet ile olan mahsuplaşmayı gerçekleştirdiklerini ifade eden Taçoy, 460 milyon TL tutarında bir mahsuplaşma yaptıklarını söyledi.

Hasan Taçoy, bunun dışında büyük alacakların da üzerine gittiklerini belirterek, “etrafta epey fazla düşmanlar edindik, küçük veya büyük çapta birçok kişinin üzerine gittik” dedi.

4 aylık süre içerisinde tahsilatta ilerleme sağladıklarını anlatan Taçoy, 100 milyon olan tahsilatın 150 milyona yükseldiğini söyledi.

Taçoy, yıl sonuna kadar borçsuz bir kurum hedeflediklerini dile getirerek, bu seyrin devamı halinde KIB-TEK’in yılı borçsuz tamamlayacağını kaydetti.

Bu seyrin devamı ve borçsuz bir duruma gelmesinin devamının düşük fiyatlı elektrik demek olduğunu ifade eden Bakan Taçoy, “işte o noktaya gidene kadar yaptığınız ve yapacağınız işler, direnç gösterdiğiniz noktalar nelerdir, neler olmalıdır, maliyetler ne olmalıdır… Bunların olabilmesi için çok fazla bir enerji sarf ediyoruz” dedi.

KIB-TEK’te özelleştirme olmayacağının altını bir kez daha çizen Taçoy, “herkes bunu hanesine yazsın. Özelleştirme yok ama kurumu yaşatmak için de yapmamız gereken iş çok” vurgusu yaptı.

Bakan Taçoy, “biz üzerimize düşeni yapıp kurumu yıl sonuna kadar aritmetiksel açıdan belli bir noktaya getireceğiz. Gerisi kendilerine kalmış. Kurumu yaşatmak için üzerlerine düşeni kendileri yapacak. Ben zorla gidip de kimsenin kolunu tutup arkasında kıvıracak değilim. Eğer bu işin yaşamasını istiyorlarsa farklı bir tutum içerisine gireceklerdir” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
24 Eylül 2019, Salı
cem kan         - kktc
yılbaşından sonra kurum personelinin maaşlarına yüzde 45 artış

banner
banner
banner
banner

Küçükbaş hayvan üreticilerine '0' faizle "Yemlik Kredisi"
image Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası'nın vereceği kredi için 31 Aralık'a kadar başvuru yapılabilecek.
İstatistik Kurumu 2018 GSYH oranlarını açıkladı: "Yıllık büyüme yüzde 1,3"
image GSYH 2018 yılında yüzde 1,3 büyüyerek 18 milyar 324 milyon 165 bin TL’ye ulaştı... Kişi başı milli gelir ise 13 bin 277...
İktisatbank Piyasa Analiz Raporu: Sterlin; "Mind the gap"
image KKTC İktisat Bankası, 23 Ekim'e ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.