Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 1 Ekim 2019, Salı 07:31
banner

İktisatbank Piyasa Analizi: "Yeni Ekonomi Programı (YEP) beraberinde soru işaretlerini de getirdi"

İktisatbank Piyasa Analizi: Yeni Ekonomi Programı (YEP) beraberinde soru işaretlerini de getirdiKKTC İktisat Bankası 1 Ekim'e ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.
Paylaş  
4
3
4
0

banner

İktisatbank’ın 1 Ekim’e ilişkin Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

Türk mali piyasaları, dün, önümüzdeki üç yıla ilişkin tahminleri içeren Yeni Ekonomi Programını (YEP) takip etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Albayrak, 2019’da dengelenme hedefinin başarıyla uygulandığını ve ekonomide yumuşak inişin sağlandığını, bu süreçten sonra “değişim sürecinin” başlatılacağını vurguladı.

Açıklanan Yeni Ekonomi Programı'nda bu yıl büyüme beklentisi %2,3'ten %0,5'e revize edilirken, önümüzdeki üç yıl için %5 büyüme öngörüldü.

Türkiye’nin yetersiz tasarruf oranı nedeniyle, büyümede şaha kalktığı dönemlerde, genellikle ya cari işlemler cephesinde açık ya da bütçede açık vermekte olduğunu biliyoruz. Dün açıklanan programda, ödemeler dengesinde, %5 büyüme öngörüsüne rağmen üç yıl boyunca 0 cari açık verecek dengeye doğru bir tahmin/projeksiyon yapıldığını gördük.

Genel olarak programın açıklanması ardından gelen ilk tepkiler, cari açığın sıfırlanması öngörüsü ile nasıl %5 büyüme sağlanacağı yönünde oldu.

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 1 Ekim 2019 - Salı


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

IMF küresel büyüme tahminlerini düşürdü
image IMF'nin Küresel Ekonomik Görünüm güncelleme raporunda, küresel ekonomik büyümenin bu yıl için yüzde 3,2'den yüzde 3’e, 2020 için de yüzde 3,5'ten yüzde 3,4'e çekildiği belirtildi.
"TCMB'nin faiz indirimi başka bahara kaldı"
image KKTC İktisat Bankası, 16 Ekim'e ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.
İktisatbank piyasa analiz raporu: Türk Lirası; iki arada bir 'nehirde'
image KKTC İktisat Bankası, 15 Ekim'e ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.