Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> ADLİ HABERLER 11 Ekim 2018, Perşembe 07:30
banner

Bir gecede 3 işyerini birden soyan suç makinesi Tiken'e 9 ay hapis cezası

Bir gecede 3 işyerini birden soyan suç makinesi Tiken'e 9 ay hapis cezasıMağusa Suriçi'nde ilk olarak kola çaldığı için yakalanan ardından bir gecede 3 farklı işyerine girerek hırsızlık yaptığı ortaya çıkan sanık Onur Tiken hakkındaki ceza açıklandı. Tiken 9 ay hapis cezasına mahkum oldu.
Paylaş  
10
11
10
0

Kıbrıs Postası - Nadire Bahadi

Mağusa’da 2018 yılı Haziran ayı içerisinde bir iş yerinden kola sirkat ettiği için polise yapılan şikayet üzerine yakalanan ancak aynı gece Suriçi’nde 3 farklı iş yerine girerek hırsızlık yaptığı ortaya çıkan sanık Onur Tiken’inMağusa Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargı süreci tamamlandı. “Bina açma”, “Sirkat”, “Kasti hasar” ve “Suç işlemek kastıyla başkasının malına girme” davalarından yargılanan sanık Tiken, suçlu bulunarak 9 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Bir kola çaldığı için sanığı polise şikayet etmesi nedeni ile gazetelerde çıkan haberler üzerine iş yeri sahibinin bir çok tepki topladığı olayın sanığı Onur Tiken’in kararında mahkeme, sanığın 2015 yılından bu yana birçok benzeri sabıkası olduğunun ve benzer suçlardan birçok kez hapis cezası aldığının altını çizerek sanığın daha önce aldığı cezalardan ıslah olmadığının altını çizdi.

2015’TEN BERİ SÜREKLİ HAPİSTE

Sanık Onur Tiken’in birden fazla sabıkası bulunduğu mahkemeye aktarıldı. Buna göre, sanık Tiken, Mağusa’da işlediği “Dükkan açma” ve “Sirkat” suçundan dolayı 12 Mart 2015 tarihinde 3 ay hapis cezasına, Lefkoşa’da işlediği “Dükkan açma”, “Sirkat” ve “Mülke tecavüz” suçundan dolayı 21 Temmuz 2015 tarihinde 5 yıl süreyle sulh ve sükununu koruyacağına dair 5 bin TL kefalet cezasına mahkum edildi. Sanık Tiken, yine Mağusa’da işlediği “Dükkan açma” ve “Sirkat” suçundan dolayı 24 Ağustos 2016 tarihinde 9 ay,  yine Mağusa’da işlediği “Bina açma” ve “Mülke tecavüz” suçundan dolayı 24 Ocak 2018 tarihinde 6 ay hapis cezasına mahkum edildi

SİSTEMATİK OLARAK İŞLENEN SUÇ SANIĞIN ALEYHİNE DEĞERLENDİRİLDİ

Sanık hakkındaki davanın kararını Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Yargıcı Hazal Hacımulla okudu. Sanık Onur Tiken’i aleyhine getirilen davalardan suçlu bulduklarını açıklayan Hacımulla, “Dükkan açma”, “Mülke tecavüz” ve “Sirkat” suçlarının kişinin Anayasa tarafından korunan mülkiyet hakkını ihlal eden suç türleri arasında bulunduğunu kaydetti.

Hacımulla, mülkiyet hakkının etkin bir şekilde korunmasının toplumun güvenliğinin korunması açısından elzem olduğunun altını çizen Hacımulla, yaygın bir hal alan ve toplumun huzurunu bozan bu tür suçların önlenmesi için mahkemelere büyük görev düştüğüne dikkatleri çekerek, vatandaşların her an evinin veya iş yerinin hırsızlar tarafından soyulacağı endişesi içerisinde olmaması gerektiğini ve bunun ancak mahkemelerin caydırıcı cezalar vermesi ile sağlanabileceğini açıkladı.

Sanığın 11 Haziran 2018 tarihinde Suriçi’nde bulunan “Sweet Mama”, “İnciraltı” ve “Duayen Meyhane” isimli iş yerlerine girerek konu suçları sistematik olarak işlediğini belirten Hacımulla, bu hususu sanığın aleyhine değerlendirdiklerini söyledi. Hacımulla, sanığın birden fazla sabıkası oluşunu ve sanığın son olarak 24 Ocak 2018 tarihinde Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 ay hapis cezasına çarptırılmış olmasına rağmen bu cezadan ıslah olmamasını, suç işlemeye devam etmesini de sanığın aleyhine değerlendirdiklerini açıkladı.

Sanığa hürriyeti bağlayıcı bir ceza vermenin gerek sanığın ıslahı gerekse kamu vicdanında olumsuz bir etki yaratılmaması ve sanığa verilecek cezanın caydırıcı ve ibret verici olması gerektiği kanısına vardıklarını belirten Hacımulla, sanığı 9 ay hapis cezasına mahkum ettiklerini açıkladı.

BİR GECEDE 3 İŞYERİNİ AÇIP HIRSIZLIK YAPTI

Sanık Onur Tiken, 11 Haziran 2018 tarihinde “Sweet Mama” isimli iş yerine girerek 1 adet 5 TL değerinde kola sirkat etti. Sanık Tiken, ayni tarihte “Sweet Mama” isimli iş yerinin bitişiğinde bulunan “İnciraltı” isimli iş yerine de girerek kasada bulunan 100 TL’yi sirkat etti. Yine ayni tarihte bu sefer konu iş yerlerinin yakınında bulunan “Duayen Meyhane” isimli iş yerine giren sanık çalacak herhangi bir şey bulamadı ancak yakalanmamak için kamera kayıt cihazını sirkat etti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Ülkeye tatil amaçlı gelen iş adamını tuzağa düşürüp parasını çalan kişiler 7 ...
image Girne’de ülkeye tatil amaçlı gelen iş adamı T.C.'yi tuzağa düşürüp parasını çalan Rabia Kan ve Nazan Yandak 7 yıl hapis cezasına mahkum edildi.
Hırsızlıktan üç kişi tutuklandı
image Girne'de bir mağzadan ödeme yapmadan üç adet tişört çalan üç kişi tutuklandı.
Restoranda "dik baktı" kavgası çıktı 1 kişinin burnu kırıldı
image Mağusa'da gittikleri restoranda alkol tesiri altındayken arka masadaki 2 şahsın dik baktığı gerekçesi ile kavga çıkaran Ahmet Kalkan, Tolga Sevindi ve Umut Elmacı isimli şahıslar tutuklandı. Mahkeme, "biz çalışmak içi...