Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> ADLİ HABERLER 16 Nisan 2019, Salı 07:35
banner

Lord: "Çocuğum bana mesaj gönderiyor ve beni ara bölgede bekliyor"

Lord: Çocuğum bana mesaj gönderiyor ve beni ara bölgede bekliyor7 yaşındaki oğlunu öldürmekten yargılanan Bilge Lord kunduracı, bir aylık tedavi sürecinin ardından dün mahkemeye çıkarıldı.
Paylaş  
3
7
2
1

KIBRIS POSTASI 

Yargıtay’ın kararı ışığında ve avukatının talebi doğrultusunda bir aylık psikiyatrik muayeneden geçirilmesinin ardından dün mahkemeye çıkarılan Lord'un dün gerçekleşen duruşmasında, Prof Dr. Mehmet Çakıcı tanık olarak dinlendi. 

Ağır cezada 7 yaşındaki oğlunu öldürmekten yargılanan Lord, Prof Dr. Mehmet Çakıcı ve Psikolog Meryem Karaaziz tarafından, ithamı anlama yetisi olup olmadığına ilişkin bir aylık süreçte cezaevinde psikiyatrik muayeneden geçirilmesi sonucunda, “ağır akıl hastası” olduğu İddia edildi. 

ÇAKICI: “LORD’UN CEZAİ EHLİYETİ VE İTHAMI ANLAMA YETİSİ YOKTUR” 

Adli Psikiyatr Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, Bilge Lord Kunduracı’nın “mistik hezeyan ve “kötülük görme hezeyanları” nedeniyle akıl sağlığı doğrultusunda çocuğunu öldürdüğü sonucuna vardığını mahkemeye aktardı. Çakıcı, Bilge Lord Kunduracı’nın benzer olayları tekrarlayabileceğini söyleyerek, güvenlikli koşullarda hezeyan bozukluğu tedavisi görmesi gerektiğini belirtti.

Lord’un cezai ehliyeti ve ithamı anlama yetisi olmadığı yönünde tespiti olduğunu savunan Çakıcı, Bilge Lord’u cezaevinde 10 kez görmesinin yanı sıra olayın dosyasını incelediğini ve gardiyanların, iş arkadaşlarının, yakın çevresini, boşanma avukatlarıyla, görüştüğü iki psikiyatrla, telefonda eşiyle, psikolog olan bir iş arkadaşıyla görüştüğünü belirterek, görüşmelerden sonra hazırladığı 11 sayfalık raporu mahkemeye sundu.

“BİZİM ÖLMEMİZ GEREKİYOR” DÜŞÜNCESİNE KAPILDI 

Sanığın evlendikten sonra ve çocuğu olunca donuk bir döneme girdiğini kaydeden Çakıcı, olaydan önce evden ayrılan sanığın, baba evinden tekrar evine gönderildiğini ve çok yoğun duygularla eve döndüğünü belirtti. 

Çakıcı, olay günü sanığın boşanma aşamasında olan eşi Ercan Kunduracı’nın, Facebook’a ailesiyle birlikte çekilen fotoğrafını koyunca Bilge Lord’un “Bizim ölmemiz gerekiyor” düşüncesine kapılıp, yatakta uyuyan çocuğunu karnından bıçakladığını ve çocuğa yanlışlıkla olduğunu söylediğini anlattı. 

Bilge Lord, ‘çocuğum elimden alınacak’ paniğiyle ertesi gün çocuğunu 17-18 yerinden bıçaklayıp ölmesini bekliyor. Babasının işçisini arayıp, intihar ettiğini ve çocuğu öldürdüğünü söylüyor. Olay mahallinde polislere, ‘Cinnet geçirdim. Çocuğumu öldürdüm size ne?’ diyor. Olay bizim açımızdan da acayip bir olay. Bilge Lord’la görüşmelerimizde olay anıyla ilgili bizimle konuşmak istemedi. Benden de kötü niyetli olduğumu düşünüp şüphelendi. Lord’un kendi ailesinde şiddet yok. Üniversite yıllarında arkadaşları da var. Evlendikten sonra ölümü düşünmeye başlıyor. Ölünce ara bölgeye geçeceğine inanıyor. Büyüyle ilgilenme olayları saplantılı şekilde devam ediyor. Mistik düşüncelerin boyutu hezeyan olduğunu gösteriyor.

“ÇOCUĞUM BANA MESAJ GÖNDERİYOR VE BENİ ARA BÖLGEDE BEKLİYOR”

Bilge Lord’a mistik hezeyan, suçluluk, alınma, kötülük görme hezeyanları var. Bilge Lord, çocuğunu öldürdüğüne dair pişman değil. Bize, çocuğundan mesaj aldığını söylüyor ve kendisini ara bölgede yalnız başına beklediğine inanıyor. Sanık bana, ‘Çocuğum bana mesaj gönderiyor ve beni beklediğini, özlediğini söylüyor’ dedi. Çocuğuna soru sorduğunu ve örneğin radyonun sesinin kısılıp, açılmasıyla iletişim kurduğunu anlattı. Bilge Lord bana, intihar edeceğini ve kimsenin kendisini engelleyemeyeceğini. Bilge Lord pişman değil. Lord ağlıyor çünkü çocuğunun kendisini ara bölgede beklediğine inanıyor. 

BİLGE LORD, “ALINMA- KÖTÜLÜK GÖRME HEZEYANI” İÇİNDEDİR

Eşinin onu aldatması, çocuğunun hareketli olmasını dahi ‘uğursuzum’ şeklinde yorumlayarak kendine yönelik hezeyanlar yaşıyor. Olaydan önceki bir aylık süreçte Bilge Lord’un öz bakımının bozulduğu çevresi tarafından da görülüyor. Bilge Lord, çocuğuna ilk bıçağı vurduğunda doluydu, muhakeme yoktu.  Çocuğun avuç içlerinde kendisini savunduğuna dair kesiler olduğu görülüyor. Ertesi gün, ‘çocuğunu elinden alacaklar’ düşüncesiyle öldürme fiiline devam ediyor. Tek başına bu husus bile, sağlıklı bir annenin düşüncesi değildir. Annenin çocuğunu öldürmesi normal bir davranış değildir.”

Başkan Fadıl Aksun, Prof. Dr. Mehmet Çakıcı’ya, sanığın kendilerini kandırması ihtimalini anlayıp, anlayamayacağını sordu. Mehmet Çakıcı, hezeyanlı birinin taklit edemeyeceğini belirtti. Başkan Fadıl Aksun, ön duruşmaya devam etmek üzere davayı 24 Nisan’a erteledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
3
 
3
 
2
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
16 Nisan 2019, Salı
        - kktc

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Gazimağusa'da kavga eden 3 kişi tutuklandı
image Gazimağusa’da kavga eden 4 kişiden 3'ü tutuklandı, 1'i aranıyor.
"Suçla operasyonel mücadele" çalışmaları kapsamında KKTC genelinde denetimler...
image Polis, 21-22 Haziran tarihleri arasında "suçla operasyonel mücadele" çalışmaları kapsamında KKTC genelinde denetimler yaptı.
Bisiklet sürücüsünün yaralanmasına neden olan Yurdal'a 2 gün tutukluluk
image Park halindeki aracındayken o sırada bisikletiyle seyreden Miralay'ı görmeden kapısını açarak bisiklet sürücüsünün yaralanmasına neden olan Yurdal’a 2 gün tutukluluk emri verildi.