Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> ADLİ HABERLER 27 Eylül 2019, Cuma 07:30
banner

Dede cinayetinin yargı süreci başladı... İlk günde 75 emare sunuldu

Dede cinayetinin yargı süreci başladı... İlk günde 75 emare sunulduMağusa'da infial yaratan Nijeryalı üniversite öğrencisi Kennedy Dede cinayetinin 5 sanığının Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargı süreci dün başladı. İddia Makamı’nın ilk tanığı Olay Yeri İnceleme Uzmanı Hasan Zorlu duruşmanın ilk gününde mahkemeye cinayetle ilgili 75 emare sundu.
Paylaş  
7
5
7
0

banner

Kıbrıs Postası - Nadire BAHADİ

Mağusa’da 2018 yılının başında meydana gelen ve bölgede infial yaratan Kennedy Dede cinayetinin sanıkları Nidai Şanlı, Ozan Körkurt, Onur Körkurt, Simge Dağdur ve Zekeriya Kurucu dün aleyhlerindeki  “Adam Öldürme” davası ile ilgili olarak yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargı süreci başlayan sanıkların tümü “Adam öldürme” davasından yargılanacaklar. İddia Makamı adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz’in ilk tanığı Olay Yeri İnceleme Uzmanı Hasan Zorlu oldu. Zorlu, Dede cinayeti ile ilgili olay yerinden ve yürütülen soruşturma sırasında elde ettiği tespitleri mahkemeye aktarırken ve cinayet ile ilgili mahkemeye 75 emare sundu.

Duruşma tanık Hasan Zorlu’nun sanıkların avukatının istintakına olanak sağlamak amacı ile 30 Eylül tarihine ertelenirken, Dede cinayetinin yargı sürecinin hızlı ilerlemesi adına belirlenen duruşma takvimine göre davanın duruşmaları her haftanın Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri görüşülmek üzere karara bağlandı. 

DEDE’Yİ ÖLDÜRMEKLE İTHAM EDİLDİLER DAVALARI KABUL ETMEDİLER

Sanıların tümü, Dede’yi öldürmekten yargılanacak. Sanıklar, 29 Ocak 2018 tarihinde saat 23:45 raddelerinde Mağusa’da Hacı Bektaş Sokak, Kuzenler Apartmanı Daire 7 adresinde ikamet eden Nijeryalı Kennedy T. Dede’yi sanık Nidai Şanlı’ya olan borcunu ödemediği gerekçesiyle sanık Nidai Şanlı, Ozan Körkurt, Onur Körkurt ve Zekeriya Kurucu evi içerisinde ve apartmanı önünde asfalt yol içerisinde kanuna aykırı bir fiil ile vücudunun muhtelif yerlerine elleri ve ayakları ile tekme, tokat ve yumruk vurarak Dede’yi zorla ve rızası dışında sanık Zekeriya Kurucu’ya ait GU 042 plakalı araca bindirip sanık Nidai Şanlı’nın tasarrufunda bulunan ve tecavüzkar alet olan 1 adet elektro şok cihazı ile Dede’ye şok verip Çanakkale Göleti kenarına götürerek tüm sanıklar kanuna aykırı bir fiil ile Dede’nin vücudunun muhtelif yerlerine tekme, tokat ve taş ile vurmak suretiyle Dede’nin ölümüne neden olmakla itham edildi.

Yine Sanık Nidai Şanlı, Ozan ve Okan Körkurt ile Zekeriya Kurucu, Dede’yi evi içerisinde zorla ve rızası dışında darp ederek alıp sanık Zekeriya Kurucu’ya ait GU 042 plakalı araca zorla koyup Çanakkale Göletine zorla götürmek suretiyle yaralamak için adam kaçırmak davasından, tüm sanıklar ciddi darp davasından ayrıca sanık Şanlı tehlikeli silah taşıma davasından da itham edilirken, sanıkların tümü aleyhlerindeki ithamları kabul etmedi ve cinayet davasının duruşmasına başlandı.

İLK GÜNDE 75 EMARE SUNULDU

İddia Makamı tanığı Hasan Zorlu’nun mahkemeye sunduğu emareler arasında Şanlı’nın evinde bulunan 3 adet el feneri şeklindeki elektro şok cihazı, Dede’nin Çanakkale göletinde bulunduğu güne ait olay mahallinin kayda alındığı video görüntüsünü içeren DVD ve 290 adet fotoğraftan oluşan fotoğraf albümü, Dede’ye ait otopsi sırasında emare alınan kıyafetler, bazı sanıklara ait kıyafetler ve ayakkabılar, olay yerinde ve araçta tespit edilen kan örnekleri, olay yerinde tespit edilen ve alçı kalıp ile alınan ayak izleri bulunuyor. Zorlu ayrıca, Dede’nin öldürülmesinden 1 hafta önce darp edildiği iddiası ile ilgili polise gittiği gün Dede’nin darp iddiaları üzerine çektiği 10 adet fotoğraftan oluşan fotoğraf albümünü de mahkemeye emare olarak sunarken, sanıklara ait kan örnekleri ve Dede cinayetinde suç ortağı olarak tutuklanan B. ǒye ait cep telefonunun da içinde bulunduğu 75 emareyi mahkemeye sundu.

DURUŞMA 30 EYLÜL TARİHİNE ERTELENDİ

İddia Makamı’nın ilk tanığı Olay Yeri İnceleme Uzmanı Hasan Zorlu’nun mahkemeye aktardığı şahadetinin tamamlanmasının ardından söz sırası sanık avukatlarına geldi.

Sanık Nidai Şanlı’nın avukatı Ulaş Sabancı davanın ciddiyetine dikkat çekerek tüm avukatlarla fikir birliğine vardıklarını ifade edip tanık Hasan Zorlu’nun mahkemeye sunduğu emarelerin incelenip sorgulanmasına olanak sağlanması için tehir talebinde bulundu. Mahkeme, davanın duruşmasına devam etmek için davayı 30 Eylül tarihine tehir etti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Öğrenci yurdundaki sanal bet tezgahı zanlılarına ek tutukluluk
image Mağusa'da bir öğrenci yurdunun 2611 numaralı odasında internet üzerinden izinsiz bahis ve kumar oynattıkları gerekçesiyle tutuklanan 5 zanlı hakkındaki polis soruşturması devam ediyor.
Akacan ve korumalarının yargılandığı davada karar 12 Kasım'da açıklanacak
image İş insanı Akacan ve korumalarının karıştığı darp davasında karar 12 Kasım'da açıklanacak.
Akacan'ın yargılandığı darp davasında hitaplar yapılacak
image İş insanı Bulut Akacan ve korumaları Vasıf Kurbanov ile Orçun Özorçun'un karıştığı darp davasında bugün taraflar hitaplarını yapacak.