Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 8 Mart 2018, Perşembe 07:35
banner

Dombrovskis: "Komisyon Güney Kıbrıs'ın ulusal reform programını bekliyor" 

Dombrovskis: Komisyon Güney Kıbrıs'ın ulusal reform programını bekliyor "2017’den beri hiçbir önemli ilerleme kaydedilmediğinden" söz eden makroekonomik dengesizlikler raporu arasındaki çelişkilere açıklık getirmesi istenilen Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, "Komisyonun Kıbrıs'ın ulusal reform programını" beklediğini belirterek "bunun makroekonomik dengesizlikler durumunda kaldığını" ifade etti.
Paylaş  
3
2
2
0

Komisyon Başkan Yardımcısı konuşmasında şunları söyledi:

“Kıbrıs’la ilgili olarak, değerlendirmelerimize göre Kıbrıs çok büyük makroekonomik dengesizlikler içinde kaldı. Ancak olumlu yandan bakıldığında, büyük bir büyüme öngörüyoruz ve bu yıl ve önümüzdeki yıl güçlü bir kalkınma bekliyoruz, ama hala yüksek boyuttaki özel, kamu ve dış borçlar gibi ekonomiye ağırlık veren pek çok dengesizlikler var”.

"Takipteki kredilere gelince, Kıbrıs AB’de en yüksek paya sahip ülkelerden biri. Sadece Yunanistan Kıbrıs’tan daha büyük takipteki kredi payına sahip. Dolayısıyla, bu oran yaklaşık %30 ile AB ortalamasının (%4,4) çok daha üzerinde bulunuyor. Bu nedenle bu yıl çok daha fazlası yapılmalı. Her ülke için özel uygulamaların kontrolüyle ilgili olarak önemli bir ilerleme görüyoruz. Örneğin sağlık alanı; kamu hizmetlerinde istihdam konusunda ve yatırım ve finansmana erişimin tanıtımında bazı ilerlemeler görüyoruz. Ancak takipteki kredi oranının düşürülmesinde kısıtlı bir ilerleme kaydediliyor, ama önerdiğim gibi, kamunun ve yargı sistemi etkinliği, özelleştirme programları, eğitim sistemi,  aynı anda pazarlara girişlerin açılması gibi Kıbrıs’ın da durumunda yapılması gerekilen çalışmalar var. Durumu yakından izlemeye devam ediyoruz ve ulusal reform programını bekliyoruz ve devamla bu döngü için önümüzdeki altı ay içinde geri döneceğiz".


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Limasol'da KKE'li işçiye Hrisi Avgi’liden darp ve ölümle tehdit
image Yunanistan Komünist Partili (KKE) inşaat işçisi bir Yunan, aşırı sağ Hrisi Avgi (Altın Şafak) partili bir yurttaşı tarafından Limasol’da önce darp, ardından da ölümle tehdit edildi.
"Kayıplar konusunda Yunanistan'la adli tıp alanında işbirliği gündemde"
image Rum Hükümeti’nin, kimlik tespiti yapılan kayıplarla ilgili adli tıp raporu verilmesi amacıyla, başında adli tıp uzmanı Hara Spiliopulu’nun bulunduğu, Atina Ulusal ve Kapodistrian Üniversitesi Adli Tıp ve Toksikoloji A...
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'ın Maraş ve Derinya zi...
image Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın, dün, kapalı Maraş ve Derinyasınır kapısına gerçekleştirdiği ziyaretler, Rum basınında da yer aldı.