Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 8 Mart 2018, Perşembe 11:50

ABD Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesindeki kaynaklarının geliştirilmesi hakkını tanıyor

ABD Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesindeki kaynaklarının geliştirilmesi hakkını tanıyorAmerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın bir yetkilisi, bir önceki açıklamayı teyit ederek ülkesinin “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) kaynaklarının geliştirilmesi hakkını tanıdığını, bölgede gerginliği artıracak retorik ve faaliyetlerden vaz geçilmesini söyledi.
Paylaş  
3
2
2
0

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın bir yetkilisi, bir önceki açıklamayı teyit ederek ülkesinin “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) kaynaklarının geliştirilmesi hakkını tanıdığını, bölgede gerginliği artıracak retorik ve faaliyetlerden vaz geçilmesini söyledi.

Yetkili, ABD şirketi EXXON’a ait bir araştırma gemisinin bölgeye gitmesiyle ilgili direkt olarak Türk tehditleri üzerinde yorum yapmadı.

ABD yetkilisi açıklamasında, “ABD’nin Kıbrıs’ın MEB’iyle ilgili uzun zamandan beri var olan politikasının değişmediğini, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde kaynaklarını geliştirmesi hakkını tanıdığını” belirtti.

Yetkili, “Ada’nın petrol ve gaz kaynaklarının, tüm kaynakları gibi, bir çözüm çerçevesinde iki toplum arasında eşit şekilde paylaşılacağına inanmaya devam ediyoruz. Bölgede gerginliği artıracak retorik ve faaliyetlerden vaz geçilmesini salık veriyoruz” dedi.

Türk savaş gemileri geçen ay Kıbrıs’ın MEB’inde bulunan Blok 3’te İtalyan enerji şirketi ENİ adına sondaj faaliyetleri yapmayı planlayan bir sondaj gemisini iki kez engellemişti.

Kıbrıs hükümeti ve ExxonMobil Corporation şirketleri konsorsiyumu ve Qatar Petroleum, Nisan 2017’de Kıbrıs Cumhuriyeti’nin MEB’inde bulunan Blok 10’da bir araştırma ve üretim paylaşma anlaşması imzalamışlardı.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Anastasiadis Avrupa Konseyi kararından memnun
“Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin Kıbrıs ve Yunanitan’a karşı yasadışı faaliyetleriyle ilgili Avrupa Konseyi’nin güçlü ifadelerle dayanışma belirtmesinden memnun olduğunu söyledi.
Fotiu: "KKTC'nin vergilerle ilgili kararını hemen kaldırmasını bekliyoruz"
“Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Fotis Fotiu, hükümetin Kuzey Kıbrıs'ta bulunan hükümetin, orada yaşayan “mahsurlara” hükümet kontrolü altındaki bölgelerden gönderilen insani yardıma uyguladığı ‘vergile...
Türkiye, Doğu Akdenizde sondaj yapmaya kalkarsa Rum tarafı AB'den yaptırım ta...
Brüksel’de düzenlenen Avrupa Konseyi zirve toplantısının sonuç bildirgesi dün geceki çalışma yemeğinde, gece yarısından sonra onaylandı.