Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 8 Mart 2018, Perşembe 11:50
banner

ABD Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesindeki kaynaklarının geliştirilmesi hakkını tanıyor

ABD Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesindeki kaynaklarının geliştirilmesi hakkını tanıyorAmerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın bir yetkilisi, bir önceki açıklamayı teyit ederek ülkesinin “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) kaynaklarının geliştirilmesi hakkını tanıdığını, bölgede gerginliği artıracak retorik ve faaliyetlerden vaz geçilmesini söyledi.
Paylaş  
3
2
2
0

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın bir yetkilisi, bir önceki açıklamayı teyit ederek ülkesinin “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) kaynaklarının geliştirilmesi hakkını tanıdığını, bölgede gerginliği artıracak retorik ve faaliyetlerden vaz geçilmesini söyledi.

Yetkili, ABD şirketi EXXON’a ait bir araştırma gemisinin bölgeye gitmesiyle ilgili direkt olarak Türk tehditleri üzerinde yorum yapmadı.

ABD yetkilisi açıklamasında, “ABD’nin Kıbrıs’ın MEB’iyle ilgili uzun zamandan beri var olan politikasının değişmediğini, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde kaynaklarını geliştirmesi hakkını tanıdığını” belirtti.

Yetkili, “Ada’nın petrol ve gaz kaynaklarının, tüm kaynakları gibi, bir çözüm çerçevesinde iki toplum arasında eşit şekilde paylaşılacağına inanmaya devam ediyoruz. Bölgede gerginliği artıracak retorik ve faaliyetlerden vaz geçilmesini salık veriyoruz” dedi.

Türk savaş gemileri geçen ay Kıbrıs’ın MEB’inde bulunan Blok 3’te İtalyan enerji şirketi ENİ adına sondaj faaliyetleri yapmayı planlayan bir sondaj gemisini iki kez engellemişti.

Kıbrıs hükümeti ve ExxonMobil Corporation şirketleri konsorsiyumu ve Qatar Petroleum, Nisan 2017’de Kıbrıs Cumhuriyeti’nin MEB’inde bulunan Blok 10’da bir araştırma ve üretim paylaşma anlaşması imzalamışlardı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Güney Lefkoşa yanıyor!
image Güney Lefkoşa’ya bağlı Kapades ve Kambiya köyleri arasında bu sabah çıkan yangının henüz kontrol altına alınamadığı belirtildi.
Güney Kıbrıs'ta kişi başına düşen borç 72 bin euro
image Güney Kıbrıs’ta kişi başına düşen borç miktarının 72 bin Euro’ya ulaştığı bildirildi.
Baf Havaalanı'na zorunlu iniş!
image Sırp Havayolları’na ait bir uçağın, geçtiğimiz Salı akşamı, havadayken yangın alarmı vermesi sonucu Baf Havaalanı’na zorunlu iniş yaptığı bildirildi.