Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 13 Mart 2018, Salı 13:08
banner

Kapalı kapılar ardındaki Fransa ile olan anlaşmada MEB de var

Kapalı kapılar ardındaki Fransa ile olan anlaşmada MEB de varRum Meclisi Dışişleri ve Avrupa Konuları Komitesi’nin, bugün kapalı kapılar ardında yapılacak toplantıyla, Fransa ve Güney Kıbrıs arasındaki savunma işbirliğini öngören anlaşmanın öngörüleri konusunda Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları yetkileri tarafından bilgilendirileceği belirtildi.
Paylaş  
5
2
3
0

Rum Meclisi Dışişleri ve Avrupa Konuları Komitesi’nin, bugün kapalı kapılar ardında yapılacak toplantıyla, Fransa ve Güney Kıbrıs arasındaki savunma işbirliğini öngören anlaşmanın öngörüleri konusunda Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları yetkileri tarafından bilgilendirileceği belirtildi.

Fileleftheros gazetesi “Fransa İle Olan Anlaşmada MEB De Var-Deniz ve Enerji Güvenliği Genişletiliyor-Onaylanması İçin Meclis’te Yasa Tasarısı” başlıklı haberinde, Rum Meclisi’nin, onaylamaya çağrıldığı Güney Kıbrıs ve Fransa arasındaki savunma işbirliğini öngören anlaşmanın öngörülerine ilişkin olarak Rum Meclisi Dışişleri ve Avrupa Konuları Komitesi’nin, Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları temsilcileri tarafından, bugün, kapalı kapılar ardında bilgilendirileceğini yazdı.

Anlaşamaya ilişkin yasa tasarısının, 20 Şubat 2018 tarihinde “gizli” olarak Meclis’e sunulduğunu yazan gazete, söz konusu anlaşmanın, 4 Nisan 2017’de Paris’te, o dönemin Rum Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis ve Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian tarafından imzalandığını, ayrıca anlaşmanın, öngörüleri her 10 yılda bir yenilenmesiyle 10 yıllık olduğunu anımsattı.

Anlaşmanın, enerji ve deniz güvenliği, korsanlık, krizlerin vaktinde ele alınması ve uyarı verilmesi gibi yeni işbirlikleri alanlarını da genişlettiğini yazan gazete, Fransa ve Güney Kıbrıs arasındaki savunma anlaşmasının genişletilmesinin, özellikle, ileri sürülen “Türk provokasyonlarının”, Rumların tek yanlı ilan ettiği “MEB’”i içerisinde arttığı bu dönemde oldukça önemli olarak nitelendirildiğini savundu.

Fransa’nın da bu anlaşmadan dolayı kazancının bulunduğuna, Fransız silahlı kuvvetlerinin, Güney Kıbrıs aracılığıyla, Orta Doğu’da askeri mevcudiyete sahip olduğuna dikkati çeken gazete, Fransa’nın ayrıca herhangi bir zaman Güney Kıbrıs askeri limanlarını ve havalimanlarını kullanmasının da mümkün olduğunu belirtti.

Habere göre iki ülke arasındaki anlaşma ayrıca, askeri, bilimsel ve teknik içerikli araştırmalar, askeri, bilim, eğitim ve teknik kalkınma konularında tecrübelerin aktarılması, savunma donanımları konusunda bilgi alış verişinde bulunulması, askeri okullarda her iki tarafın silahlı kuvvetler personelinin eğitilmesi, silahlı kuvvetlerin enerji güvenliği, denizde güvenlik konusundaki rolüne ilişkin bilgi aktarımında bulunulması gibi askeri ve teknik işbirliğinin geliştirilmesini de öngörüyor.

Gazete, anlaşmada, Kıbrıs sorunundan da söz edildiğini, bütünlüklü bir çözüm sağlanması durumunda, iki tarafın ortak rızasıyla mevcut anlaşmanın düzenlenebileceği ifadesinin yer aldığını belirtti.

HİDROKARBON GELİRLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİNDE ANLAŞMAZLIK

Diğer yandan Haravgi gazetesi, Güney Kıbrıs’ta “Ulusal Hidrokarbon Fonu” kurulmasını öngören yasa tasarısına ilişkin olarak siyasi partilerin sunmaya çağrıldığı değişiklik önerilerine ilişkin sürenin bugün dolacağını belirtti.

Gazete, söz konusu yasa tasarısının geçtiğimiz haftalarda Rum Meclisi Maliye Komitesi’nde ele alındığını, Rum Maliye Bakanlığı’nın değişiklik önerilerine ilişkin görüşlerini ortaya koyması için partilerin önerilerini bugüne kadar sunmasını istediğini anımsattı.

Gazete muhalefet partileri ile hükümet arasında hidrokarbondan kaynaklanan gelirlerin değerlendirilmesi konusunda var olan anlaşmazlığın hala devam ettiğine de dikkati çekti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Anastasiades, Lute ile yapıcı görüşmeye hazır
image Rum Hükümet sözcüsü Prodromos Prodromou “Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in BM Genel Sekreterinin temsilcisi Jane Holl Lute ile Pazar günü yapıcı görüşmeye hazır olduğunu belirtti.
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Güney Kıbrıs'ta temaslar gerçekleştirdi
image Güney Kıbrıs’ta resmi temaslar gerçekleştiren Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko dün DİSİ Başkanı Averof Neofitu’yla görüştü.
Rum polise iki yıl hapis cezası
image Rum Yüksek Mahkemesi’nin, Asliye Hukuk Mahkemesi’nin bir polise verdiği 12 ay ertelemeli hapis cezasını bozarak, polis memurunu iki yıl hapis cezasına mahkûm ettiği haber verildi.