Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 13 Mart 2018, Salı 16:05

Zakheos: "Akıncı'nın barikatlarla ilgili açıklamaları tamamen temelsiz"

Zakheos: Barikatların açılmasıyla ilgili teknik komitenin Kıbrıs Rum tarafının Başkanı Sotos Zakheos, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Kıbrıs Rum tarafının barikatların açılması için çalışmalarını yoğunlaştırması gerektiği yönündeki açıklamasını “tamamen temelsiz, gerçeği yansıtmayan ve politik amaca hizmet eden” bir beyanat olarak niteledi.
Paylaş  
3
1
3
0

Kıbrıs Haber Ajansı’na açıklamada bulunan ve Akıncı’nın Aplıç bölgesini ziyaret ettiği sırada yaptığı açıklamaları yorumlayan Zakheos," Kıbrıs Rum tarafının iyi niyetine rağmen bu sorunun çözümünü neredeyse üç yıldır erteleyen Kıbrıs Türk tarafıdır” dedi.

“Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in 15 gün önce çalışmaların üç ay içerisinde tamamlanması için açık ve net bir şekilde talimat verdiğini ifade eden Zakheos, söz konusu gelişme hakkında hem Birleşmiş Milletler hem Kıbrıslı Türkler hem de diğer ilgili taraflarının bilgilendirildiğini söyledi.

Akıncı’nın açıklamalarından duyduğu üzüntüsünü ifade eden Zakheos, “bu barikatın açılmasını üç yıl geciktiren taraftan böyle bir propagandanın yapılması haksızlıktır” dedi.

Kıbrıs Rum tarafının iyi niyetle çalışmalara devam etmesi ve bir çözüm bulunması konusunda hazırlığını ifade eden Sotos Zakheos, “maalesef, gecikilmeler Türk tarafı ve suçlama oyunlardan kaynaklandı” diye vurguladı.

Zakheos, Kıbrıs Haber Ajansı’na, barikatların açılmasıyla ilgili teknik komitenin istişarelerinin kesintisiz bir şekilde Mayıs 2015 tarihinden bu yana devam ettiğini ifade ederek komitenin üyeleri özellikle Derinya ve Lefke barikatlarının açılmasına odaklandığını belirtti.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Prodromou: "ABD'nin müzakerelerin yeniden başlamasına ilgisi çok önemli"
“Kıbrıs Cumhuriyeti” Hükümet sözcüsü Prodromos Prodromou, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin yeniden başlamasına ABD'nin gösterdiği ilginin çok önemli olduğunu belirtti
Rum polisi, görevi olmayan görevlerden azlini istiyor
Rum Polis Teşkilatı’nın, Meclis Kurumlar Komitesi’nde dile getirilen; polisin sigara yasağı denetimlerini seyrekleştirdiği eleştirilerine karşılık, “polisin görevi olmayan görevlerden azil” talebinde bulunduğu bildiri...
Limasol, metamfetamin kullanımında Avrupa sekizincisi...
Limasol’un, metamfetamin kullanımında Avrupa sekizincisi olduğu bildirildi.