Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 13 Mart 2018, Salı 16:05
banner

Zakheos: "Akıncı'nın barikatlarla ilgili açıklamaları tamamen temelsiz"

Zakheos: Akıncı'nın barikatlarla ilgili açıklamaları tamamen temelsizBarikatların açılmasıyla ilgili teknik komitenin Kıbrıs Rum tarafının Başkanı Sotos Zakheos, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Kıbrıs Rum tarafının barikatların açılması için çalışmalarını yoğunlaştırması gerektiği yönündeki açıklamasını “tamamen temelsiz, gerçeği yansıtmayan ve politik amaca hizmet eden” bir beyanat olarak niteledi.
Paylaş  
3
1
3
0

Kıbrıs Haber Ajansı’na açıklamada bulunan ve Akıncı’nın Aplıç bölgesini ziyaret ettiği sırada yaptığı açıklamaları yorumlayan Zakheos," Kıbrıs Rum tarafının iyi niyetine rağmen bu sorunun çözümünü neredeyse üç yıldır erteleyen Kıbrıs Türk tarafıdır” dedi.

“Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in 15 gün önce çalışmaların üç ay içerisinde tamamlanması için açık ve net bir şekilde talimat verdiğini ifade eden Zakheos, söz konusu gelişme hakkında hem Birleşmiş Milletler hem Kıbrıslı Türkler hem de diğer ilgili taraflarının bilgilendirildiğini söyledi.

Akıncı’nın açıklamalarından duyduğu üzüntüsünü ifade eden Zakheos, “bu barikatın açılmasını üç yıl geciktiren taraftan böyle bir propagandanın yapılması haksızlıktır” dedi.

Kıbrıs Rum tarafının iyi niyetle çalışmalara devam etmesi ve bir çözüm bulunması konusunda hazırlığını ifade eden Sotos Zakheos, “maalesef, gecikilmeler Türk tarafı ve suçlama oyunlardan kaynaklandı” diye vurguladı.

Zakheos, Kıbrıs Haber Ajansı’na, barikatların açılmasıyla ilgili teknik komitenin istişarelerinin kesintisiz bir şekilde Mayıs 2015 tarihinden bu yana devam ettiğini ifade ederek komitenin üyeleri özellikle Derinya ve Lefke barikatlarının açılmasına odaklandığını belirtti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

DİKO Başkanı Papadopulos, Vatandaşlar İttifakı Başkanı Lillikas ile görüştü
image DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ile Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas’ın dün, Kıbrıs sorunuyla ilgili görüştükleri bildirildi.
Lute, Çavuşoğlu görüşmesi "kilit"
image BM’nin, “Kıbrıs sorunu için atanan geçici özel danışman Jane Holle Lute’un temaslarının sonuç vermesinin anahtarının Ankara’da olduğunu anladığı ve çabaların, dün itibarıyla, Lute ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Ç...
Rum Dışişleri Bakanı: "Göçmenlerin geldikleri ana ülke Türkiye"
image Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, Brüksel'de tamamlanan Genel İşler Konseyi toplantısı sırasında meslektaşlarına, Güney Kıbrıs'ın toplumun gayri safi yurt içi hasılasında (GSYİH) görülen %1,11 oranındaki art...