Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 13 Mayıs 2018, Pazar 15:03
banner

Stefanu: "Kıbrıs sorununda rol oynayan herkesin pozisyonları açığa kavuşturulmalı"

Stefanu: Kıbrıs sorununda rol oynayan herkesin pozisyonları açığa kavuşturulmalıAKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu, “Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis yanında siyasi partilerin, aynı zamanda Kıbrıs sorununda rol oynayan herkesin pozisyonlarını açıklığa kavuşturmaları gerektiğini söyledi.
Paylaş  
9
0
10
0

Fileleftheros gazetesinde yer alan demecinde, AKEL’in bu hususta net ve kati olduğunu savunan Stefanu, “iki devlet hakkında konuşmadıkları gibi, bölünme hakkında da konuşmadıklarını” ifade ederek, “üzerinde hemfikir olunan çözüm temeline yönelik tutarlı olmaları gerektiğini” kaydetti.

Buna paralel olarak, bazı kişilerin aklında bölünme ve iki devlet fikri olmasına karşın, bunun “neyse ki Kıbrıslı Rumlar arasında bilinç olarak yerleşmediğini” ifade eden Stefanu, bunun kısa zaman önce Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinin sonuçlarından da ortaya çıktığını ifade etti.

Stefanu, başkanlık seçimlerinin sonuçlarının, Kıbrıslı Rumların çoğunluğunun yalnızca bölünme ve iki devlet çözümü mantığıyla hemfikir olmadıklarını değil, üzerinde hem fikir olunmuş çözüm temelinin terk edilmesine yol açan çeşitli fikirleri reddettiklerini gösterdiğini de belirtti.

AKEL’in vatanseverliğini kuşkuya düşürme çabasını “adice” bir şey olarak da niteleyen Stefanu, Guterres çerçevesinin içeriğini, bizzat BM Genel Sekreteri’nin, raporunda açıklığa kavuşturduğunu söyledi.

Stefanu, “Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Guterres çerçevesinin kabul edilmesine ilişkin tezine kaçamak, belirsiz şartlar ve koşullarla yanıt verdiği zaman, başardığı tek şeyin Rum kesimini zor durumda bırakmak olduğunu da sözlerine ekledi.

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Athalassa Hastanesi yanında şehit olan 7 kişinin daha kimliği belirlendi
image Kıbrıs Haber Ajansına konuşan “Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanlığı Komiseri Fotis Fotiou, Kıbrıs Nöroloji ve Genetik Enstitüsünün, 1974’te Athalassa Hastanesine gerçekleştirilen bombardıman sırasında şehit olan yedi ...
Karntinadaki fıstıkları çaldılar
image Baf'a bağlı Kouklia (Sakarya) köyündeki bir işletmeden, aflatoksin tespit edilmesi nedeniyle karantinada bulunan fıstıkların, geçtiğimiz pazar günü çalındığı belirtildi.
Güney Kıbrıs, AB'deki demokrasinin altını oyma çabalarını göğüsemede sınıfta ...
image Çek merkezli düşünce kuruluşu European Values Think-Tank, Kremlin’in “Avrupa Birliği’ndeki demokrasinin altını oyma çabalarını göğüslemede” Güney Kıbrıs’ın “sınıfta kaldığı”nı savundu.