Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 5 Ağustos 2018, Pazar 15:05
banner

Rolandis: "Kıbrıs'ın nihai taksim tehlikesi her zamankinden daha görünür"

Rolandis: Kıbrıs'ın nihai taksim tehlikesi her zamankinden daha görünürRum Yönetimi eski bakanlarından Nikos Rolandis, Simerini gazetesine verdiği söyleşide, müzakerelerin yeniden başlaması amacıyla BM adına üstlenilen çabayı yorumlarken, Kıbrıs’ın nihai taksim tehlikesinin, şimdi her zamankinden daha görünür olduğunu savundu.
Paylaş  
17
10
18
0

Rolandis, söyleşisinde, Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümünde 2 devlet mantığında başka bir yol seçtiğinin görüldüğünü iddia etti.

Zamanın geçmesiyle birlikte, Kıbrıs sorununun çözümünün daha zor hale geldiğini belirten Rolandis, Ankara’nın var olan olgularla çözümlenmediği için başka bir yola yönelmek ve yeni bir yol açmak istediği görüşünü benimsediğini ileri sürdü.

Rolandis, Türkiye’nin artık amacının, ister iki devlet şekliyle isterse KKTC’nin Türkiye’ye entegre edilmesiyle, Kıbrıs’ın bölünmesi olduğunu iddia etti.

Nikos Rolandis, garantiler konusunun, ön şartlar ve çaba olarak değil de dikkatli bir şekilde ele alınması durumunda, çözümlenebileceğini ve müzakere içerisinde arzu edilenin sağlanabileceğini de söyledi.

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
1
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Güney'de Kıbrıslı Türkler için özel sağlık düzenlemeleri yapılacak
image Kıbrıslı Türklerin, Güney Kıbrıs’ta geçerli olan ve “GESİ” olarak bilinen Genel Sağlık Sistemi Yasası temelinde hak sahibi olmadığı, bu nedenle Kıbrıslı Türkler için özel bir düzenleme yapılmasına karar verildiği beli...
Güney Kıbrıs'a sığınma taleplerinde yüzde 148 artış gözlendi
image Güney Kıbrıs’a ulaşan mülteciler tarafından, 2019’un ilk aylarında yapılan “uluslararası koruma” başvurularında 2018’e oranla yüzde 148 artış olduğu bildirildi.
Güney'de gündem aynı: "Enerji konusu, Lute'un gelişi ve Çavuşoğlu-Katrougalos...
image Rum hükümetinin, enerji konuları ile Kıbrıs sorunu arasında bir bağlantı kurulmasını uygun görmediği ifade edildi.