Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 5 Ağustos 2018, Pazar 15:05
banner

Rolandis: "Kıbrıs'ın nihai taksim tehlikesi her zamankinden daha görünür"

Rolandis: Kıbrıs'ın nihai taksim tehlikesi her zamankinden daha görünürRum Yönetimi eski bakanlarından Nikos Rolandis, Simerini gazetesine verdiği söyleşide, müzakerelerin yeniden başlaması amacıyla BM adına üstlenilen çabayı yorumlarken, Kıbrıs’ın nihai taksim tehlikesinin, şimdi her zamankinden daha görünür olduğunu savundu.
Paylaş  
8
1
9
0

Rolandis, söyleşisinde, Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümünde 2 devlet mantığında başka bir yol seçtiğinin görüldüğünü iddia etti.

Zamanın geçmesiyle birlikte, Kıbrıs sorununun çözümünün daha zor hale geldiğini belirten Rolandis, Ankara’nın var olan olgularla çözümlenmediği için başka bir yola yönelmek ve yeni bir yol açmak istediği görüşünü benimsediğini ileri sürdü.

Rolandis, Türkiye’nin artık amacının, ister iki devlet şekliyle isterse KKTC’nin Türkiye’ye entegre edilmesiyle, Kıbrıs’ın bölünmesi olduğunu iddia etti.

Nikos Rolandis, garantiler konusunun, ön şartlar ve çaba olarak değil de dikkatli bir şekilde ele alınması durumunda, çözümlenebileceğini ve müzakere içerisinde arzu edilenin sağlanabileceğini de söyledi.

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
1
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Yakovidis: "Haklarımızdan şüphe duymuyoruz..."
image Güney Kıbrıs’ın BM’deki eski Daimi Temsilcisi olan, aynı zamanda BM (1973-1982) konferansında Güney Kıbrıs heyetinin başkanı olarak deniz hukukuna ilişkin yasayı imzalayan Büyükelçi Andreas Yakovidis, Fileleftheros ga...
Anastasiadis: "Önümüzdeki günlerde BM'nin Kıbrıs sorununda yeni çabasına şahi...
image “Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, “Önümüzdeki günlerde BM’nin Kıbrıs sorununda yeni bir çabasına şahit olacağız” dedi.
Prodromu: "Garanti anlaşmaları demode"
image Rum Hükümeti Sözcüsü Prodromos Prodromu, “1960 Garanti Anlaşmalarının demode olduğunu, Kıbrıs halkına yalnızca acı getirdiğini ve bunların müzakere aracılığıyla, BM Genel Sekreteri’nin BM’nin Kıbrıs’la ilgili son konf...