Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 10 Ağustos 2018, Cuma 10:38
banner

Kayıp Şahıslar Komitesi "taktik değiştiriyor" iddiası

Kayıp Şahıslar Komitesi taktik değiştiriyor iddiasıKayıp Şahıslar Komitesi’nin (KŞK) Kıbrıs’taki kayıpları bulma çabalarının geçmişteki kadar iyi sonuç vermediği ve komitenin “taktik değiştirme yoluna gideceği” iddia edildi.
Paylaş  
4
1
4
0

Fileleftheros gazetesi: “KŞK Taktik Değiştiriyor – Nestoros: Eylülden İtibaren Daha İyi Sonuçlar” başlıkları altında verdiği haberinde, Kıbrıs’taki kayıpların bulunması çalışmalarını yürüten Kayıp Şahıslar Komitesi’nin (KŞK) bu çalışmalarına ilişkin 31 Temmuz tarihinde bir rapor yayınladığını belirtirken, Komite’nin, çalışmalarının eski verimliliğini ve sonuç getiriciliğini yitirdiği için taktik değiştirme yoluna gideceğini iddia etti.

Gazete, KŞK’nın bugüne kadarki çalışmalarını bilgi edinme felsefesine dayandırdığını ve kayıplara ilişkin elde ettiği ihbar ve bilgiler ışığında hareket ettiğini belirtirken, ancak son yıllarda elde edilen bilgilerin sayısında ve doğruluğunda azalmalar yaşandığını yazdı.

Gazete, KŞK’nın Kıbrıslı Rum Üyesi Nestoras Nestoros’un gazeteye yaptığı açıklamada, Komitenin çalışmalarının Eylül ayından itibaren daha iyi sonuçlar getireceğini umut ettiğini belirttiğini ancak ayrıntıya girmekten kaçındığını yazdı.

Habere göre Nestoros, KŞK’nın çalışma şeklinde birçok şeyin değişeceğini belirterek şunları söyledi: “Çalışma şeklimizi değiştirdik. Hem araştırma hem de kazılar konusunda farklı bir yaklaşım mevcut. Kazılar konusunda da iyileşme olacak.”

Gazete, Nestoros’un bu açıklamasına ilişkin ayrıntıların Eylül ayında netleşeceğini belirttiği haberinde, KŞK tarafından 31 Temmuz tarihine kadarki çalışmalara dair açıklanan raporda yer alan bilgilere de ayrıntılarıyla yer verdi.

Habere göre KŞK’nın raporunda özetle, 2018 yılına kadarki sürede, kayıplar listesinde yer alan 2 bin 2 kişinin bin 211 tanesinin kalıntılarına ulaşıldığı, 889’unun ise kimlik tespitlerinin yapıldığını vurgulandı.
Aileleri tarafından öldükleri bilinen ancak nerede gömülü oldukları bilinmeyen ve kazılarla kalıntılarına ulaşılan 148 kişinin bu listede yer almadıkları vurgulanan raporda, 2018 yılında 32 kaybın kimlik tespitinin yapıldığı ifade edildi.

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Rum Milletvekilleri Cenevre'de Parlamentolar Arası Birlik'in toplantısına kat...
image Rum siyasiler hafta sonu katıldıkları etkinliklerde Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklamalarda bulundular.
Hristodulidis, AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi'ne katılcak
image Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ve Tarım Bakanı Kostas Kadis, çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla Lüksemburg’a gittiler.
Baf bölgesinde EOKA'ya ait iki sığınak bulundu
image Baf Kaymakamlığı’nın, Baf’a bağlı “Kritou Marottou” (Gritmarut) bölgesinde bulunan EOKA’ya ait iki sığınağın geliştirme projesi kapsamına dahil edilmesini ileriye götüreceği belirtildi.