Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 16 Ağustos 2018, Perşembe 10:44
banner

Hacıkostas, 1996'daki olayların perde arkasını anlattı

Hacıkostas, 1996'daki olayların perde arkasını anlattıDerinya 1996 yılında olaylarının çıktığı dönemde Rum Motosikletliler Federasyonu Başkanı olan Yorgos Hacıkostas, yaşananların perde arkasında kalanları anlattı.
Paylaş  
16
10
16
1

Politis gazetesine konuşan Hacıkostas, Rum motosikletlilerin eylemleri, aldıkları maddi destekler ve motosikletlilerin sürüşlerinin son kısmının iptal edilmesine ilişkin ayrıntıları aktardı. 

Habere göre 1996 yılında sürüşlerine Belin’den başlama kararlarının nasıl alındığını anlatan Hacıkostas, Berlin’den başlayarak Girne’ye gitme fikrinin, bir yıl önce, Rum motosikletlilerin 1995 yılında “Zodia” (Bostancı) kapısına gittikleri benzer eylemde ortaya çıktığını söyledi. 

“Alman Federasyonu” başkanıyla görüştüğünü ve destek aldığını söyleyen Hacıkostas, Almanya’yla birlikte 17 ülkenin daha destek vermeyi kabul ettiğini belirtti. 

Hacıkostas, etkinliğe kimlerin maddi destekte bulunduğunun sorulması üzerine, Avrupa Motosikletliler Federasyonu’na başvurduklarını ve gerek onlardan, gerekse yabancı motosikletlilerden maddi-manevi destekler aldıklarını söyledi. 

Ayrıca yardım kampanyası başlattıklarını belirten Hacıkostas, şirketler ve örgütlerden maddi destek istediklerini anlattı. 

Kilisenin de kendilerine çok yardımcı olduğunu ifade eden Hacıkostas, o dönemin Başpiskoposu Birinci Hrisostomos’un, kendilerine önce bin Kıbrıs Lirası, ardından 5 bin Kıbrıs Lirası verdiğini belirtti. 

Hacıkostas, Hrisostomos’un, etkinlik organizatörlerine, daha fazla maddi destek almak için kimlere başvurmaları gerektiği konusunda yol gösterdiğini de söyledi.

Eylemin nasıl oldu da iptal edildiğinin sorulması üzerine Hacıkostas, motosikletlilerin (Rum tarafından başlaması planlanan) sürüşünün, başlaması planlanan saatten birkaç dakika önce iptal edildiğini belirtti. 

Sürüşün yapılmasının planlandığı gün, sabah saatlerinde, polis müdürlüğünden arandığını ve müdürlüğe gittiğinde, polis müdürüyle birlikte Rum başkanlığına geçtiklerini anlatan Hacıkostas, başkanlıkta, karşısında, o dönemin Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klerides dışında Rum Bakanlar Kurulu ve Rum Başsavcı’yı da bulunduğunu aktardı. 

Oturur oturmaz Türklerin tehditlerinden söz edilmeye başlandığını, ayrıca Kleridis’in telefonda, – anladığı kadarıyla– BM Genel Sekreteri, ABD Dışişleri Bakanı ve diğer önemli yetkililerle konuştuğunu duyduğunu anlatan Hacıkostas, Türkiye ile Denktaş’ın “tehditlerde bulunduğunu”, motosikletlilerinse, bunları duymazdan gelerek, ne olursa olsun Girne’ye gitmekte ısrar ettiğini belirtti. 

KLERİDİS SAVAŞ TEHLİKESİNE DİKKAT ÇEKTİ

Kleridis’in kendisine “Ne kadar tehlikenin olduğunu biliyor musun? Yunanistan’ı da savaşa sürükleyeceğiz ve Yunanistan hazır değil” dediğini savunan Hacıkostas, ardından Kliridis’in ofisine geçerek kendisine bazı devlet sırlarından bahsettiğini söyledi. 

Hacıkostas, buna göre Klerides’in, o dönemde birkaç Rus tankının geldiğini, bunu 80 Rus tankı, birkaç Yunan tankı ve S300’lerin izlemesinin beklendiğini söylediğini ileri sürerek, o zaman kimsenin bunları bilmediğini belirtti. 

Klirides’in kendisine, “Bunlar geldiğinde ben sana sürüş yapmanızı söyleyeceğim. Ancak bugün bunu iptal etmelisiniz” dediğini de savunan Hacıkostas, kendisi, sürüşün iptal edildiğini duyurduğunda, motosikletlilerin kendiliğinden Derinya’da toplandığını, yolda giderken, bir kişin öldüğünü öğrendiklerini belirtti. 

Öte yandan Rum Başpiskopos Birinci Hrisostomos’un, iptal kararından memnun kalmadığını anlatan Hacıkostas, Hrisostomos’un  kendisine “iptal etmemeniz gerekirdi” dediğini, ayrıca “Kan dökülmezse Kıbrıs özgürlüğüne kavuşmaz” sözlerini kullandığını kaydetti. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
5
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
16 Ağustos 2018, Perşembe
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
😂😂😂 Yani tanklar, füzeler hem Yunanistan hazır olsaydı motorlarınan Girneye geleceklerdi 🤪 Eee şimdi gelirler Girneye isterlersa! Efendi efendi gelirler yerler içerler oynarlar sonra eve.... Farklı işlere girişirlerse giriştikleri işin sonuçlarına da katlanırlar.... Ayrıca bu beyanatı veren şahıs ta 1996 daki olaylarda kendi sorumluluğu yokmuş havası yaratmaya çalışmaktadır....

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Rum basını: "Avrupa Birliği'nde diplomatik mücadele"
image Lefkoşa Rum kesimi ile Atina'nın, Fatih sondaj gemisinin Akama açıklarında sondaja başladığının teyit edilmesi durumunda, tepkilerini belirlemek için iletişim halinde oldukları haber verildi.
KKTC'ye gelen Rum sayısı 2003'ten beri ilk kez Güney'e giden Türk sayısını aş...
image Rumların kara sınır kapılarından KKTC'ye geçişleri ikiye katlandı.
Avrupa Komisyonu'nun Rum Temsilcisi: "Türkiye, AB'ye katılmak istiyorsa tavrı...
image Avrupa Komisyonu'nun Güney Kıbrıs Temsilcisi Ierotheos Papadopoulos, Fileleftheros gazetesine verdiği röportajda AB-Türkiye ilişkilerinden bahsetti.