Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 21 Ağustos 2018, Salı 12:39
banner

Medvedev'in Kuzey kıbrıs Türk Cumhuriyeti ifadesini kullanması endişelendirdi

Medvedev'in Kuzey kıbrıs Türk Cumhuriyeti ifadesini kullanması endişelendirdiCumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, ucu açık müzakere döneminin kapandığına dikkat çektiği bayram mesajına Rum tarafından cevap geldi.
Paylaş  
15
0
17
1

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın mesajına cevap olarak, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri’nin aldığı inisiyatife bir tamam yanıt verdiğini, bu nedenle “hiçbir cevap vermesi gerekmediğini” öne sürdü.

Alithia’nın “Prodromu: Biz Bir Tamam Yanıt Verdik” başlıklı haberine göre, Prodromu, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Kurban Bayramı mesajına dün TVONE isimli yayın kuruluşunun bir programı aracılığıyla cevap verdi. “Cevap vermeme gerek yok çünkü Başkan Anastasiadis Genel Sekreter’in aldığı inisiyatife bir tamam yanıt verdi” diyen Prodromu şunları ekledi:

“ Belirleyici olan yalnız Eylül değildir. Müdahil tarafların BM’ye söyledikleri de belirleyicidir. Kıbrıs Türk toplumunun ve Türkiye’nin müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin tavrı olumlu mu, ortaya çıkacak. BM Genel Sekreteri’nin Lute aracılığıyla aldığı inisiyatifin sonucunu bekliyoruz. Var olan tek giz, müdahil tarafların verdiği cevaplardır.”

“MEDVEDEV’İN AÇIKLAMASI DİL SÜRÇMESİ”

Aynı gazete “Prodromu: Medvedev’in Açıklamaları Dil Sürçmesi” başlıklı haberinde ise, Prodromu’nun, Rusya Federasyonu Başbakanı Dimitri Medvedev’in “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” ifadesini kullanması hakkında “Ta Nea” isimli Yunan gazetesine değerlendirmeye yer verdi.

Habere göre, “Bu açıklama, Moskova ile geleneksel ilişkilere rağmen Lefkoşa’da endişeye neden oldu” vurgusunu yapan Prodromu, “Dikkat ve uyanıklılık gerek. Bu tür dil sürçmeleri veya otomasyonlar bir çeşit içselleştirme ve/veya işgali normalleştirmeyi gündeme getirebilir” uyarısında bulundu.

Türkiye-ABD ilişkilerindeki sürtüşme de hatırlatılarak, son dönemde Türkiye–Rusya ilişkilerinde gözlemlenmekte olan yakınlaşmanın Güney Kıbrıs ve Kıbrıs sorununa yan etkileri olup olamayacağı sorulan Prodromu şu cevabı verdi:

“Özellikle Kıbrıs sorununda on yıllardan beridir Türk tavrının ne refahla, ne ekonomik durgunlukla, ne siyasi istikrarla, ne karışıklıklar, ne de maceralarla değiştiğine az çok alıştık. Çözüme ulaşabilmemiz için değişmesi gereken Türkiye’nin bu yaklaşımıdır.”

Politis, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bayram mesajını “Akıncı, Türkiye’deki Krizden Fırsatlar Görüyor… Eylül, Kıbrıs Sorunu Açısından Önemli – Ekonomik Reformlar Kıbrıslı Türkler Açısından Gerekli”  başlık ve spotları altında özetledi.

Fileleftheros da “BM Genel Sekreteri’ne Oynuyorlar… Akıncı, Guterres Kararlarının Türk Taleplerini Karşılayacağını Umuyor… Kıbrıslı Türklerin Lideri Üç Maksada Hizmet Etmek İstiyor… Erdoğan’ı Avrupa’ya Bakmaya Çağırıyor” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Haravgi, “Akıncı, Eylül Önemli Gelişmeler Ayı. Herkes Kıbrıs Sorununda Olumlu Gelişmelere Yardımcı Olsun… Türkiye’nin Avrupa Sürecinin Devamı Kıbrıs’a Etkisi Olumlu Olur” başlığını attı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
21 Ağustos 2018, Salı
GOKCE KAVAK         - İzmir, Türkiye
Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾, Türkiye 🇹🇷'nin (Türkiye 🇹🇷 eğer kabul ederse) çok büyük oranda Avrupa Birliği 🇪🇺'ne açılacak kapısı olacaktır. Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾'nin, Nicos Anastasiades'in son Cumhurbaşkanlığı'nda ve Avrupa Birliği 🇪🇺 Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker'in Kıbrıs Sorunu 🇨🇾 için son kozunu iyi niyetli kullanabilmesi için Türkiye 🇹🇷'nin Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾 ile aralarındaki tüm buzları bir kenara bırakıp yeniden ve tekrar barışması gerekir. Yoksa hem Yunanistan 🇬🇷 ve dolayısıyla Avusturya 🇦🇹, Türkiye 🇹🇷'yi Avrupa Birliği 🇪🇺 kapısı önünde çok ama çok bekletir.

banner
banner
banner
banner
banner

AKEL'den Özersay iması…
image “Akıncı gider ve başkası seçilirse öneriyle ilgili olgular aleyhimize kullanılacak” Çelebis öneriyi neden reddetiklerini açıkladı…
Anastasiadis'in Akıncı'ya yönelik cevap mektubunda Hristofyas- Talat yakınlaş...
image 'Kıbrıs Cumhuriyeti' Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Vasilis Palmas, Nikos Anastasiadis’in KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın hidrokarbonlarla ilgili önerisi hakkındaki cevap mektubunun bir hafta sonra BM Genel Sekreter...
Haziran 2019'da Güney Kıbrıs'a gelen turist sayısında düşüş görüldü
image Kıbrıs Devlet İstatistik Dairesi’ne göre, Haziran 2018 dönemiyle kıyasla Haziran 2019 döneminde adaya gelen turistlerin sayısında yüzde 0,3 oranında düşüş görüldü.