Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 21 Ağustos 2018, Salı 12:39
banner

Medvedev'in Kuzey kıbrıs Türk Cumhuriyeti ifadesini kullanması endişelendirdi

Medvedev'in Kuzey kıbrıs Türk Cumhuriyeti ifadesini kullanması endişelendirdiCumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, ucu açık müzakere döneminin kapandığına dikkat çektiği bayram mesajına Rum tarafından cevap geldi.
Paylaş  
6
0
8
1

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın mesajına cevap olarak, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri’nin aldığı inisiyatife bir tamam yanıt verdiğini, bu nedenle “hiçbir cevap vermesi gerekmediğini” öne sürdü.

Alithia’nın “Prodromu: Biz Bir Tamam Yanıt Verdik” başlıklı haberine göre, Prodromu, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Kurban Bayramı mesajına dün TVONE isimli yayın kuruluşunun bir programı aracılığıyla cevap verdi. “Cevap vermeme gerek yok çünkü Başkan Anastasiadis Genel Sekreter’in aldığı inisiyatife bir tamam yanıt verdi” diyen Prodromu şunları ekledi:

“ Belirleyici olan yalnız Eylül değildir. Müdahil tarafların BM’ye söyledikleri de belirleyicidir. Kıbrıs Türk toplumunun ve Türkiye’nin müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin tavrı olumlu mu, ortaya çıkacak. BM Genel Sekreteri’nin Lute aracılığıyla aldığı inisiyatifin sonucunu bekliyoruz. Var olan tek giz, müdahil tarafların verdiği cevaplardır.”

“MEDVEDEV’İN AÇIKLAMASI DİL SÜRÇMESİ”

Aynı gazete “Prodromu: Medvedev’in Açıklamaları Dil Sürçmesi” başlıklı haberinde ise, Prodromu’nun, Rusya Federasyonu Başbakanı Dimitri Medvedev’in “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” ifadesini kullanması hakkında “Ta Nea” isimli Yunan gazetesine değerlendirmeye yer verdi.

Habere göre, “Bu açıklama, Moskova ile geleneksel ilişkilere rağmen Lefkoşa’da endişeye neden oldu” vurgusunu yapan Prodromu, “Dikkat ve uyanıklılık gerek. Bu tür dil sürçmeleri veya otomasyonlar bir çeşit içselleştirme ve/veya işgali normalleştirmeyi gündeme getirebilir” uyarısında bulundu.

Türkiye-ABD ilişkilerindeki sürtüşme de hatırlatılarak, son dönemde Türkiye–Rusya ilişkilerinde gözlemlenmekte olan yakınlaşmanın Güney Kıbrıs ve Kıbrıs sorununa yan etkileri olup olamayacağı sorulan Prodromu şu cevabı verdi:

“Özellikle Kıbrıs sorununda on yıllardan beridir Türk tavrının ne refahla, ne ekonomik durgunlukla, ne siyasi istikrarla, ne karışıklıklar, ne de maceralarla değiştiğine az çok alıştık. Çözüme ulaşabilmemiz için değişmesi gereken Türkiye’nin bu yaklaşımıdır.”

Politis, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bayram mesajını “Akıncı, Türkiye’deki Krizden Fırsatlar Görüyor… Eylül, Kıbrıs Sorunu Açısından Önemli – Ekonomik Reformlar Kıbrıslı Türkler Açısından Gerekli”  başlık ve spotları altında özetledi.

Fileleftheros da “BM Genel Sekreteri’ne Oynuyorlar… Akıncı, Guterres Kararlarının Türk Taleplerini Karşılayacağını Umuyor… Kıbrıslı Türklerin Lideri Üç Maksada Hizmet Etmek İstiyor… Erdoğan’ı Avrupa’ya Bakmaya Çağırıyor” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Haravgi, “Akıncı, Eylül Önemli Gelişmeler Ayı. Herkes Kıbrıs Sorununda Olumlu Gelişmelere Yardımcı Olsun… Türkiye’nin Avrupa Sürecinin Devamı Kıbrıs’a Etkisi Olumlu Olur” başlığını attı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
21 Ağustos 2018, Salı
GOKCE KAVAK         - İzmir, Türkiye
Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾, Türkiye 🇹🇷'nin (Türkiye 🇹🇷 eğer kabul ederse) çok büyük oranda Avrupa Birliği 🇪🇺'ne açılacak kapısı olacaktır. Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾'nin, Nicos Anastasiades'in son Cumhurbaşkanlığı'nda ve Avrupa Birliği 🇪🇺 Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker'in Kıbrıs Sorunu 🇨🇾 için son kozunu iyi niyetli kullanabilmesi için Türkiye 🇹🇷'nin Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾 ile aralarındaki tüm buzları bir kenara bırakıp yeniden ve tekrar barışması gerekir. Yoksa hem Yunanistan 🇬🇷 ve dolayısıyla Avusturya 🇦🇹, Türkiye 🇹🇷'yi Avrupa Birliği 🇪🇺 kapısı önünde çok ama çok bekletir.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Anastasiadis: "Sadece vermekle Kıbrıs sorunu çözülmüyor"
image “Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa ilişkin Kıbrıs Türk tarafına yönelik eleştirilerde bulunarak “sadece vermekle Kıbrıs sorunu çözülmez” şeklinde konuştu.
Kıbrıslı Türk ve Rum öğrencilerin Strazburg ziyareti Rum tarafında tartışma k...
image Kıbrıslı Türk ve Rum öğrencilerin Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Güney Kıbrıs bürosu ve Rum Eğitim Bakanlığı’nın işbirliğiyle AP’a gerçekleştirdikleri ortak ziyaretler Güney Kıbrıs’ta tartışma konusu oldu.
Rum-Rus ilişkilerinde yeni gerilim...
image Rusya’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Stanislav Osadchiy, AB’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırım ve Rum Merkez Bankası’nın son icraatlarından rahatsızlık belirtti.