Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 22 Ağustos 2018, Çarşamba 10:56
banner

Gaziler Rumları Şilluris'e, Kıbrıs sorunu hakkında muhtıra verdi

Gaziler Rumları Şilluris'e, Kıbrıs sorunu hakkında muhtıra verdiPiroi (Gaziler) Rumları, bir araya geldikleri Rum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’e, Kıbrıs sorunu hakkında muhtıra verdiği belirtildi.
Paylaş  
16
11
17
1

Fileleftheros gazetesi, Piroi (Gaziler) İhtiyar Heyeti ve “Piroi” göçmen derneği üyelerinden oluşan heyetin, dün sabah Rum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’i ziyaret ederek, Barış Harekatının 2. Aşamasının yıldönümü nedeniyle, Kıbrıs sorunu hakkında muhtıra verdiğini yazdı.

Habere göre, Piroi (Gaziler) İhtiyar Heyeti Başkanı Konstantinos Adamos başkanlığındaki heyetin verdiği muhtırada, “Kıbrıs sorununun çözümünün Ada’nın tüm nüfusunun endişelerini gidermesi, yaşayabilir ve adil olması, ayrıca BM kararlarına ve AB Müktesebatına uyması, Kıbrıs’ın mutlak egemenlik, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını garanti altına alması gerektiği” belirtildi.

Muhtırada, ata topraklarına geri dönülmesi ve Ada’nın yeniden birleştirilmesi çabalarının kararlılıkla sürdürüleceğine dikkat çekilirken, AB ve BM üyesi bir ülkede mevcut durumun kabul edilemez olduğu savunuldu.

Piroi (Gaziler) Rumları, Şilluris’ten gelecek nesiller için adalet ve barışın sağlanması amacıyla iki kesimli iki toplumlu federal çözümün bulunmasına yardımcı olmasını istedi.

Heyet ayrıca, Güney Lefkoşa’nın yol trafiğine önemli ölçüde yardımcı olacak olan Lefkoşa-Larnaka yolunun açılması amacıyla Türk askerinin geri çekilmesini talep etti.

İhtiyar Heyeti Başkanı Konstantinos Adamos bu yolun açılması durumunda bunun tüm bölge için olumlu bir gelişme olacağını ifade etti.

Heyet, “Ay. Antipa Bizans Kilisesi”nin tamiri için de Şilluris’ten yardım istedi.

Rum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris ise, Piroi (Gaziler) Rumlarının ata topraklarına geri dönmesinin çözümden geçtiğini söyledi ve sınır kapısının açılması talebine de desteğini belirtti.

Şilluris, açılan sınır kapılarının sadece Kıbrıslı Türklerin gereksinimlerine hizmet etmemesi gerektiğini de savundu.

Kilise konusunda ise Şilluris, kilisenin durumunun belirlenmesi ve yenilenmesine öncelik verilmesi, bunun için çalışmanın derhal yapılması gerektiğini ifade etti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
22 Ağustos 2018, Çarşamba
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
1974 öncesi yaptıkları hataları ve bu hatalar için onları yönlendirenleri de ekleseydiler yaygaralarına....

banner
banner
banner
banner
banner

Oktay'ın KKTC'deki temasları Rum basınında: "Kıbrıs'ın kıta sahanlığını ikiye...
image Gemi Kurtaran römorkörünün dün, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın da katıldığı törenle KKTC'ye törenle devredilmesi ve Oktay'ın yaptığı konuşma Rum basınında yer buldu.
Rum Enerji Bakanı Lakkotripis: "Afrodit'ten faydalanılması konusunda bir kalk...
image Rum Enerji Bakanı Lakkotripis dörtlü zirve ve enerji konularında açıklamalarda bulundu. Lakkotripis, “Afrodit” yatağından faydalanılması konusunda, ortak kabul edilebilir bir kalkınma planına varmak amacıyla konsorsiy...
Hristodulidis: "Müzakerelerin yeniden başlaması için uygun şartlar yaratılmal...
image Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla müzakerelerinin yeniden başlaması için uygun şartların yaratılmasının önemine işaret etti.