Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 22 Ağustos 2018, Çarşamba 10:56
banner

Gaziler Rumları Şilluris'e, Kıbrıs sorunu hakkında muhtıra verdi

Gaziler Rumları Şilluris'e, Kıbrıs sorunu hakkında muhtıra verdiPiroi (Gaziler) Rumları, bir araya geldikleri Rum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’e, Kıbrıs sorunu hakkında muhtıra verdiği belirtildi.
Paylaş  
7
2
8
1

Fileleftheros gazetesi, Piroi (Gaziler) İhtiyar Heyeti ve “Piroi” göçmen derneği üyelerinden oluşan heyetin, dün sabah Rum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’i ziyaret ederek, Barış Harekatının 2. Aşamasının yıldönümü nedeniyle, Kıbrıs sorunu hakkında muhtıra verdiğini yazdı.

Habere göre, Piroi (Gaziler) İhtiyar Heyeti Başkanı Konstantinos Adamos başkanlığındaki heyetin verdiği muhtırada, “Kıbrıs sorununun çözümünün Ada’nın tüm nüfusunun endişelerini gidermesi, yaşayabilir ve adil olması, ayrıca BM kararlarına ve AB Müktesebatına uyması, Kıbrıs’ın mutlak egemenlik, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını garanti altına alması gerektiği” belirtildi.

Muhtırada, ata topraklarına geri dönülmesi ve Ada’nın yeniden birleştirilmesi çabalarının kararlılıkla sürdürüleceğine dikkat çekilirken, AB ve BM üyesi bir ülkede mevcut durumun kabul edilemez olduğu savunuldu.

Piroi (Gaziler) Rumları, Şilluris’ten gelecek nesiller için adalet ve barışın sağlanması amacıyla iki kesimli iki toplumlu federal çözümün bulunmasına yardımcı olmasını istedi.

Heyet ayrıca, Güney Lefkoşa’nın yol trafiğine önemli ölçüde yardımcı olacak olan Lefkoşa-Larnaka yolunun açılması amacıyla Türk askerinin geri çekilmesini talep etti.

İhtiyar Heyeti Başkanı Konstantinos Adamos bu yolun açılması durumunda bunun tüm bölge için olumlu bir gelişme olacağını ifade etti.

Heyet, “Ay. Antipa Bizans Kilisesi”nin tamiri için de Şilluris’ten yardım istedi.

Rum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris ise, Piroi (Gaziler) Rumlarının ata topraklarına geri dönmesinin çözümden geçtiğini söyledi ve sınır kapısının açılması talebine de desteğini belirtti.

Şilluris, açılan sınır kapılarının sadece Kıbrıslı Türklerin gereksinimlerine hizmet etmemesi gerektiğini de savundu.

Kilise konusunda ise Şilluris, kilisenin durumunun belirlenmesi ve yenilenmesine öncelik verilmesi, bunun için çalışmanın derhal yapılması gerektiğini ifade etti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
22 Ağustos 2018, Çarşamba
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
1974 öncesi yaptıkları hataları ve bu hatalar için onları yönlendirenleri de ekleseydiler yaygaralarına....

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Asırlık rahibe hayatını kaybetti
image Apostolos Andreas Manastırı’nın Rahibesi hayatını kaybetti.
Rus Elçi: "AB'nin yaptırımları ve KMB'nin kararlarından ötürü Rus yatırımcı ç...
image Rusya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav Osachi, AB’nin Rusya`ya karşı yaptırımları ve Güney Kıbrıs Merkez Bankası’nın (KMB) kararlarından dolayı çok sayıda Rus şirketin ayrıldığını ve Rus vatandaşlarının Güney Kı...
Güney'de gerçekleşen soygunda 'G3 tüfek' çalındı
image Limasol’da sakin 38 yaşındaki bir kişinin evinde geçtiğimiz Çarşamba akşamı gerçekleşen bir soygunda, şahsa ait askeri G3 tüfeğinin yanı sıra evden silahın mekanizması, 200 adet mermi, bin 400 Euro nakit para ve bin 6...