Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 31 Ağustos 2018, Cuma 10:52
banner

KKTC'de kalan Rum mal varlıkları, "Kıbrıs Cumhuriyeti" adına devredildi

KKTC'de kalan Rum mal varlıkları, Kıbrıs Cumhuriyeti adına devredildiKooperatif Bankası işlemlerinin Hellenic Bank’a devir hazırlıkları son aşamasına gelirken, Kooperatif Bankası (SKT) ve Kooperatif Kredi Şirketleri’nin (SPI) KKTC’de kalan mal varlıkları tartışma konusu oldu.
Paylaş  
19
11
18
1

Fileleftheros’un “Kooperatif Bankalarının Tarlaları Kurtarıldı” başlıklı haberine göre Rum Meclisi “Göçmenler” Komitesi Başkanı Skevi Kukuma, kooperatif şirketlerinin KKTC’de kalan “mal varlıklarının ne olacağı” konusunu gündeme getirdi.

Maliye Bakanlığı Genel Müdürü imzasını taşıyan cevap mektubuna göre kooperatif şirketlerinin bugün KKTC’de kalan mal varlıkları, Rum yönetiminin Kooperatif Merkez Bankası’na 2 milyar 521 bin Euro yatırdığı 2013-2014 döneminde “Kıbrıs Cumhuriyeti” adına devredildi.

Devredilen 46 mal varlığının daha önce Kooperatif Merkez Bankası, 64’ünün Strovolo kooperatif şirketi, 1’i Öğretmenler Kooperatif Bankası, 1’i Tamasu Orini ve Pitsilya kooperatif şirketi, 9’u “Mağusa”-Larnaka Kooperatif şirketi, 18’i “Makrasika” (İncirli) Kooperatif Şirketi, 3’ü Kırmızıköyler kooperatif şirketi ve 1’i Lefkoşa Kooperatif Şirketi’ne ait olduğu belirtildi.

Rum Maliye Bakanlığı’nın cevap yazısında ayrıca, kooperatif şirketleri adına Kooperatif Şirketleri Mukayittliği tarafından yetkilendirilmiş özel şahıslar tarafından yönetilen 180 mal varlığı daha bulunduğunu bilgisine de yer verildi.

Aynı gazete “Anahtarlar Bugün Teslim Ediliyor” başlıklı manşet haberinde ise Güney Kıbrıs genelinde faaliyet gösteren 172 kooperatif şirketi şubesinin anahtarlarının bugün öğle saatleri itibarıyla Hellenic Bank’a verileceğini, bu şubelerin pazartesi günü itibarıyla Hellenic Bank tarafından işletileceğini ATM’lerin ise hem kooperatif hem de Hellenic banka/kredi kartlarını kabul edeceğini yazdı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
31 Ağustos 2018, Cuma
GOKCE KAVAK         - İzmir, Türkiye
Ama aynı şekilde Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾'ndeki ya da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) tarafındaki Kıbrıs Türk ve Türk varlıkları da Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾 adına Güney Kıbrıs Rum Yönetimi 🇨🇾 (GKRY) tarafından çok büyük özenle ve önemle korunsun ve saklansın. Ben bu arada Gökçe Kavak olarak hem Türkiye 🇹🇷'deki Türk ve Birleşik Krallık 🇬🇧'taki İngiliz Türkü ve İngiliz vatandaşı olarak Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾'nden ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi 🇨🇾 (GKRY)'nden şahsım ve ülkem adıma çok ileri gittiğim için cidden çok ama çok özür dilerim ama lütfen Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi 🇨🇾 (GKRY), Türkiye 🇹🇷 ile zaten çok gergin olan diplomatik ilişkilerini daha da germesin. Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾 birleştiği an ilişkiler daha eli çabuk ve eli kolay düzelsin.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Birleşmiş Milletler'den yaz içerisinde konferans"
image Rum basınında bugün yer alan bir haberde, Birleşmiş Milletler’in (BM) nihai hedefinin, manzaranın netleşmesi için, Kıbrıs sorunuyla ilgili bütün meseleler ve boyutların açıklığa kavuşması hedefiyle, yaz aylarında müda...
Mitsero madeninden ikinci kadın cesedi çıktı
image Cesedi geçen Pazar günü Mitsero’daki terk edilmiş madende, maden rögarında bulunan Marry Rose (38) isimli Filipinli kadının katil zanlısı olarak tutuklanan ve Marry Rose’u ve 6 yaşındaki kızını öldürdüğünü itiraf eden...
Silikiotis, Kıbrıslı Türklerin yeniden birleşme mesajı verdiğini iddia etti
image AKEL AP Milletvekili Neoklis Silikiotis, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde oy kullanacak Kıbrıslı Türklerin yeniden birleşme mesajı verdiğini iddia etti.