Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 6 Eylül 2018, Perşembe 07:52
banner

Güney Kıbrıs artan göç akışına karşı Avrupa Birliği'nden dayanışma istedi 

Güney Kıbrıs artan göç akışına karşı Avrupa Birliği'nden dayanışma istedi Eurostat verilerine göre 2018’de Kıbrıs’ın AB üyesi ülkeler arasında, nüfusuna oranla sığınma başvuruları bakımından ilk sırada bulunuyor.
Paylaş  
3
1
4
0

Ocak’tan Ağustos 2018’e kadar Kıbrıs’ta uluslararası koruma başvurularının 2017’nin ilgili dönemiyle karşılaştırıldığında %55’lik artış olduğunu, aynı dönemde sığınma başvurularının 2017’deki 2,600 kişiye karşılık 2018’de 4,022 olduğunu bildirilirken, 2018’deki sığınma başvurularının çoğunluğunun 860 kişiyle Suriye’den olduğunu, onu Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Mısır ve İran’ın izlediğini açıkladı.

Kıbrıslı yetkililerin AB üyesi ülkelerle bir dizi temaslar yapacağı, özellikle aynı sorunla karşı karşıya bulunan Akdeniz ülkelerinin daha iyi koordinasyon ve Avrupa’dan dayanışma istediklerini belirtildi.

Dışişleri Bakanı’nın AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası yüksek temsilcisi Federica Mogherini’ den bir görüşme talep edeceği, Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos’la da görüşüleceği duyuruldu.

Avrupa’nın dayanışmasının, tüm AB üyelerini kapsayacak bir görev dağılımı sistemi dâhil açık bir politika şeklini alması gerektiğine dikkat çeken İçişleri Bakanı, yeni bir AB göç politikasının, birlik sınırındaki ülkeler için oransız bir yük olmaması gerektiğini, küçük ülkelerin bu akışları kabul edebilecek büyüklükte olmadığını kaydetti.

Dışişleri Bakanlığının komşu ülkelerden artan akışı azaltmak, olası bir geri kabul için Lübnan yetkilileriyle temaslar yapacağını ifade eden Petrides, Kıbrıs’ın, 1974’ten beri adayı bölen 180 kilometrelik ara bölgede ‘kör noktaları’ izlemeyi ve deniz devriyelerini artıracağını söyledi.

İçişleri Bakanı Petrides’e göre, 2018’de sığınma başvurusu yapanların büyük çoğunluğu, yani 1520 kişi Kıbrıs’a ara bölgeden, 1569’u devletin yasal limanlarından ve 72’si deniz yoluyla girdi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Avramopulos: "AB, mültecilerle ilgili her türlü yardımı yapmaya hazır"
image Avrupa Komisyonu’nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Komiseri Dimitris Avramopulos’un, AB’nin, Güney Kıbrıs’a mülteci akışından kaynaklanan sorunlarla ilgili her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu söylediği ...
Güney'de tapu memurundan milletvekiline taciz suçlaması
image Rum tapu dairesinde çalışan bir kadın memur,  bir milletvekili hakkında taciz ve hakaret suçlamasında bulundu.
Ay Napa'da İrlandalı erkek turiste tecavüz!
image Ay Napa’da 20 yaşındaki İrlandalı erkek turistin bir barda tecavüze uğradığı, polisin bir bar çalışanını tutukladığı, ikinci şüpheliyi ise bulamadığı belirtildi.