Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 6 Eylül 2018, Perşembe 11:42
banner

Rum Başsavcı Kliridis, Mauritius'daki "İngiliz Üsleri" davasında savunma yaptı

Rum Başsavcı Kliridis, Mauritius'daki İngiliz Üsleri davasında savunma yaptıRum Başsavcı Kostas Kliridis’in, Afrika kıtasına bağlı bir ada ülkesi olan Mauritius’daki İngiliz üsleriyle ilgili, Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nda görülmeye başlanan davada savunma yaptığı bildirildi.
Paylaş  
3
1
3
0

Politis gazetesi, davanın doğrudan Kıbrıs’ı ilgilendirmiyor olmasına karşın, Adalet Divanı’nın vereceği kararın, adadaki İngiliz üsleriyle ilgili durumlarda da değerlendirilebileceğini yazdı.

Gazete, Kliridis’in savunmasında, sömürgeciliğin uluslararası hukuku; özellikle de Birleşmiş Milletler Anlaşması’nı ihlal ettiğini ve self-determinasyon hakkının, bağımsız bir ülke için vazgeçilmez olduğunu vurguladığını kaydetti.

Kliridis, sömürgelikten kurtulmayla ilgili yasal ilkelerin uygulanış yönteminin, her durumda belirli olgulara göre farklılık gösterebileceğini; ancak bu ilkelerin uygulanmasından, değişik tanımlar eklenmek suretiyle kaçınılamayacağını söyledi.

Habere göre Kliridis, bu söylemini örneklendirerek, “sömürge” denen bir bölgeye “askeri üs” tanımlaması yapılması veya bir bölgenin “sömürge olmayan bölge” ilan edilmesi kaydıyla, yasal ilkelerin uygulanmasından kaçınılmasının mümkün olmadığını kaydetti.

Kliridis, İngiltere Yüksek Mahkemesi’nde 30 Temmuz’da görülen “Bashir Davası”nda, İngiliz askeri üssü olan Kıbrıs topraklarının yüzde 3’lük bölümünün, İngiliz sömürgesi olduğuna hükmedildiğini ve İngiltere’nin bizzat, farklı isimle de olsa sömürgeciliğin hala yaşıyor olduğunu düşündüğünü belirtti.

Gazete, Rum hukukçu Polis Poliviu’nun ise savunmasında, self-determinasyon hakkının içeriğine değinerek, sömürgeliğin geçmişin bir kalıntısı olduğunu söylediğini yazdı.

Habere göre Poliviu, sömürgeliğin gelecek için engel teşkil etmesine izin verilmemesi ve hızlı şekilde sona erdirilmesi gerektiğini vurguladı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Güney Kıbrıs hukuk sisteminde köklü değişikliğe gidiliyor
image Rum hükümeti, Güney Kıbrıs hukuk sistemine köklü değişiklikler getirecek dokuz yasa tasarısını yürürlüğe koymaya hazırlanıyor.
"Kıbrıslı demek eski Türk demek"
image DİSİ Başkanı Averof Neofitu, İngiltere’nin 1878 yılında Kıbrıs adasını Osmanlı Devleti’nden kiralaması ve 1914’te ise adaya el koyması sonrasında “Kıbrıslı’nın” ne demek olduğuna ilişkin “Kıbrıs Cumhuriyeti” yasaların...
Güney'de ticaret açığında yüzde 12,8 düşüş gözlendi
image Rum İstatistik Dairesi’nin pazartesi günü yayımladığı verilere göre, ülkede Ocak-Ekim 2018’de ticaret açığı %12,8 düştü.