Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 10 Eylül 2018, Pazartesi 12:00
banner

İngiltere'nin, Lute'un temaslarını geciktirdiği iddia edildi

İngiltere'nin, Lute'un temaslarını geciktirdiği iddia edildiİngiltere’nin, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un temaslarını geciktirdiği iddia edildi.
Paylaş  
3
0
3
0

Fileleftheros gazetesi, güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere dayanarak, Lute’un Haziran ayında İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ile görüşmek için randevu talebinde bulunduğunu; ancak Londra’nın, Lute’u, Crans Montana’daki görüşmelere de katıldığı gerekçesiyle İngiltere Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan’a gönderdiğini öne sürdü.

Gazete, aynı bilgilere dayanarak, Lute’un bu duruma tepki gösterdiğini ve Hunt ile görüşmekte ısrarcı olduğunu; ancak İngiltere’den yine, Lute’un Kıbrıs sorunu ile ilgilenen Duncan ile görüşeceği yanıtını aldığını iddia etti.

Londra’daki randevu konusunun hala açıkta olduğunu ve Lute’un buradaki görevinin muhtemelen gecikeceğini belirten gazete, Lute’un raporunu 20 Eylül’den önce teslim etmesi gerektiğini anımsattı.

Gazete, İngiltere’nin son dönemde her ne kadar Brexit’e odaklanmış olsa da, Kıbrıs sorunuyla ilgili bilindik iletişim kanallarını muhafaza ettiğini ve elde ettiği bilgilere dayanarak, İngiltere’nin Kıbrıs sorununda diyaloğun yeniden başlaması halinde, takvim belirlenmesi gerektiği konusundaki Türk yaklaşımını benimsediğini öne sürdü.

Lute’un yarın, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile görüşeceğini anımsatan gazete, Atina’nın güvenlik konusunda bütünlüklü bir öneri hazırlayıp yetkili mercilere sunduğunu kaydetti.

KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜLECEĞİ İDDİA EDİLİYOR

Öte yandan Haravgi gazetesi ise, Rum Hükümet kaynaklarına dayandırarak aktardığı haberinde, Kıbrıs sorununun çözümsüz kalmayacağını iddia etti.

Gazete, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorunu müzakerelerinin geleceğiyle ilgili ne düşündüğünü kimsenin bilmediğini; ancak BM Genel Kurulu’ndaki çalışmaların bitiminin akabinde (29-30 Eylül tarihlerinde), müdahil taraflarla yapacağı görüşmelerde niyetinin ne olduğuyla ilgili bazı işaretler vereceğini öne sürdü.

Bu arada, Haravgi gazetesi Lute-Kocias görüşmesinin bugün gerçekleşeceğini, Politis gazetesi ise “öbür gün” gerçekleşeceğini yazdı.

LUKAİDİS: “BAŞKAN’IN EYLEMLERİ FAYDALI OLMALI”

Bu arada, Alithia gazetesi de, AKEL’in Meclis Grup Sözcüsü Yorgos Lukaidis’in, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorunuyla ilgili eylemlerinin vatan için faydalı olmasını temenni ettiğini yazdı.

Haberde, Lukaidis’in, Kıbrıs sorunuyla ilgili gelen bilgilerin, çözümün imkansız olmadığını gösterdiğini ve Türkiye’nin tutumunun da, bu doğrultuda belirleyici olacağını söylediği kaydedildi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Rum Gazeteciler Birliği ile Rus Gazeteciler Birliği arasında işbirliği
image Rum Gazeteciler Birliği (ESK) ile Rus Gazeteciler Birliği arasında işbirliği protokolü imzalandığı bildirildi.
Güney'de kitapların taşınması için insan zinciri oluşturuldu
image Güney Lefkoşa’daki Kıbrıs Üniversitesi’nin merkez binasındaki eski kütüphanede kalan son 600 kitabın, kampüs içerisinde inşa edilen yeni kütüphane binasına taşınması amacıyla 4 kilometrelik insan zinciri oluşturulduğu...
Güney'de göçmenlere yönelik ödeneklerde azalma yaşanmaya devam ediyor
image Rum İçişleri Bakanlığı bütçesinde yer alan Kıbrıs Türk evlerinin ve sosyal konut tipi evlerin bakım ve onarımıyla ilgili ayrılan ödeneğin azalmaya devam ettiği belirtildi.