Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 11 Eylül 2018, Salı 08:01
banner

Almanya Dışişleri Bakanı Maas: "Türkiye'nin Avrupa süreci Kıbrıs sorunun çözümü ile bağlantılıdır"

Almanya Dışişleri Bakanı Maas: Türkiye'nin Avrupa süreci Kıbrıs sorunun çözümü ile bağlantılıdırPazartesi günü Berlin’de Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Kıbrıs sorunun çözümünün Türkiye’nin Avrupa süreci ile bağlantılı olduğunu söyledi.
Paylaş  
20
0
20
2

Hristodoulidis ise kendi açıklamasında “ülkelerimizin pek çok alandaki hedefleri ve çıkarları aynı yöndedir” dedi.

Maas, Berlin’de Kıbrıslı meslektaşını “Almanya’nın büyük bir dostu ve Almanya’nın ikili ve Avrupa konularında önemli bir ortağı olan ülkenin Dışişleri Bakanı” olarak kabul etti.

Kıbrıslı meslektaşıyla ele aldıkları konularla ilgili olarak Almanya Dışişleri Bakanı Kıbrıs konusunda, “Almanya’nın Kıbrıs sorununa kalıcı ve yaşayabilir bir siyasi çözüm bulunması sürecini ve her iki tarafta da güven artırıcı ilişkilerin kurulmasını desteklediğini” söyledi ve “her iki taraftan ve özellikle de Türk tarafından üretici bir pozisyon sergilemelerini bekliyoruz. Bir çözüm bulunması sadece iki taraf için değil, tüm bölge için çok önemlidir” dedi.

Alman Bakan ayrıca, Kıbrıs hükümetinin bölge ülkeleri ile güvenlik ilişkileri konusunda üstlendiği inisiyatifleri çok önemli olarak nitelendirdi ve ayrıca Brexit konusunun da ele alındığını ve Almanya’nın Kıbrıs ile Britanya arasındaki ilişkileri çok iyi bildiğini söyledi.

Kıbrıs Dışişleri Bakanı ise kendi açıklamasında görüşmeleri çok verimli olarak niteleyerek pek çok alanda iki ülkenin hedefleri ve çıkarlarının aynı yönde olduğunu vurguladı.

Kıbrıs konusunda Maas’ı bilgilendirdiğini açıklayan Kıbrıslı Bakan “bir çözüm bulunabilir” dedi.

Bunun yanı sıra iki bakan, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Almanya’ya gerçekleştireceği ziyareti de görüştü.

Soruları yanıtlayan Alman Bakan, Kıbrıs sorunun çözümünün Türkiye’nin Avrupa süreci ile bağlantılı olduğunu vurguladı ve “Kıbrıs sorununun çözümü Türkiye’nin Avrupa sürecinde bulunuyor. AB ile ilişkilerinin nasıl gelişeceği Türkiye’yi ilgilendirir. İlişkilerin iyileşmesi herkesin yararına olacak” dedi.

Almanya’nın amacının da Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi olduğunu, geçen hafta Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyarette mevcut sorunlara değindiğini ve Ankara ile bir diyalog başlatılması gerektiği konusunda ısrarlı olduğunu belirtti.

Aynı soruyu yanıtlayan Hristodoulidis, Kıbrıs konusunu geçen hafta Fransa Dışişleri Bakanı ile de görüştüğünü dile getirerek, “AB’ye yakın olan ve Birlik ilkelerine saygı gösteren bir komşu istiyoruz. Türkiye’den AB ve Kıbrıs karşısındaki yükümlülüklerini yerine getirmesini ve Kıbrıs sorunun çözümünde bir rol üstlenmesini bekliyoruz. AB’ne yaklaşıp yaklaşmayacağı Türkiye’nin tutumuna bağlıdır” dedi.

Kıbrıslı Bakan pazartesi günü öğleden sonra Avrupa konularından sorumlu Almanya Dışişleri Bakanı Vekili Mikael Roth daha sonra Alman parlamentosu Bundestag’ın Dışişleri Komisyonu ve Avrupa İşleri Başkanları ile görüşecek, Almanya Şansölyesi ve Alman yetkililerle bir araya gelecek ve akşam Almanya parlamentosu Kıbrıs dostları heyetiyle yemeğe katılacak.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
1
 
2
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
13 Eylül 2018, Perşembe
şener yozgatlı         - anadolu
geç bu işleri baas rumları aldınız ab ye kktc yi neden almadınız.şimdide çıkmış zart zurt diyosunuz.yakında biz ab yi istemeyeceğiz

11 Eylül 2018, Salı
Levanta Gursen         - Girne
Ne demektir ki Türkiye'yi ve Kıbrıslı halkına böyle baskı yapılsın. Bizim İnsanlar Haklarımız nerde?? Bizim kendi geleceğimizi haklarımız neder?? Sırf onların bu anlaşma'dan çıkarları olacak diye Kıbrıslı halkını Ölüme göderiyorlar. Şiddetle kınıyorum hepsini de!!!!!!

banner
banner
banner
banner
banner

AKEL'den Özersay iması…
image “Akıncı gider ve başkası seçilirse öneriyle ilgili olgular aleyhimize kullanılacak” Çelebis öneriyi neden reddetiklerini açıkladı…
Anastasiadis'in Akıncı'ya yönelik cevap mektubunda Hristofyas- Talat yakınlaş...
image 'Kıbrıs Cumhuriyeti' Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Vasilis Palmas, Nikos Anastasiadis’in KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın hidrokarbonlarla ilgili önerisi hakkındaki cevap mektubunun bir hafta sonra BM Genel Sekreter...
Haziran 2019'da Güney Kıbrıs'a gelen turist sayısında düşüş görüldü
image Kıbrıs Devlet İstatistik Dairesi’ne göre, Haziran 2018 dönemiyle kıyasla Haziran 2019 döneminde adaya gelen turistlerin sayısında yüzde 0,3 oranında düşüş görüldü.