Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 12 Eylül 2018, Çarşamba 09:12
banner

Kocias: "İttifak ve güvenlik anlaşmaları iptal edilmesi gerekir"

Kocias: İttifak ve güvenlik anlaşmaları iptal edilmesi gerekirBM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Jane Holl Lute’nin bugün Londra’ya gitmesi bekleniyor.
Paylaş  
13
0
14
0

Londra'ya gitmeden önce Yunanistan Dışişleri Bakanı Nokos Kocias ile görüşen Lute, görüşme ile ilgili açıkalma yapmadı.
Kocias, Lute’ye Atina’nın Kıbrıs sorunundaki metodoloji ve takvim ile ilgili görüşlerini açıkladı.

İki saat süren görüşme sırasında Bakan Kocias, Kıbrıs sorununun “işgal ve istila” sorunu olduğunu iddia etti. Ve Yunanistan’ın Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türkler, Maronitler, Latinler ve Ermenilerin güvenli hissetmelerini hedeflediğini söyledi.

Kotzias, “bundan dolayı ittifak ve güvenlik anlaşmaları iptal edilmesi gerekir” dedi.

Yunan Bakanı ayrıca, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorununda esaslı bir müzakere yapılması durumunda yapıcı çözümler için niyet ve irade olup olmadığının belirlenmesi amacıyla ön çalışmalar yapılmasının şart olduğunu vurguladı.

Bu arada, Lute, Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmenin ardından her hangi bir açıklamada bulunmadı.

Kıbrıs Haber Ajansı’nın elde ettiği bilgilere göre, Bayan Lute Londra ziyareti sırasında Britanya Dışişleri Bakanlığında, Britanya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı ve Britanya hükümetinin Kıbrıs sorunundaki sorumlusu Sir Alan Duncan ile görüşecek.

Aynı bilgilere göre, Britanya devamlı bir şekilde Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlaması konusunda desteğini teyit etti.

Lute- Duncan görüşmesinin saati henüz belirlenmedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
1
 
2
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Birleşmiş Milletler'den yaz içerisinde konferans"
image Rum basınında bugün yer alan bir haberde, Birleşmiş Milletler’in (BM) nihai hedefinin, manzaranın netleşmesi için, Kıbrıs sorunuyla ilgili bütün meseleler ve boyutların açıklığa kavuşması hedefiyle, yaz aylarında müda...
Mitsero madeninden ikinci kadın cesedi çıktı
image Cesedi geçen Pazar günü Mitsero’daki terk edilmiş madende, maden rögarında bulunan Marry Rose (38) isimli Filipinli kadının katil zanlısı olarak tutuklanan ve Marry Rose’u ve 6 yaşındaki kızını öldürdüğünü itiraf eden...
Silikiotis, Kıbrıslı Türklerin yeniden birleşme mesajı verdiğini iddia etti
image AKEL AP Milletvekili Neoklis Silikiotis, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde oy kullanacak Kıbrıslı Türklerin yeniden birleşme mesajı verdiğini iddia etti.