Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 12 Eylül 2018, Çarşamba 09:12
banner

Kocias: "İttifak ve güvenlik anlaşmaları iptal edilmesi gerekir"

Kocias: İttifak ve güvenlik anlaşmaları iptal edilmesi gerekirBM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Jane Holl Lute’nin bugün Londra’ya gitmesi bekleniyor.
Paylaş  
4
0
5
0

Londra'ya gitmeden önce Yunanistan Dışişleri Bakanı Nokos Kocias ile görüşen Lute, görüşme ile ilgili açıkalma yapmadı.
Kocias, Lute’ye Atina’nın Kıbrıs sorunundaki metodoloji ve takvim ile ilgili görüşlerini açıkladı.

İki saat süren görüşme sırasında Bakan Kocias, Kıbrıs sorununun “işgal ve istila” sorunu olduğunu iddia etti. Ve Yunanistan’ın Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türkler, Maronitler, Latinler ve Ermenilerin güvenli hissetmelerini hedeflediğini söyledi.

Kotzias, “bundan dolayı ittifak ve güvenlik anlaşmaları iptal edilmesi gerekir” dedi.

Yunan Bakanı ayrıca, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorununda esaslı bir müzakere yapılması durumunda yapıcı çözümler için niyet ve irade olup olmadığının belirlenmesi amacıyla ön çalışmalar yapılmasının şart olduğunu vurguladı.

Bu arada, Lute, Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmenin ardından her hangi bir açıklamada bulunmadı.

Kıbrıs Haber Ajansı’nın elde ettiği bilgilere göre, Bayan Lute Londra ziyareti sırasında Britanya Dışişleri Bakanlığında, Britanya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı ve Britanya hükümetinin Kıbrıs sorunundaki sorumlusu Sir Alan Duncan ile görüşecek.

Aynı bilgilere göre, Britanya devamlı bir şekilde Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlaması konusunda desteğini teyit etti.

Lute- Duncan görüşmesinin saati henüz belirlenmedi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
1
 
2
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

AKEL, Niyazi Kızılyürek'i Avrupa Parlamentosu Milletvekili adayı gösterdi
image Kıbrıslı Türk tarih profesörü, akademisyen ve araştırmacı-yazar Niyazi Kızılyürek, Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili adayı gösterildi.
Larnaka'da kanalizasyon sistemi için yapılan kazılarda arkeolojik bulgulara r...
image Larnaka’da kanalizasyon sistemi için gerçekleştirilmekte olan kazılarda, yeni arkeolojik bulgulara rastlandığı belirtildi.
Eşcinsel çifte çocuk satışı
image Filipin uyruklu bir kadının, kendisinin olmayan bir buçuk yaşındaki yine Filipin uyruklu bir çocuğu Güney Kıbrıs’a getirerek, biri Kıbrıslı Rum diğeri Türkiye uyruklu olduğu iddia edilen eşcinsel evli çifte vermesi sk...