Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 12 Eylül 2018, Çarşamba 12:53
banner

Güney'de Mısır'la ilişkiler derinleştiriliyor

Güney'de Mısır'la ilişkiler derinleştiriliyorGüney Kıbrıs’ı ziyaret etmekte olan Mısır Meclis Başkanı Dr. Ali Abdel Aal ve beraberindekilerin Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ve Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis’le, iki ülke arasındaki ilişkilerin ekonomi, yatırımlar, enerji ve turizm alanlarında derinleştirilmesi odağında görüşmeler yaptığı haber verildi.
Paylaş  
13
10
13
0

Fileleftheros’un haberine göre Maliye Bakanı, Mısır heyeti ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Mısır’ı “çok önemli siyaset, güvenlik ve ekonomi açısından bir kapı, büyük bir bölgesel ekonomi” diye niteledi. 

“MISIR’IN EKONOMİK YARDIMA DEĞİL YATIRIMA İHTİYACI VAR”

AB üyesi olarak, Mısır’ın Avrupa Yatırım ve Avrupa Kalkınma bankaları gibi Avrupa birimlerinin Mısır’daki faaliyetlerini geliştirmelerine destek verdiklerini anlatan Yeorgiadis görüşmede, Mısır’ın mali desteğe değil yatırıma ihtiyaç duyduğunun belirtildiğini anlattı.  

Yeorgiadis, Güney Kıbrıs’ın, Mısır ekonomisini daha da geliştirme çabasında rol oynayabileceğine işaret etti. Bu maksatla görüştükleri önlemlerden birinin de iki ülke arasındaki çifte vergilendirmeden kaçınma anlaşmasının güncellenmesi olduğunu kaydeden Yeorgiadis, Güney Kıbrıs ile Mısır arasındaki ekonomik ilişkilerin de siyasi ilişkiler gibi geliştirilmesi maksadıyla başka benzer hareketlerde bulunulabileceğini söyledi.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak Mısır heyetinin Lakkotripis ile yaptığı görüşmede iki ülke arasında enerji alanındaki iş birliği ve bunun ileri götürülme yöntemlerinin ele alındığını yazdı.

AFRODİT GAZININ MISIR’A SEVKİ TAAHHÜDÜ

Habere göre “yetkili bir kaynak” Mısır tarafının, daha da sıkı bir iş birliği olacağını, Rum tarafının ise  “Afrodit” yatağındaki doğal gazın Mısır’a sevki çabası yönünde taahhütte bulunduğunu belirtti. Çok yakında bu konuda Mısır ile Güney Kıbrıs arasında devletler arası anlaşma imzalanması beklentisinden söz eden kaynak, “Mısırlı parlamento yetkilileri inşası için temel atma töreni Kasım ayında Kahire’de yapılacak ve Kıbrıs, Mısır ve Yunanistan’ı birbirine bağlayacak AuroAfrica Interconnector’a özellikle vurgu yaptı” dedi.

Lakkotripis’le görüşmenin turizm ayağında ise iki ülke arasındaki uçuşların artırılması ve Güney Kıbrıs-Yunanistan-Mısır vapur seferlerinin yeniden başlaması masaya yatırıldı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Güney'de Kıbrıslı Türkler için özel sağlık düzenlemeleri yapılacak
image Kıbrıslı Türklerin, Güney Kıbrıs’ta geçerli olan ve “GESİ” olarak bilinen Genel Sağlık Sistemi Yasası temelinde hak sahibi olmadığı, bu nedenle Kıbrıslı Türkler için özel bir düzenleme yapılmasına karar verildiği beli...
Güney Kıbrıs'a sığınma taleplerinde yüzde 148 artış gözlendi
image Güney Kıbrıs’a ulaşan mülteciler tarafından, 2019’un ilk aylarında yapılan “uluslararası koruma” başvurularında 2018’e oranla yüzde 148 artış olduğu bildirildi.
Güney'de gündem aynı: "Enerji konusu, Lute'un gelişi ve Çavuşoğlu-Katrougalos...
image Rum hükümetinin, enerji konuları ile Kıbrıs sorunu arasında bir bağlantı kurulmasını uygun görmediği ifade edildi.