Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 11 Ekim 2018, Perşembe 07:55
banner

Alman Dili Haftası, Güney ve Kuzey Kıbrıs'taki etkinliklerle 21 Ekim'de başlıyor

Alman Dili Haftası, Güney ve Kuzey Kıbrıs'taki etkinliklerle 21 Ekim'de başlıyorGüney Kıbrıs'ta üst üste ikinci yıl düzenlenen Alman Dili Haftası kültür programı ile başlayacak.
Paylaş  
1
1
1
0

Alman Dil Haftası 21.10.2018 - 2.12.2018 tarihleri arasında zengin bir kültür programı sunacak 13.12.18 - 11.2.2019 tarihleri arasında ise Altının tarihi sergi açık olacak. Tüm etkinlikler festival, Almanca sinema filmleri (İngilizce alt yazılı), konserler, kitap okuma, sergi, şiir ve geleneksel Kristmas/Noel pazarı içerecek. Ayrıca KKTC'de de etkinlikler yer alacak.

Bu konuda, bu etkinliği ikinci yıl düzenleyen Alman, Avusturya ve İsviçre Elçilikleri ve Goethe Enstitüsü tarafından Lefkoşa’da bir basın açıklaması düzenlendi.

Almanya’nın Güney Lefkoşa Büyükelçisi Franz Josef Krep bu yılki programın daha çok ve uzun etkinlikler içerdiğini açıkladı.

“Adada Alman kültürünün tanıtılması gerektiğine inanıyoruz çünkü okullarda Almanca öğrenen öğrenci sayısında büyük bir düşüş görüyoruz” diye konuşan Büyükelçi bunun nedeninin öğretim sistemindeki son reformlar olduğunu belirtti.

Eğitim Bakanlığı ile tartışmaların gerçekleştirildiğini ve okullara üçüncü bir mecburi dilin içerilmesinin düşünüldüğünü ifade etti.

Almanya Büyükelçisi Elçiliğin Kıbrıs’ta iki bölgeli, iki toplumlu bir çözümü desteklediğini ve bu yönde gayri resmi iş yemekleri ve iki toplumdan öğrencileri yakınlaştırmak amacıyla İmagine programları gibi bir dizi iki toplumlu etkinlikler düzenlediğini kaydetti.

Avusturya Büyükelçisi Eva – Maria Tsingler Alman dilinin AB’de geniş alanda konuşulduğunu, bu dilin gerek mesleki gerekse kültürel açıdan kapılar açtığını belirterek ülkesinin Alman Dili Haftasına katkısından söz etti.

İsviçre Büyükelçisi adına Androulla Mihail kendi konuşmasında Almanya’nın önemine değinerek İsveç’te nüfusun %63’nün Almanca konuştuğunu söyledi. 21 Ekim’de başlayacak olan Alman Dili Haftası sırasında halkın İsviçre’nin eski geleneksel sporu “bayrak atışını” (flag throwing) izleyebileceğini duyurdu.

Goethe Enstitüsü Müdürü Goethe Karin Varga gösteriye girecek olan Almanca filmlere vurgu yaparak bunlar arasında tüm Alman toplumunu kapsayan tarihsel ve dokümanter filmlerde bulunacağını açıkladı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Anastasiadis ve Pavlopulos Kıbrıs sorunu hakkında açıklamalarda bulundu
image “Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve adada bulunan Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Rum Yönetimi eski Başkanı Tasos Papadopulos’un anılması çerçevesinde Kıbrıs sorunu hakkında açıklama...
Hristodulidis: "Desantralize federasyon 1976'dan bu yana tartıştığımız çözüm ...
image Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, “Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in üzerinde düşünülmek üzere ortaya koyduğu desantralize federasyonun, hiçbir şekilde 1976’dan bu yana müzakere edilen çö...
Rum Polis Genel Müdürü Hrisostomu suçlara karşı yapılan mücadeleler hakında a...
image Rum Polis Genel Müdürü Zaharias Hrisostomu, Kathimerini gazetesine verdiği söyleşide, suçlara karşı yapılan mücadelelerden söz etti.